Blog

100 tys. euro pomocy dla ukraińskich uchodźców na Dolnym Śląsku – dotacja dla Fundacji Ukraina__

Akcja “SAVE UKRAINE”, koordynowana przez Fundację Ukraina, pozyskuje coraz większe wsparcie od lokalnych i międzynarodowych partnerów. Na początku marca otrzymaliśmy od Kraju Związkowego Saksonii dotację na pomoc materialną dla uchodźców z Ukrainy – dzielimy się zatem postępami w realizacji projektu. Wspólnym wysiłkiem pomagamy Ukraińcom uciekającym przed wojną.   

7 marca 2022 r. Minister ds. Europy w rządzie Saksonii Katja Meier przekazała Fundacji Ukraina dotację w wysokości 100 tys. euro. Kwota ta zostanie przeznaczona na pomoc uchodźcom z Ukrainy przybywającym do Wrocławia i innych miast województwa dolnośląskiego. Wydzielone środki finansowe umożliwią zaspokojenie podstawowych potrzeb i zakup niezbędnych artykułów osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną.

Dotacja dla Fundacji Ukraina

Dotacja została przekazana na ręce przedstawicieli zarządu Fundacji Ukraina – Artemowi Zozulii i Igorowi Lisinowi. Następnie, wraz z Konsulem Generalnym Ukrainy Jurijem Tokarem, omówiona została aktualna sytuacja ukraińskich uchodźców w Polsce, których liczba przekroczyła już dwa miliony osób. Zdecydowana większość z nich to kobiety, dzieci i osoby starsze, a wielu z nich zatrzymało się we Wrocławiu i okolicach. Nasze działania koncentrują się na koordynacji pobytu tych osób na terytorium naszego regionu. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by poczuły się tutaj bezpieczne i mile widziane. 

Wyposażenie ośrodków oferujących zakwaterowanie uchodźcom na Dolnym Śląsku

Przekazaną dotację przeznaczymy na wyposażenie ośrodków oferujących zakwaterowanie uchodźcom na Dolnym Śląsku. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zespół Fundacji Ukraina zrealizował wizyty w sześciu ośrodkach w Jelczu-Laskowicach, Wałbrzychu, Świdnicy i Oławie. Na podstawie zgłoszonych do nas informacji zawierających wykaz niezbędnych rzeczy dla uchodźców opracowujemy plan zagospodarowania ośrodków. Zaczęliśmy już realizację zakupów dla ośrodków w Jelczu-Laskowice, Oławie i Świdnicy. Dotacja przeznaczona zostanie przede wszystkim na podstawowe wyposażenie ośrodków, czyli łóżka, szafy, poduszki oraz kołdry, pościel, sprzęt AGD. W sumie wsparciem zostanie objętych około 600 osób. 

Na zakończenie raportu dotyczącego przeprowadzonej przez nas pracy i dalszych zamiarów, chcemy serdecznie podziękować rządowi Kraju Związkowego Saksonii za wsparcie finansowe naszych działań. W tych trudnych czasach jeszcze bardziej stawiamy na współpracę, bo wierzymy, że razem możemy więcej!

Bądź w kontakcie z Fundacją Ukraina! 

Obserwujcie nas, aby być na bieżąco ze wszystkimi projektami i wydarzeniami Fundacji Ukraina! 

Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ oraz https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/.

Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/.