Fundacja Ukraina wraz z Konsulatem Honorowym Ukrainy we Wrocławiu stworzyła niezależną instytucję, która kompleksowo zajmie się potrzebami migrantów – Instytut Praw Migrantów. O głównych działaniach i celach instytutu czytaj w artykule.
Cudzoziemcy stanowią około 5% populacji Polski. Według nieoficjalnych danych we Wrocławiu mieszka ponad 100 000 migrantów. Zarejestrowano jest około 30 organizacji, które m.in. zajmują się integracją i promocją wielokulturowego społeczeństwa. Jednak pomimo przekonujących statystyk, jak dotąd nie było organu, który by dbał kompleksowo o prawa i potrzeby tej licznej grupy osób.
Cudzoziemcy chcą uczestniczyć w życiu społecznym
Cudzoziemcy zmagają się z problemami związanymi nie tylko z legalizacją pobytu w Polsce, ale także z szukają informacji dot. procedury i ślubu i rozwodu, ubezpieczeń i edukacji. Cudzoziemcy także kupują nieruchomości, zakładają własną działalność gospodarczą i chcą uczestniczyć w inicjatywach społecznych – są zainteresowani tworzeniem i prowadzeniem stowarzyszeń, fundacji czy związków zawodowych. I zgodnie z prawem migranci mają do tego prawo.
Kompleksowe podejście do potrzeb i praw migrantów
Fundacja Ukraina wraz z Konsulatem Honorowym Ukrainy we Wrocławiu powołała do życia instytut, który będzie kompleksowo odpowiadał na potrzeby migrantów, nie tylko w sprawach podstawowych związanych z legalizacją pobytu i pracy. Instytut ma na celu wdrożenie szerokiej gamy działań, które pomogą migrantom poczuć się pełnoprawną częścią społeczeństwa oraz będą postrzegani w taki sposób przez społeczeństwo przyjmujące.
„Naszym największym celem jest uznanie obcokrajowców za jedną z grup społecznych mieszkających w Polsce. My dążymy do jak największej aktywizacji tej grupy mieszkańców poprzez edukację i pomoc w tworzeniu własnych inicjatyw społecznych. Z drugiej strony chcemy zwrócić uwagę, że akty prawne często nie uwzględniają cudzoziemców i ich potrzeb. Instytut Praw Migrantów chce, aby państwo postrzegało cudzoziemców jako jedną z grup społecznych posiadających własne prawa i interesy ” – podkreśla kierownik Instytutu, Bartłomiej Potocki.
Działalność doradcza to jeden z głównych kierunków nowopowstałego Instytutu
W Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju przy ul. Ruskiej 46A/201 od 3 lat działa Punkt Informacyjny, który pomaga cudzoziemcom rozwiązywać problemy prawne i udziela porad w innych sprawach związanych z życiem w Polsce. Na jego podstawie powstał Instytut Praw Migrantów. Doradztwo pozostaje jednym z głównych kierunków nowo powstałego Instytutu.
Niezmiennie pod adresem ul. Ruska 46A/201 Instytut udziela bezpłatnych informacji na temat: legalizacji pobytu, zatrudnienia, rejestracji, wynajmu i zakupu mieszkań, edukacji, małżeństwa, praw obywatelskich, podatków, własnej działalności gospodarczej i t.d..
Dodatkowo bezpłatnie można skorzystać z usług trzech specjalistów po wcześniejszej rejestracji. Psycholog wesprze proces adaptacji w Polsce, rozwiązywanie codziennych trudności oraz poprowadzi spotkanie w dogodnym dla migranta języku – ukraińskim, polskim, angielskim lub rosyjskim. Prawnik udziela profesjonalnych porad z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego, administracyjnego, a także prawa pracy. Z kolei doradca zawodowy podpowie w pytaniach związanych z poszukiwaniem pracy w Polsce, nostryfikacji dokumentów oraz pomoże w przygotowaniu CV i innych dokumentów aplikacyjnych.
Zarezerwowac wizyte do specjalista można przez stronę internetową instytucji: https://biuro4471.wixsite.com/mysite, telefonicznie pod numerem 571 330203 lub mailowo: zapisy@instytutpm.eu.
Współpraca i publikacje edukacyjne IPM
Ważnym zadaniem IPM jest nawiązanie współpracy międzysektorowej w celu poprawy sytuacji nie tylko cudzoziemców, ale także wszystkich interesariuszy działających w nowym wielokulturowym środowisku.
„Instytut stanie się ośrodkiem dla organów rządowych, ekspertów i migrantów. Będzie miejscem wymiany poglądów i prawdziwej, rzetelnej współpracy. Naszym celem nie są udawane i teatralne gesty. To będzie kuźnia polityki migracyjnej”– mówi Bartolomei Potocki, kierownik Instytutu.
Instytut ma ambicje stać się ośrodkiem edukacyjnym, który wpłynie na kształtowanie opinii publicznej. W tym celu pracownicy instytucji oraz zaproszeni specjaliści będą publikować na kanałach informacyjnych IPM swoje analizy, opinie, wiadomości i komentarze na temat sytuacji migrantów w Polsce. Aktualności IPM można śledzić na stronach społecznościowych Facebook, Instagram, Twitter i YouTube.
5 celów Instytutu na 100 dni działalności
Nowo powstały Instytut postawił sobie 5 ambitnych celów, które planuje realizować wraz z partnerami przez pierwsze 100 dni swojej działalności. Wyniki zostaną zaprezentowane podczas konferencji ForUM, która odbędzie się na początku marca przyszłego roku.
Serdecznie zapraszamy do monitorowania realizacji celów Instytutu Praw Migrantów i korzystania z usług Instytutu!
Bądź na bieżąco z Fundacją Ukraina!
I nie zapomnijcie śledzić nas na portalach społecznościowych, aby być na bieżąco ze wszystkimi projektami i wydarzeniami Fundacji Ukraina!
Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ i
https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/.
Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/