Блог

Poszukiwany młody pracownik z 10-letnim stażem pracy, czyli jak napisać skuteczne CV nie mając doświadczenia zawodowego?__

Tak jak w tytule artykułu, dla wielu pracodawców idealny pracownik to młoda, energiczna osoba, która ma za sobą wieloletnie doświadczenie zawodowe… Oczywiście to sfera nierealnych życzeń – żeby być doświadczonym pracownikiem, trzeba mieć szansę, by tę praktykę i wiedzę zawodową nabyć, często zaczynając od przysłowiowego zera, zaraz po ukończeniu szkoły czy studiów. Zatem jak napisać CV, by zyskać możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego i zostać zauważonym w procesie rekrutacyjnym? Zapraszamy do lektury.

woman with notebook

Daj się poznać – dlaczego podsumowanie zawodowe jest ważne?

Listy motywacyjne jako dodatkowy dokument dołączany do CV powoli odchodzą w niepamięć. Coraz mniej ogłoszeń zawiera informację o konieczności jego przygotowania i załączenia do CV. To jednocześnie dobrze i źle – dobrze, bo przygotowanie dobrego listu motywacyjnego wymaga często wysiłku i sporych nakładów czasu; źle, bo bez listu motywacyjnego tracimy możliwość szerszego zaprezentowania się pracodawcy w różnych kontekstach. Podsumowanie zawodowe (inaczej profil zawodowy) w pewnym stopniu zastępuje list motywacyjny, jest jego zredukowaną i zminimalizowaną wersją. Jest  to jeden z pierwszych elementów przykuwających uwagę w życiorysie, a jego treść często decyduje o tym, czy nasze CV będzie brane pod uwagę w dalszym procesie rekrutacji.  Zamieszczenie tej sekcji w CV jest bardzo ważne także dla osoby bez doświadczenia zawodowego, gdyż opisujemy w niej naszą kandydaturę w kontekście stanowiska, na które aplikujemy. W tym przypadku powinny znaleźć się tu umiejętności (np. znajomość języków obcych, programów komputerowych potraktowana w sposób opisowy) cechy osobowości istotne dla stanowiska, na które aplikujemy, doświadczenie zebrane np. podczas praktyk studenckich czy wolontariatu. Te informacje znajdą się także oczywiście w właściwych miejscach CV, zgodnie z jego strukturą, ale w podsumowaniu zawodowym powinny  pełnić funkcję hasłowego zareklamowania nas jako odpowiedniego i atrakcyjnego kandydata.

Pamiętajmy, że profil zawodowy to dosłownie 3-4 zdania i nie powinna być to opowieść zajmująca połowę CV.

Przykład podsumowania zawodowego dla kandydata bez doświadczenia zawodowego:

Dla stanowiska: trener fitness

description for cv

Praktyki zawodowe, staże, wolontariat, czyli kluczowa sekcja w Twoim CV

Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, a jesteś studentem i do tej pory nie podjąłeś żadnej dodatkowej aktywności typu praktyki czy wolontariat, to już na starcie Twoje CV przegrywa z innymi. Dlaczego? Każda Twoja działalność tego typu, najlepiej powiązana z obszarem, którym potem będziesz szukał pracy, to ogromny atut w CV, gdyż pokazuje pracodawcy, że jesteś osobą aktywną, poszukującą różnych możliwości rozwoju i samorealizacji. Jest wiele możliwości podjęcia praktyk, i staży – w poszukiwaniu najlepszych zerknij na przykład tutaj https://stazeipraktyki.pl/  Wybierz tak, by staż nie był tylko miejscem przysłowiowego parzenia kawy, ale byś wyniósł z niego wiedzę i konkretne umiejętności. W kontekście CV i jego oceny przez pracodawcę, lepszy jest dłuższy staż czy praktyka w jednym miejscu, ale powiązanym z Twoimi zainteresowaniami, kierunkiem kształcenia czy planami zawodowymi, niż „zaliczanie” wielu staży w różnych miejscach i branżach. Musisz mieć na uwadze, że czasami sensowna i przydatna praktyka czy staż będą nieodpłatne, ale Twoim „zarobkiem” jest doświadczenie, które z niej wyniesiesz.

Podobnie w CV ma znaczenie wolontariat – taka działalność pokazuje Cię jako osobę aktywną, która decydując się na zaangażowanie w wolontariat posiada najczęściej takie kompetencje miękkie poszukiwane przez pracodawców, jak umiejętność pracy zespołowej, elastyczność, otwartość. Wiele możliwości wolontariatu krótko i długoterminowego znajdziesz na przykład tutaj https://wolontariat.wroclaw.pl/

 

Co z pracami dorywczymi?

Warto wspomnieć w CV również o zajęciach dorywczych. Znaczna część studentów, ale także osób w różnych sytuacjach życiowych, podejmuje prace dorywcze (np. na zastępstwo lub na krótki okres wskazany w ofercie pracy), np. w sklepie, w restauracji itd. Opisując te zajęcia wybierz takie doświadczenia, które mogą być przydatne w nowej pracy, na przykład praca w restauracji daje cenną umiejętność obsługi klienta, pozwala na trening komunikatywności czy właściwego reagowania w sytuacjach stresowych. Jeśli prac dodatkowych było sporo, wpisz do CV tylko te, których zakres obowiązków jest zbieżny z obowiązkami na stanowisku, o które się ubiegasz. Nie jest konieczne wspominanie o pracach dorywczych w sytuacji, kiedy masz już duże doświadczenie zawodowe, a prace dodatkowe nie są zgodne z obraną przez Ciebie ścieżką zawodową.

making a drink

Postaw na umiejętności twarde i miękkie

Nawet osoba bez doświadczenia zawodowego może się już wykazać pewnym zasobem kompetencji twardych i miękkich. To ważna sekcja w CV, gdyż pokazuje Twoje dopasowanie do danego stanowiska zarówno pod kątem konkretnych umiejętności (np. znajomości określonego programu komputerowego), jak i tego, jaką jesteś osobą.

Kompetencje twarde (umiejętności twarde) to umiejętności, które nabywamy w toku nauki, na przykład w szkole, na studiach, poprzez szkolenia, kursy, praktyki studenckie, staże czy pracę zawodową. Ich posiadanie najczęściej da się potwierdzić za pomocą dyplomów, certyfikatów i innych dokumentów. Przykładowe umiejętności twarde to na przykład prawo jazdy, znajomość języków obcych, umiejętność obsługi programów komputerowych, obsługa kasy fiskalnej. Nawet jako osoba bez doświadczenia zawodowego z pewnością możesz się pochwalić dobrą znajomością minimum jednego języka obcego czy obsługi komputera. Pamiętaj przy tym, że jeśli jesteś cudzoziemcem, to wpisujesz swój język jako ojczysty, a dodatkowo podajesz stopień znajomości języka polskiego.

Pracodawcy coraz częściej – zaraz obok umiejętności twardych (np. prawo jazdy, znajomość obsługi komputera)  i lat doświadczenia – poszukują kandydatów posiadających określone kompetencje miękkie. Są to umiejętności ułatwiające efektywne współdziałanie w środowisku prywatnym i zawodowym. Kompetencje miękkie można nabywać lub podnosić, jednak w bardziej ograniczonym zakresie niż umiejętności twarde, gdyż są one powiązane z naszą osobowością i charakterem.

Według raportu Linkedin (https://www.youtube.com/watch?v=FVggE6Y81D4) dotyczącego najbardziej pożądanych umiejętności miękkich w ogłoszeniach o pracę zamieszczanych w tym popularnym serwisie, w czołówce znajduje się kreatywność (podobnie jak było to w poprzednich dwóch latach), perswazja, współpraca, zdolność adaptacji, inteligencja emocjonalna. Nad częścią z tych umiejętności możesz pracować, by je rozwijać, na przykład uczestnicząc w szkoleniach dotyczących sztuki perswazji, czyli przekonywania innych do swoich racji.

Pamiętaj, że pracodawca mając przed sobą porównywalne CV w zakresie doświadczenia zawodowego czy umiejętności twardych z pewnością zwróci uwagę na kompetencje miękkie i zaprosi na rozmowę tych kandydatów, którzy w tym zakresie bardziej odpowiadają oczekiwaniom stanowiska.

hands

writing cv

To też może mieć znaczenie – zainteresowania w CV

Obecnie sekcja „zainteresowania” nie jest wymaganym elementem CV. Jeśli miałbyś w niej wpisać przykładowo „film, sport, muzyka, książki ” jako swoje pasje, to raczej pomiń ten element CV. Taka informacja niczego pracodawcy na Twój temat nie wnosi. Jednak jeśli napiszesz, że interesuje Cię na przykład muzyka industrialna, literatura faktu, uprawiasz jogging itp., to już przybliży Twoją osobę rekruterowi. Ważne, by pisać o swoich zainteresowaniach konkretnie i rzecz jasna zgodnie z prawdą. W CV osoby bez doświadczenia ta sekcja może pokazać przyszłemu pracodawcy, jaki jest kandydat na pracownika, czy ma pasje, czy jest aktywny i gotowy na różne wyzwania. Idealnie by było, gdyby  hobby bezpośrednio wiązało się ze stanowiskiem, na które aplikujesz, na przykład jeśli szukasz pracy bądź stażu w agencji marketingowej podaj przykłady zainteresowań, które będą zgodne z Twoimi obowiązkami, np. pisanie bloga, prowadzenie fan page na Facebooku, moderowanie grup dyskusyjnych itp.

Joanna Handziak-Buczko
doradca kariery

Bezpieczna przystań

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji

restart