21 listopada organizujemy EduForUM – specjalną edycję corocznego wydarzenia o charakterze seminaryjnym ForUM for Unity of Migrants, która będzie poświęcona edukacji cudzoziemców na różnych szczeblach.
Czym jest ForUM (for Unity of Migrants)?
ForUM to wyjątkowe wydarzenie o charakterze seminaryjnym, w którego czasie przedstawiciele władzy, społeczeństwa, biznesu i innych instytucji omawiają realia adaptacji i integracji migrantów, dzielą się dobrymi praktykami i szukają rozwiązań bieżących problemów.
Pierwsza pilotażowa edycja ForUM (for Ukrainian Migrants) odbyła się w 2017 roku. Spotkanie stało się przyczynkiem m.in. do uruchomienia elektronicznego systemu rezerwacji wizyt w Urzędzie Wojewódzkim, otwarcia stale działającego punktu informacyjnego dla migrantów w CUKR oraz rozpoczęcia kursów języka polskiego “Let`s mów” i szkoleń “Polska-moje miejsce”.
Druga edycja otworzyła się na problemy wszystkich migrantów. Zaktualizowana nazwa, czyli “For Unity of Migrants” stała się hasłem do stworzenia platformy współpracy wielokulturowej na poziomie regionu dolnośląskiego.
Już w listopadzie będzie prowadzona trzecia, specjalna edycja ForUM, która będzie poruszała pytania cudzoziemców w polskim systemie edukacji.
Główne cele tegorocznego wydarzenia:
- Wymiana dobrch praktyk w nauczaniu cudzoziemców, zwłaszcza języka polskiego jako obcego oraz ich adaptacji w polskim systemie szkolnictwa i integracji z uczniami/studentami polskimi
- Podniesienia kwalifikacji zawodowych w obszarze międzykulturowym podczas szkoleń prowadzonych przez najlepszych praktyków
- Nawiązania współpracy międzysektorowej
- Rozeznania aktualnych wyzwań i poznania sugerowanych metod działania
W celu bardziej dogłębnego omówienia problematyki adaptacji i integracji cudzoziemców w placówkach oświatowych zaprosiliśmy do udziału w konferencji przedstawicieli m.in. z:
- Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która od lat prowadzi program “Study in Wrocław” dla studentów cudzoziemskich
- Uczelni wyższych (m.in. Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego)
- Szkół podstawowych, które wdrażają nowatorskie rozwiązania
- Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia
- Kuratorium Oświaty we Wrocławiu
- Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
- Programu Stypendialnego Gaude Polonia
oraz:
- Wybitnych ekspertów w dziedzinie nauczania języka polskiego jako obcego z Uniwersytetu Wrocławskiego i Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego
- Asystentów międzykulturowych z wrocławskich szkół.
Wydarzeniu będą również towarzyszyć kameralne Targi Działań Edukacyjnych prezentujące ofertę dotyczącą szkoleń dla kadry pedagogicznej i uczniów, a także szerokiego wsparcia dla cudzoziemców.
Podsumowaniem wydarzenia będzie biuletyn informacyjny przedstawiający spektrum dobrych praktyk na rzecz edukacji i integracji migrantów w systemie szkolnictwa polskiego głównie na podstawie praktyki placówek oświatowych z Dolnego Śląska, ale również innych miast i rozwiązań ogólnopolskich.
Wejście jest za zaproszeniem.
Dowiedzieć się więcej można na stronie internetowej EduForUM: http://eduforum2019.tilda.ws/
Projekt „Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich zamieszkałych na Dolnym Śląsku” współfinansowany jest z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.