Blog

Najem mieszkania. Co warto wiedzieć?__

Nowe życie w nowym mieście zaczyna się od znalezienia mieszkania, ale nie wszyscy wiedzą o subtelności najmu. Na co zwrócić uwagę kontaktując się z właścicielem lokalu i na jakie warunki zdecydowanie się nie zgadzać? Czytaj dalej.

Najpopularniejsze serwisy z wyszukiwania mieszkań w Polsce to:

  • olx.pl
  • otodom.pl
  • gratka.pl
  • gumtree.pl

Ważne jest, aby zwracać uwagę na cenę najmu. Jeśli wskazana cena za miesięczny najem lokalu jest dość niska w porównaniu z innymi ogłoszeniami, warto zastanowić się, czy nie masz do czynienia z oszustami.

W Polsce prawie wszyscy właściciele lokali mieszkalnych wymagają kaucję – określonej kwoty pieniężnej (najczęściej w wysokości miesięcznego czynszu), jako gwarancji nienaruszalności stanu pomieszczenia. To jest całkiem normalna praktyka. Kiedy najmujący zdecyduje się wyprowadzić z mieszkania, kwota zostanie zwrócona w całości przez właściciela, o ile w mieszkaniu nie będzie stwierdzono żadnych szkód i zostanie zachowany taki stan, jaki był w momencie wprowadzenia się do mieszkania/ pokoju/domu.

Nie wszyscy właściciele lokali będą chcieli wynająć mieszkanie/pokój osobom ze zwierzętami, palaczom, studentom i rodzinom z dziećmi, dlatego zawsze warto zapytać, jak właściciele stawiają się do tego czy innego czynnika.

Ważnym jest podpisanie umowy najmu dla własnego bezpieczeństwa. Właściciele często podpisują umowę co najmniej na okres roczny. Umowa musi zawierać informacje o wysokości miesięcznego czynszu za lokal, dane wynajmującego i najemcy/ów, kwotę za media, termin podpisania, wysokość kaucji oraz warunki wypowiedzenia najmu.

Warunki będą uzależnione od wcześniejszych ustaleń z wynajmującym.

Ważne jest, aby zafiksować stan mieszkania w momencie wprowadzenia się do niego, dlatego zalecamy zrobienia zdjęć wszystkim możliwym uszkodzeniom i sporządzenie załącznika z listą uszkodzonych powierzchni, aby uniknąć dalszych konfliktów.