Poznajcie Centrum Wsparcia Uchodźców__

Od niedawna Fundacja Ukraina przyjęła pod swoje skrzydła Centrum Wsparcia Uchodźców – nowy dział, który właściwie zapoczątkował swoje działanie 25 lutego jako oddolna i spontaniczna inicjatywa ochotników na Dworcu Głównym we Wrocławiu pod nazwą ,,Pomoc dla Ukrainy – PKP Wrocław’’. W ciągu pierwszych dni wojny wolontariusze stworzyli grupę, która udzielała bezpośredniego wsparcia osobom uchodźczym, prowadziła punkt z pomocą humanitarną oraz koordynowała pracę wolontariuszy.

Od marca 2022 punkt działał już w ramach Fundacji Ukraina. W ciągu następnych miesięcy inicjatywa ewoluowała i dostosowywała się do nieustannie zmieniającej się sytuacji. W grudniu tego roku punkt pomocy na Dworcu Głównym oficjalnie stał się jednym z działów Fundacji Ukraina.

Yurii Matnenko

Aktualnie Centrum Wsparcia Uchodźców składa się z kilku stanowisk. Nad wszystkim czuwa Yurii Matnenko, który jest kierownikiem Centrum od kwietnia tego roku. Wspomagają go liderzy, którzy są odpowiedzialni za poprawne organizowanie pracy całego działu.

W Centrum działa również stanowisko Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego (DUW), którego podstawowym obowiązkiem jest zakwaterowanie osób uchodźczych na terenie województwa.

W ramach Centrum działa także Punkt Informacji i Konsultacji Zawodowej, w którym zainteresowani mogą uzyskać odpowiedzi na pytania związane z poszukiwaniem pracy czy tworzeniem CV.

W Centrum znajduje się również kącik dla dzieci, w którym pracują animatorki, a także stanowisko psycholożki, która niestrudzenie pomaga zarówno osobom uchodźczym, jak i pracownikom działu. W kwestiach językowych wsparcie gwarantują tłumacze, którzy płynnie posługują się językiem ukrainśkim, rosyjskim i polskim.

W związku z nawiązaniem współpracy z zewnętrznymi specjalistami, Centrum Wsparcia Uchodźców mógł jeszcze bardziej poszerzyć swoją ofertę. Od poniedziałku do piątku konsultacji udzielają pracownicy Instytutu Praw Migrantów przy Fundacji Ukraina, a we wtorki i czwartki swoje usługi świadczą radcy prawni z Okręgowej Izby Prawnej.

W ostatnim czasie petenci mogą również skorzystać z konsultacji z doradcą zawodowym oraz doradcą biznesowym.

Zapraszamy do korzystania z naszej oferty, oraz do naszych mediów społecznościowych, by być na bieżąco!

Adres: Piłsudskiego 105, Wroclaw, Poland, 50-085

Godziny pracy: 7.00-23.00