Blog

Dolny Śląsk dba o migrantów razem z Fundacją Ukraina – ruszyły mobilne punkty doradcze dla cudzoziemców__

Przy wsparciu Fundacji Ukraina Pleszew, Wałbrzych, Świdnica i Głogów otwierają punkty informacyjne dla migrantów. Są odpowiedzią na potrzeby zarówno społeczeństwa przyjmującego, jak i migrantów, którzy są coraz bardziej zauważalni nie tylko w centrum Dolnego Śląska. 

Wrocław jest znany ze swojej wielokulturowości. W stolicy Dolnego Śląska na rzecz społeczeństwa wielokulturowego działa ponad 30 organizacji. Są też organizację stworzone przez samych migrantów – takie jak Fundacja Ptach i Fundacja Ukraina. 

Jeszcze kilka miesięcy temu oferty dla cudzoziemców w innych gminach regionu brakowało. Jednak lokalni pracodawcy chętnie korzystają z kadry zagranicznej, dlatego obecność migrantów jest coraz bardziej zauważalna. Władze miejskie i organizacje zaczynają zastanawiać się nad usprawnieniem procesu legalizacji, nauki języka polskiego i innych działaniach, dzięki którym migrantom będzie się mieszkało lepiej. Fundacja Ukraina chętnie dołączyła się do tworzenia oferty wsparcia dla migrantów Dolnego Śląska.  

Polish Speaking Club i konsultacje prawne w Wałbrzychu 

W lipcu br. prezydent Wałbrzycha powołał pełnomocniczkę ds. cudzoziemców. Została nią Iryna Rerich, prezeska Stowarzyszenia Ukriana-Wałbrzych, którу od początku 2020 roku aktywnie działa w mieście. Jednocześnie w lipcu miasto Wałbrzych zawarło z Fundacją Ukraina porozumienie o współpracy, w ramach którego Fundacja wspiera nowo powołaną pełnomocnik w realizacji działań na rzecz adaptacji i integracji migrantów. 6 września w ramach współpracy rozpoczęły się zajęcia Polish Speaking Club. 

“Jednym z najważniejszych działań jest otwarcie punktu informacyjnego dla migrantów, które było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Ukraina. Dwa razy w miesiącu, co czwartek, przyjeżdża do nas prawniczka, która konsultuje nowych mieszkańców miasta pochodzących z zagranicy, przede wszystkich w kwestiach legalizacji pobytu i pracy, które są najbardziej istotne i trudne” – opowiada Iryna Rerich.

W najbliższych planach jest realizacja językowych kursów dla migrantów, zarówno dorosłych, jak i dla dzieci. Poza tym, Stowarzyszenie i Pani Iryna pracują na rzecz zachowania i rozwoju ukraińskiej kultury. Wyrazem tego był organizowany 17 września Dzień Ukraińskiej Kultury w Bibliotece pod Atlantami. 

Fundacja Ukraina parasolowym wsparciem dla Świdnicy, Głogowa i Pleszewa

W ramach wspólnego z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim projektu Fundacja Ukraina prowadzi mobilne punkty doradcze dla różnych gmin naszego regionu. 

“Rok temu w czasie VII Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego rozmawialiśmy z Panią Prezydent Miasta Świdnica o nawiązaniu szerszej współpracy, w ramach której w mieście miało pojawić się szereg aktywności dla migrantów. Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem ze strony władz Świdnicy, dlatego od sierpnia tego roku wystartowały prawno-informacyjne konsultacje dla migrantów. Jest to dopiero początek naszej współpracy” – opowiada Wiceprezes Fundacji Ukraina Igor Lisin.

Fundacja Ukraina jest także doradcą merytorycznym przy kreowaniu lokalnej polityki migracyjnej w Pleszewie, gdzie również szkoli pracowników urzędów i placówek oświatowych w kwestii współpracy z migrantami. Chęć stworzenia takiej polityki zadeklarował też Wałbrzych i Bolesławiec.

Niedawno chęć nawiązania współpracy zgłosiła do Fundacji Ukraina aktywistka z Głogowa. Obecnie negocjujemy warunki z Urzędem Miasta. W perspektywie myślimy o współpracy z Jelenią Górą i Legnicą. Zależy nam na stworzeniu sprawnie działającej sieci centrów wsparcia migrantów i ofert rozwoju społeczeństwa wielokulturowego” – zapowiada Wiceprezes Fundacji Ukraina. 

Bądź w kontakcie z Fundacją Ukraina! 

Cieszymy się, że wspólnie z gminami Dolnego Śląska możemy tworzyć przyjazne migrantom środowisko i wspierać cudzoziemców w procesach adaptacji i legalizacji. Więcej informacji o działaniach i aktywnych projektach Fundacji można znaleźć na naszych mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ i https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/.

Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/ 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg

 

Projekt reSTART współfinansowany jest z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.  

restart