#SAVEUKRAINE RAPORT

Jakim był 2022 rok dla Fundacji Ukraina? Dzielimy się osiągnięciami naszych projektów i postępami w działaniach!

Ubiegły rok przyniósł nam wszystkim dużo wyzwań na które nikt z nas nie był przygotowany. Ale dzięki wspólnemu zjednoczeniu się i zaangażowaniu w działania pomocowe na rzecz Ukrainy oraz migrantów i uchodźców na terenie Polski, udało nam się go przetrwać z godnością. Bez względu na wszystko stoimy przy swoim zmieniając świat na lepsze.

Pozwólcie więc podzielić się z Wami wynikami osiągniętymi przez Fundację Ukraina w ubiegłym roku.

Udało nam się wzmocnić i wyrosnąć: kilkukrotnie rozszerzyliśmy zakres działalności – w odpowiedź na potrzeby społeczeństwa oraz wewnętrzne potrzeby organizacji w roku 2022 powstały 3 nowe działy:

• Dział Współpracy z Ukrainą zajmujący się zakupem i wysyłką pomocy humanitarnej dla Ukrainy, poszukiwaniem partnerów i kontrahentów do realizacji zgłoszeń o pomoc.
  • Centrum Wsparcia Uchodźców działania którego polegają na wsparciu uchodźców w zakresie informacyjnym, prawnym, psychologicznym oraz pomocy w zakwaterowaniu i poszukiwaniu pracy.
  • Biuro Zarządu – dział dbający o ciągły rozwój Fundacji Ukraina, utrzymanie pozytywnych relacji z partnerami; wprowadzanie nowych procesów w organizacji; doskonalenie kompetencji zawodowych pracowników i poprawną komunikację między działami.
  • Mówiąc o naszym zespole w liczbach, w ubiegłym roku zespół Fundacji Ukraina zwiększył się o 138 osób  – czyli trzykrotnie w porównaniu do 2021 roku!

Roczne osiągnięcia naszego Instytutu Praw Migrantów:

W ciągu 2022 roku specjaliści IPM przeprowadzili darmowe konsultacji informacyjne i specjalistyczne dla 27200 osób mieszkających we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Wiele się udało naszemu CUKR – Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju:

W ciągu ubiegłego roku pracownicy CUKR-u zorganizowali 605 wydarzeń w których wzięło udział ponad 17200 osób!

W 2022 roku zajmowaliśmy się realizacją 33 projektów w zakresie adaptacji, legalizacji oraz integracji migrantów, 9 z których zostało w pełni zrealizowano i zakończono w ubiegłym roku.

Oczywiście wszystkich wydarzeń nie da się wymienić, ale wspomnijmy największe:

Dzięki naszym partnerom i darczyńcom udało się okazać pomoc finansową oraz rzeczową dla:

• 488 rodzin w ramach projektów Mercy Corps oraz Sodexo;
  • 100 seniorów w ramach sześciomiesięcznego wsparcia przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowe;
  • 350 dzieciom, które otrzymali plecaki w prezencie od Mikołaja.
  • Wsparcie charytatywne dla Ukrainy zostało filarem działalności Fundacji w ubiegłym roku!

Za 10 miesięcy funkcjonowania CWU ponad 3500 osób zostały zaangażowane w działania wolontariackie na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy.

Więcej niż 20 000 osób łącznie uzyskały nocleg na terenie Dworca Głównego we Wrocławiu oraz dolnośląskiego województwa.

Więcej niż 35 000 potrzebujących dostali wsparcia informacyjnego w zakresie informacji prawnych i społecznych, doradztwa zawodowego oraz tłumaczeń.

W ramach akcji SAVE UKRAINE uruchomionej przez Fundację Ukraina w porozumieniu z Prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem w celu wspierania Ukrainy w czasie wojny z rosją za 10 miesięcy udało nam się:

• Zebrać i efektywnie przeznaczyć ponad 7 milionów 83 tysiące złotych na pomoc Ukrainie.
  • Wysłać ponad 2100 ton pomocy humanitarnej do 20 miast Ukrainy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie naszych działań i prosimy nie tracić zapału pomagania! Pamiętajmy że każda złotówka może uratować czyjeś życie.

Dołożyć swoją cegiełkę wsparcia można bezpośrednio na naszej stronie: https://fundacjaukraina.eu/saveukraine/.

• I na sam koniec chcielibyśmy podzielić się z wami naszymi wyróżnieniami uzyskanymi w ubiegłym roku:
  • Nagroda Wrocławia wręczona Fundacji Ukraina przez Radę Miejską za wszechstronne wspieranie migrantów pochodzenia ukraińskiego w integracji z polskim społeczeństwem.
  • Dolnośląski Gryf – Nagroda w kategorii „Za najlepszą współpracę w niesieniu pomocy”  przyznana wszystkim organizacjom, przedsiębiorcom i mieszkańcom Dolnego Śląska za solidarność i pomoc Ukrainie.
  • Podziękowania od Konsula z okazji Dnia Wolontariusza za pomoc Ukraińcom i za ukraińsko-polską współpracę.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do działań Fundacji Ukraina! Wierzymy że razem potrafimy zmienić przyszłość na lepsze i mamy nadzieję na owocną współpracę w roku 2023.

Razem do zwycięstwa!