RAPORT

PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI UKRAINA ZA PIERWSZY KWARTAŁ 2024 ROKU

Zmieniamy się razem ze społeczeństwem. Aktualne wyzwania i kierunki działań Fundacji Ukraina w roku 2024.

Pierwszy kwartał roku już za nami. Tylko przez pierwsze 3 miesiące 2024 roku udało nam się pomóc prawie 9000 osobom!

Sprawdźcie, co zostało zrobione w najnowszym raporcie naszej działalności za okres 01.01.2024 – 31.03.2024!

Nowy rok przyniósł nam nowe możliwości współpracy. Przyjęliśmy do realizacji kolejne 7 projektów, które otworzyły nam możliwości na efektywną pomoc w adaptacji i usamodzielnieniu się migrantów na Dolnym Śląsku.

W ramach działań projektowych dostarczyliśmy wiedzę prawie 1550 osobom, które wzięły udział w ponad 80 wydarzeniach! To oznacza, że:

• 109 osób uzyskało kompletne wsparcie w zakresie legalizacji pobytu i pracy, biorąc udział w szkoleniach i kursach z legalizacji;
  • ponad 750 osób wzięło udział w 35 spotkaniach klubów językowych Polish Speaking Club oraz English Speaking Club, integrując się i poznając się nawzajem;
  • 687 uczestników zdobyło nową wiedzę i umiejętności  podczas udziału w 42 wydarzeniach edukacyjnych oraz integracyjno-adaptacyjnych (spotkania klubu ProMova, Cashflow, gry planszowe, quizy).

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku udało nam się udzielić wsparcia informacyjnego w zakresie legalizacji oraz adaptacji 5930 оsobom. Nasi specjaliści przeprowadzili ponad 2450 konsultacji stacjonarnych, w tym ponad 300 porad prawnych, ponad 60 konsultacji z zakresu doradztwa zawodowego i ponad 70 konsultacji z rozliczenia PIT.

Około 3470 migrantów dostało profesjonalne porady w trybie zdalnym: poprzez telefoniczne i mailowe konsultacje, prowadzone przez naszych specjalistów z legalizacji.

W ramach kierunku wsparcia dzieci i dorosłych z doświadczeniem uchodźstwa udało nam się:

• Zapewnić tymczasowe zakwaterowanie ponad 140 uchodźcom na terenie Dolnego Śląska zwłaszcza w następujących lokalizacjach: Wrocław, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Karpacz, Szklarska Poręba, Legnica i inne.
  • Zorganizować 372 godziny nauki języka polskiego dla 90 uchodźców z zagrożeniem wykluczenia społecznego w ramach 6 nowych kursów językowych.
  • Wesprzeć ponad 1190 uczniów i rodziców z doświadczeniem migracji w 25  szkołach na Dolnym Śląsku, dzięki zatrudnieniu asystentów międzykulturowych.

Oprócz wyżej wspomnianych działań, braliśmy aktywny udział w działaniach rzeczniczych, przedstawiając głos uchodźców  i migrantów podczas spotkań, kształtujących politykę migracyjną.  Chcemy podziękować naszym pracownikom za współorganizację spotkania mniejszości narodowych „Wrocławska Kutia 2024”,  oraz aktywny udział w wydarzeniach:

• Spotkanie z Wojewodą Dolnośląskim Maciejem Awiżeniem;
  • Apel w Sprawie Sytuacji Uchodźców z Ukrainy w Polsce;
  • Spotkanie „Poza szkołą. Analiza barier systemowych dla nastolatków z Ukrainy przebywających w Polsce”;
  • IX Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach;
  • Konferencja dotycząca sytuacji mieszkaniowej uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Mówiąc o sukcesach w jednych kierunkach naszej działalności, musimy również powiedzieć o ich braku w innych. A właśnie chodzi o tendencję zmniejszenia wpłat darowizn na rzecz pomocy Ukrainie.Aktualnie zbieranie pieniędzy w ramach naszej akcji charytatywnej SAVE UKRAINE idzie bardzo wolno. Brakuje nam środków na zakup i wysyłkę pomocy humanitarnej, a Ukraina nadal potrzebuje wsparcia ze względu na trwającą wojnę. Dlatego prosimy, abyśmy nie byli obojętni!

Dołóżcie do naszych działań cegiełkę poprzez stronę Fundacji Ukraina: https://fundacjaukraina.eu/saveukraine/.

Nie wolno się poddawać i przyzwyczajać do wojny! Pamiętajmy, że nawet najmniejszy dobry uczynek, złotówka wpłacona na zbiórkę lub podzielenie się  informacją,  mogą wiele zmienić w życiu tych, którzy tego potrzebują.

Razem do zwycięstwa!