Blog

„Praca w Polsce” – największa baza z ofertami pracy dla obywateli Ukrainy__

Wojna w Ukrainie spowodowała, że do Polski przyjechały tysiące uchodźców. Wielu postanawia zostać tu na dłużej. Aby ułatwić im poszukiwanie pracy, uruchomiliśmy portal pracawpolsce.gov.pl

Portal powstał z inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To realna pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy chcą podjąć pracę, a jednocześnie napotykają na różne trudności w jej znalezieniu. Często ogranicza ich niedostateczna znajomość języka polskiego lub obawa przed oszustami. Rządowy portal gwarantuje im bezpieczeństwo i przejrzystość użytkowania. Baza ogłoszeń o pracy została przygotowana w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Za prowadzenie witryny odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji.

Bezpłatna baza ogłoszeń pracy

Portal pracawpolsce.gov.pl stanowi tak zwany „marketplace” z ofertami pracy i jest zintegrowany z ich największymi bazami, m.in. z Centralną Bazą Ogłoszeń Pracy (prowadzoną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej) oraz  Goldenline, HRLink, serwisami pracuj.pl, OLX, GoWork. Dzięki temu osoby, które zarejestrują się na portalu, mają wszystko w jednym miejscu i nie muszą przeglądać kilkunastu portali z ogłoszeniami.

Szybka i bezpieczna rejestracja

Rejestracja na portalu odbywa się za pomocą profilu zaufanego – jest bardzo prosta i zajmuje zaledwie 10 minut. Używając profilu zaufanego użytkownik zyskuje pewność, że jego dane osobowe są bezpieczne. Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie założyć profil zaufany razem z numerem PESEL korzystając ze strony gov.pl (pełen adres: https://www.gov.pl/web/gov/otrymay-nomer-PESEL-ta-dovirenyy-profil-posluha-dlya-hromadyan-Ukrayiny-u-zvyazku-zi-zbroynym-konfliktom-na-terytoriyi-tsiyeyi-krayiny).

Dla tych osób, które nie posiadają jeszcze profilu zaufanego, przygotowaliśmy uproszczoną wersję logowania i możliwość założenia konta tymczasowego na 30 dni. Wystarczy wypełnić krótki formularz na portalu i potwierdzić go kodem otrzymanym na wskazanego maila. Konto tymczasowe należy potwierdzić w ciągu 30 dni profilem zaufanym – jeśli tego nie zrobimy, wszystkie dane zostaną usunięte.

Oferty pracy będą przesyłane na maila

Po zarejestrowaniu się na portalu pracawpolsce.gov.pl użytkownik będzie dostawał raz w tygodniu (w każdy poniedziałek) nowe, spersonalizowane oferty pracy, dostosowane do wskazanych kompetencji, umiejętności i doświadczenia.

Wystarczy wypełnić krótki formularz, podając swoje dane kontaktowe, doświadczenie zawodowe i kompetencje. Nie ma potrzeby przygotowywania żadnych dokumentów i pisania CV. Pierwsze oferty pracy zostaną wysłane na skrzynkę mailową już w ciągu 24 godzin od rejestracji. Należy jednak pamiętać o tym, że użytkownik może otrzymywać aktywne oferty pracy dopiero po potwierdzeniu swojego konta profilem zaufanym.

Narzędzie dla pracodawców – zachęcamy do dołączenia

We współpracy z HRLink powstało dodatkowe narzędzie, umożliwiające bezpłatną publikację ogłoszeń przez pracodawców. Zasilają one bazę ofert na portalu pracawpolsce.gov.pl, są także publikowane w otwartym dostępie na Goldenline, w specjalnie przygotowanej sekcji (https://www.goldenline.pl/praca-ukraina).

Z takiej możliwości korzysta już kilkuset przedsiębiorców, którzy wspierają osoby uciekające przed wojną w Ukrainie. Zobacz więcej na https://pracawpolsce.hrlink.eu/.

Włącz się do promocji portalu pracawpolsce.gov.pl

Zachęcamy wszystkie osoby i instytucje wspierające obywateli Ukrainy, do włączenia się w kampanię promującą nasz portal. Propozycje współpracy prosimy wysyłać na adres: sekretariat.DZS@cyfra.gov.pl

Inne formy wsparcia – „Zielona Linia”

Zielona Linia jest infolinią urzędów pracy. Konsultanci udzielają informacji m.in. na temat rejestracji w urzędzie pracy, form wsparcia dla osób bezrobotnych czy zatrudniania cudzoziemców. Od wybuchu wojny w Ukrainie zakres działań Zielonej Linii poszerzył się o wsparcie obywateli tego kraju, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Zielona Linia (pełen adres: https://zielonalinia.gov.pl/pomoc-dla-obywateli-ukrainy) uruchomiła dodatkowe usługi, skierowane do obywateli Ukrainy:

  • udzielanie informacji na temat rejestracji w urzędzie pracy, form wsparcia dla osób bezrobotnych czy zatrudniania cudzoziemców,
  • pomoc w przetłumaczeniu CV na język polski.

Konsultanci Zielonej Linii pomagają:

  • zarejestrować się na portalu: https://pracawpolsce.gov.pl,
  • zalogować się na portal profilem zaufanym,
  • uzyskać PESEL i profil zaufany.

Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00. Konsultanci udzielają porad w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Opłata za połączenie z infolinią jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej.

Zielona Linia

tel.: +48 22 19 524