Блог

Cudzoziemiec szuka pracy w Polsce. Wskazówki, inspiracje, lifehacki__

Poszukiwanie pracy – czy to dla cudzoziemca czy dla Polaka – nie jest łatwym ani szybkim procesem. Obecnie sytuację dodatkowo skomplikowała pandemia koronawirusa, przez którą wiele firm dokonuje redukcji etatów lub wstrzymuje planowane rekrutacje. Jednak gdy już sytuacja się unormuje, warto być w pełni przygotowanym do zmierzenia się z rynkiem pracy i znalezienia satysfakcjonującego nas zatrudnienia. Jakimi metodami go szukać, by znaleźć? Zapraszamy do artykułu

O metodach poszukiwania pracy napisano wiele artykułów, które bez problemu można znaleźć w sieci. Kluczowa jest świadomość, że tylko wykorzystanie wszystkich lub większości możliwych sposobów jest przepisem na zawodowy sukces. Jednak sytuacja cudzoziemca poszukującego pracy jest specyficzna i często trudniejsza niż Polaka ze względu na skomplikowane kwestie pobytowe i regulacje w tym zakresie. Nie ma lepszego „wytrychu” w CV, niż wpisanie w nim na wstępie, że posiada się dostęp do polskiego rynku pracy bez konieczności wyrabiania dodatkowych dokumentów. Jednak dla wielu cudzoziemców podjęcie pracy w Polsce oznacza  konieczność uzyskania określonych dokumentów, co ma wpływ na proces szukania i podejmowania zatrudnienia. Jakie zatem metody poszukiwania pracy może wykorzystać migrant – ten z zezwoleniem na pobyt czasowy w RP, jak i ten z decyzją o pobycie stałym – by znaleźć pracę?

labirynt

Serwisy internetowe z ogłoszeniami o pracę

To główny kanał, przez który wszyscy niepracujący – także obcokrajowcy – szukają pracy. W Internecie jest najwięcej łatwo dostępnych ofert pracy, wystarczy jedno klikniecie, by dostać się do wielkiej wirtualnej tablicy ogłoszeniowej. Są portale dotyczące pracy szczególnie popularne i znane niemal każdemu poszukiwaczowi, choćby www.pracuj.pl, odwiedzany i polecany w pierwszej kolejności. W portalach pracy typu wspomnianego www.pracuj.pl  czy także https://www.praca.pl/ lub https://www.infopraca.pl/ poza bazą ofert pracy i wyszukiwarką oferowane są użytkownikom poradniki jak napisać swoje CV czy list motywacyjny. Zawierają także kreatory dokumentów aplikacyjnych oraz porady z zakresu szukania pracy. Plusy tego typu miejsc to m.in. łatwy dostęp do dużego zbioru ofert pracy w jednym miejscu, szybkość wyszukiwania interesujących ogłoszeń, możliwość dostosowania ich do własnych preferencji dzięki opcji filtrowania oraz weryfikacji ogłoszeniodawcy (np. czy firma działa legalnie poprzez sprawdzenie KRS). Ze względu na coraz większą liczbę cudzoziemców szukających pracy w Polsce powstają specjalnie dedykowane im portale, np. https://pracujacaukraina.pl/ , na którym zarejestrowało się już ponad 15 tys. obywateli Ukrainy gotowych do podjęcia zatrudnienia.

Szczególną uwagę warto zwrócić na zbiorcze wyszukiwarki ofert pracy, takie jak https://www.adzuna.pl/ , https://pl.indeed.com/ lub https://www.careerjet.pl/. Wyszukiwarki te agregują oferty pracy z mniejszych i większych serwisów pracy, w tym także ze stron pracodawców. Dzięki temu liczba zamieszczonych w nich ofert pracy jest ogromna, jednak szukając zatrudnienia warto zerkać także nadal na wybrane portale z pracą, gdyż zdarza się, że nie wszystkie interesujące oferty tego typu wyszukiwarka „wyśledzi”.

Ważnym źródłem z ofertami pracy są serwisy ogłoszeniowe, które od kilku lat są w czołówce najczęściej odwiedzanych serwisów przez polskich internautów. Do najpopularniejszych należą www.gumtree.pl i www.olx.pl . Znajdują się w nich darmowe ogłoszenia internetowe z ofertami pracy różnego rodzaju, dla ludzi z wielu branż i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym. Często pojawiają się ogłoszenia dotyczące podjęcia pracy fizycznej, w sprzedaży, w gastronomii itp.

Nie do przecenienia jest także regularne monitorowanie stron WWW wybranych przez siebie pracodawców, ponieważ wielu z nich (zwłaszcza gigantów typu Google czy Nokia)  zamieszcza oferty pracy tylko na swoich portalach. Nie znajdziemy ich zatem w popularnych wspomnianych wyżej serwisach, dlatego ważnym krokiem w procesie poszukiwania pracy jest stworzenie listy firm, które nas interesują jako potencjalny pracodawca i zlokalizowanie ich w sieci.

Agencje zatrudnienia

Agencje zatrudnienia, agencje pośrednictwa pracy, biura pracy – tak nazywa się prywatne firmy specjalizujące się w kojarzeniu odpowiednich kandydatów z pracodawcami. Do agencji zatrudnienia zgłaszają się firmy poszukujące pracowników na konkretne stanowiska, a zadaniem agencji jest ich znalezienie, za co otrzymuje wynagrodzenie od zleceniodawcy. Szczególną i coraz większą grupą agencji zatrudnienia są agencje pracy tymczasowej, które poszukują dla firm pracowników jedynie na określony czas, np. na zastępstwo lub do wykonania konkretnego zadania/projektu. Do agencji pracy tymczasowej trafiają także często cudzoziemcy, a polscy pracodawcy chętnie korzystają z ich usług w zakresie zatrudniania obcokrajowców. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to przede wszystkim z tego, że agencja przejmuje wszystkie formalności związane z zatrudnieniem na siebie, w tym załatwienie dokumentów dotyczących legalnej pracy w Polsce. Cudzoziemiec poszukujący pracy, zanim skorzysta z usług takiej agencji, powinien sprawdzić, czy działa ona legalnie – można to zrobić wchodząc na stronę Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka  Każda agencja zgodnie z prawem powinna być w nim zarejestrowana, by móc prowadzić legalną działalność. Osoba szukająca pracy nie ponosi żadnych kosztów korzystając z usług agencji, zgłaszając się do niej warto mieć przygotowane CV w celu zamieszczenia go w bazie kandydatów, a także sprecyzowane stanowiska czy choćby branże, w których gotowi jesteśmy pracować. Popularne agencje specjalizujące się w zatrudnianiu migrantów, zwłaszcza z Ukrainy, to np. https://bisar.pl/ , https://www.ottoworkforce.com/ , https://ksservice.pl/ , https://www.zewschodu.com.pl/

 

 Media społecznościowe

Coraz więcej portali społecznościowych publikuje oferty pracy. Potencjał social mediów został doceniony przez rekruterów i headhunterów jako cenne źródło pozyskiwania nowych kandydatów. Wśród portali społecznościowych wyspecjalizowały się takie, które służą przede wszystkim rekrutacji. Należy do nich LinkedIn https://www.linkedin.com/ oraz GoldenLine https://www.goldenline.pl/ . Kluczem do sukcesu – czyli znalezienia pracy za pośrednictwem powyższych serwisów – jest dobre i kompletne przygotowanie swojego profilu zawodowego. Przypomina on strukturalnie CV – są sekcje dotyczące dotychczasowego doświadczenia zawodowego, znajomości języków obcych, posiadanych umiejętności itp. Na LinkedIn wpisane na profilu umiejętności mogą być  potwierdzane przez inne osoby, a im więcej poświadczeń, że dana osoba ma określone kompetencje, tym wyższa wartość kandydata w oczach rekrutera.  Na omawianych portalach znajdują się także oferty pracy w różnej postaci: w zakładce „Praca”, a także w postach – publikacjach zamieszczanych przez pracowników działów HR wielu firm. Można też obserwować firmy, w których chciałoby się pracować w przyszłości i ustawić alert na nowe ogłoszenia. Warto wiedzieć, że efektywność szukania pracy poprzez tego typu serwisy społecznościowe jest większa w przypadku osób, które mają już konkretny dorobek zawodowy i są specjalistami w określonych dziedzinach.

Coraz większą popularnością cieszą się również specjalne grupy i fora internetowe na Facebooku, tworzone na potrzeby poszczególnych branż, a także ukierunkowane na publikowanie i udostępnianie ofert pracy przez osoby prywatne i firmy. Gdy szukamy pracy we Wrocławiu, szczególnie warta regularnego odwiedzania jest grupa Praca we Wrocławiu – oferty pracy.

Bezpośredni kontakt z firmami

Ten sposób szukania pracy popularny był kilka lat temu, gdy procesy rekrutacyjne nie były tak wystandaryzowane i sformalizowane. Sprawdzał się także w małych firmach, gdzie potencjalny pracownik miał dużą szasnę na dotarcie bezpośrednio do jej właściciela i nie musiał przedzierać się przez sztab ludzi wchodzących w skład działu personalnego, kadrowego, administracyjnego itd. Nadal ma sens kontaktowanie się z wybraną przez nas firmą, nawet jeśli nie prowadzi ona aktualnie rekrutacji, gdyż jest szansa, że nasze CV (przesłane w mailu z odpowiednio skomponowaną, interesującą treścią na jego temat) trafi do bazy kandydatów, analizowanej potem w pierwszej kolejności przy uruchamianiu procesów rekrutacyjnych. Natomiast osobiste stawianie się w firmie z dokumentami aplikacyjnymi w ręku nie będzie raczej skuteczne, gdyż mało prawdopodobne jest dotarcie do osób decyzyjnych czy nawet dostanie się do siedziby firmy (przepustki, zgody itp.).

 

Znajomi i rodzina

Praca z polecenia to bardzo skuteczny sposób zdobycia zatrudnienia, zwłaszcza wśród części cudzoziemców ze wschodu. W tym przypadku system poleceń jest bardzo efektywny – osoba już zatrudniona w danej firmie poleca swojego znajomego, który jest gotowy do podjęcia pracy i ma doświadczenie w danej branży i po krótkich najczęściej rozmowach z zatrudniającym taka osoba zostaje przyjęta. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku poszukiwania pracowników do prac prostych, niewymagających wysokich kwalifikacji (np. praca fizyczna, w gastronomii na stanowiskach pomocniczych). Jednak polecenie ma sens także w przypadku szukających pracy specjalistów –  pracujący w danej w firmie często mają wśród znajomych osoby o określonych kwalifikacjach i mogą je z czystym sumieniem polecić jako potencjalnego pracownika. Oczywiście taka osoba musi przejść procedurę rekrutacyjną, jednak omija ją etap składania CV w otwartym naborze bez gwarancji, czy zostanie ono w ogóle zauważone.

Dlatego warto wśród bliższych i dalszych znajomych rozpowszechniać informację, że szukamy pracy, krótko opisać, jakiego typu i jakie mamy umiejętności. Pamiętajmy, że osoba polecająca jest gwarantem naszych kompetencji i w ten sposób na to patrzy potencjalny pracodawca (tym różni się praca z polecenia od pracy po znajomości – w tym drugim przypadku poleca się kogoś głównie z powodu rodzinnych lub koleżeńskich powiązań, bez patrzenia na to, co dana osoba reprezentuje zawodowo).

Targi pracy

Targi pracy (nazywane też targami kariery, giełdami pracy itp.), to okazja do spotkania osób szukających zatrudnienia i przedstawicieli firm rekrutujących pracowników. Wydarzenia tego typu organizowane są cyklicznie przez zrzeszenia pracodawców, akademickie biura karier, agencje pracy i inne podmioty. Duże miasta takie jak Wrocław kilka razy do roku są miejscami takich eventów – warto zostać uczestnikiem szczególnie Absolvent Talent Days https://www.absolvent.pl/ i Career Expo https://careerexpo.pl/ Udział w targach zazwyczaj jest bezpłatny i wymaga jedynie wcześniejszej rejestracji online. Obecnie ze względu na sytuację epidemiologiczną wiele tego typu wydarzeń odbywa się w formule online – uczestnik może wziąć udział w wirtualnych spotkaniach z pracodawcami, wykładach i warsztatach (np. z zakresu przygotowania CV).

Wybierając się na targi pracy, trzeba zapoznać się wcześniej z listą wystawców i przejrzeć strony internetowe interesujących nas pracodawców. Powinniśmy mieć także ze sobą profesjonalne przygotowane CV. Na targach poza możliwością podejścia do stoisk konkretnych firm i rozmowy o ofertach pracy są także opcje odbycia tzw. szybkich rozmów rekrutacyjnych (pierwsza selekcja kandydatów), przygotowania dokumentów aplikacyjnych pod okiem doradcy zawodowego lub zrobienia profesjonalnego foto do CV.

Rola targów pracy jako metody poszukiwania zatrudnienia coraz bardziej wzrasta i jest skuteczna zwłaszcza w przypadku cudzoziemców, szczególnie posługujących się kilkoma językami obcymi (w targach uczestniczy wiele korporacji z zagranicznym kapitałem). To dobra opcja także dla studentów i absolwentów (często organizowane są targi dedykowane właśnie tym grupom).

women at board

Biura karier (studenci i absolwenci)

Akademickie biura karier działają niemal przy każdej większej uczelni, państwowej i prywatnej. Oprócz ofert pracy proponują często również doradztwo i szkolenia oraz organizują takie wydarzenia jak targi pracy. Z oferty biur karier mogą korzystać studenci danej uczelni, a ich atutem jest także posiadanie propozycji staży, praktyk i wolontariatu. Warto pamiętać, że cudzoziemiec – student studiów dziennych – może podjąć pracę w Polsce bez konieczności uzyskiwania dokumentu typu zezwolenie na pracę czy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Biuro karier Uniwersytetu Wrocławskiego: https://careers.uni.wroc.pl/pl/, biuro karier Politechniki Wrocławskiej: https://biurokarier.pwr.edu.pl/


woman

Organizacje wspierające (NGO)

Coraz więcej organizacji pozarządowych specjalizuje się we wsparciu migrantów i oferuje różnorodne działania szkoleniowo-integracyjne. W ich ofercie (zwłaszcza w ramach realizowanych przez nie projektów dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych) często pojawiają się szkolenia z zakresu poszukiwania pracy lub konsultacje doradcy zawodowego, który pomaga przygotować CV i  podpowiada, jak skutecznie szukać pracy. We Wrocławiu tego typu wsparcie oferuje Fundacja Ukraina www.fundacjaukraina.eu, informacje na różne tematy, w tym związane z podejmowaniem pracy w Polsce można uzyskać także w miejskich punktach informacji WroMigrant https://www.wielokultury.wroclaw.pl/wromigrant/ . Przydatne wskazówki na temat polskiego rynku pracy, aktualności, porady (w tym dotyczące podejmowania zatrudnienia za pośrednictwem urzędów pracy) można znaleźć na https://zielonalinia.gov.pl/

Joanna Handziak-Buczko
doradca kariery

Bezpieczna przystań

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji

restart