Działalność__
Instytut Praw Migrantów został powołany do życia w odpowiedzi na coraz większy odsetek migrantów w społeczności lokalnej oraz ich zdiagnozowane potrzeby. Uchwałą z dnia 22 grudnia 2020 r. IPM kontynuuje rozwijanie działalności już istniejącego od 2017 r. punktu informacyjnego dla migrantów od Fundacji Ukraina.
Obecnie działalność IPM koncentruje się na dwóch płaszczyznach:
Punktu Informacyjnym dla cudzoziemców oraz prowadzeniu działalności profesjonalnej w sferze prawa migracyjnego i integracji społecznej.
Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju - jednen z największych i najbardziej znanych projektów Fundacji Ukraina. Centrum powstało w dniu 19 listopada 2016 roku przy ul.Ruskiej 46A i od tego czasu jest otwartym dla każdego miejscem spotkań i integracji społeczności przyjmującej i migranckiej we Wrocławiu.
W tym wyjątkowym miejscu na mapie Wrocławia tworzymy przestrzeń do integracji, edukacji i rozwoju, pozwalając migrantom i obywatelom Wrocławia realizować się na wiele sposobów.
Centrum powstało na dworcu PKP we Wrocławiu, w miejscu w którym Ukraińcy przebywający do Polski kończą jeden dzień, a zaczynają zupełnie inny etap swojej podróży.
W ramach naszych działań zapewniliśmy noclegi, ciepłe posiłki, odzież i artykuły pierwszej potrzeby setkom tysięcy osób. Udzielaliśmy informacji 24h/dobę 7 dni w tygodniu.
Zorganizowaliśmy konsultacje prawne dotyczące legalizacji pobytu w Polsce, doradztwo w kwestii znalezienia lokum oraz zatrudnienia na Dolnym Śląsku.
Nasza działalność to jedna z największych zorganizowanych akcji pomocowych zapoczątkowanych oddolnie.
SKOVORODA FEST - to festiwal organizowany od 2020 roku dla mieszkańców Wrocławia przez Fundację Ukraina. Wydarzenie jest okazją do międzykulturowej twórczej integracji Wrocławian, poznania współczesnej ukraińskiej i polskiej kultury, prezentacji inicjatyw kulturalnych, które powstają we Wrocławiu.
Wskutek rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy tysiące ukraińskich rodzin okazało się na terytorium Polski, zwłaszcza i we Wrocławiu.
W odpowiedź na potrzeby dzieci uchodźczych Fundacja Ukraina uruchomiła program wsparcia długofalowego w zakresie adaptacji i edukacji ukraińskich uczniów w polskich szkołach. Fundacja Ukraina zatrudnia około 50 asystentów międzykulturowych do ponad 30 szkół na Dolnym Śląsku. Opieką asystentów zwłaszcza zostały objęte szkoły w takich miastach: Wrocław, Dzierżoniów, Legnica, Świdnica oraz Jelcz-Laskowice.
Głównym celem asystentów międzykulturowych jest wsparcie dzieci oraz ich rodziców na wszystkich etapach adaptacji w polskich ośrodkach edukacyjnych.
Znajomość języka polskiego znacznie zwiększa szansy migrantów i uchodźców na adaptację w polskim społeczeństwie i szybszego znalezienia pracy.
Fundacja Ukraina organizuje bezpłatne kursy języka polskiego w ramach wsparcia procesu integracji, adaptacji i rozwoju migrantów oraz uchodźców zamieszkałych na Dolnym Śląsku. Zajęcia w grupach o różnych poziomach zaawansowania (od A1 do B2) są prowadzone przez doświadczonych lektorów Uniwersytetu Wrocławskiego. Czas trwania kursu to średnio 3-4 miesiące (60 godyin dzdaktzcynzch).
Za rok 2022 udało nam się zorganizować 18 darmowych kursów języka polskiego dla łącznie 254 migrantów i uchodźców. Wszystkie zajęcia zostały przeprowadzone offline we Wrocławiu.
Informację o naborach w nowe grupy znajdziecie na profilach społecznościowych Fundacji Ukraina.
Targi Pracy to jeden z projektów Fundacji Ukraina mający na celu zapewnienie obcokrajowcom zamieszkałym na Dolnym Śląsku szansy na odnalezienie stabilności finansowej i niezależności.
Celem targów jest stworzenie wspólnej przestrzeni dla cudzoziemców i uchodźców z Ukrainy o różnych doświadczeniach i kompetencjach, poszukujących pracy we Wrocławiu, oraz lokalnych pracodawców, którzy borykają się z niedoborem pracowników.