Blog

Wrzesień pełny wiedzy: harmonogram treningów dla migrantów!__

Wrzesień pełny wiedzy: harmonogram treningów dla migrantów!

 

W drugiej połowie września odbędzie się 5 darmowych szkoleń  integracyjno-adaptacyjnych! Spotkania obejmą tematy legalizacji pobytu cudzoziemców, życia codziennego oraz zatrudnienia w Polsce. Dzięki tym wydarzeniom migranci szybciej zaadaptują się w polskim środowisku. Warsztaty organizowane są przez Fundację Ukraina oraz Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

Fundacja Ukraina przedstawia harmonogram darmowych warsztatów dla cudzoziemców z państw nienależących do UE, zamieszkałych na Dolnym Śląsku. Doświadczony prawnik, doradca podatkowy oraz inni eksperci udzielą informacyjnego wsparcia dla migrantów w sprawach, które dość często trudno im załatwić samodzielnie.

Harmonogram zajęć:

18.09 18:00-19:30 – System podatkowy w Polsce

20.09 17:30-20:30 – Zatrudnienie w Polsce: zagadnienia prawne

22.09 10:00-13:00 – Życie codzienne: meldunek, edukacja, nieruchomości, placówki konsularne

25.09 18:00-19:30 – Podatkowe aspekty prowadzenia działalności gospodarczej

27.09 17:30-20:30 – Zatrudnienie w Polsce: poszukiwanie pracy

 

18 września zajęcia będą dotyczyć systemu podatkowego w Polsce. W multimedialnej formie uczestnicy dowiedzą się jakie mają zobowiązania przed państwem i jakie są negatywne konsekwencje w razie ich unikania.

20 i 27 września tematem będą reguły zatrudnienia cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej. To idealna okazja na poznanie wszystkich rodzajów zezwoleń na pracę oraz sposobów zabezpieczenia się przed nieuczciwym pracodawcą.

Rejestracja samochodu, kupno nieruchomości oraz zawarcie małżeństwa będą głównymi tematami warsztatów 22 i 25 września.

 

Wszystkie spotkania prowadzone będą w języku polskim, ale istnieje możliwość zaproszenia wolontariusza z Fundacji Ukraina, który pomoże z tłumaczeniem zagadnień prawnych na język ukraiński bądź rosyjski. Miejsce prowadzenia wydarzeń – Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju (ul. Ruska 46A/201).

Rejestracja odbywa się za pomocą ankiety na fanpage facebook.com/infokursy.dla.migrantow/. Podczas wydarzenia obowiązkowo trzeba mieć  przy sobie paszport oraz dokument potwierdzający legalny pobyt w Polsce.

Kursy są częścią projektu „Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich zamieszkałych na Dolnym Śląsku”, który Fundacja Ukraina wspólnie z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim realizuje w okresie maj 2018 roku – kwiecień 2021.

Pytania, pochwały i uwagi będą przyjmowane na fami@fotlsuj.cluster031.hosting.ovh.net