Skovoroda Fest 2023__

Skovoroda Fest 2023

Tegoroczna edycja festiwalu SKOVORODA FEST 2023 odbyła się w ramach 32. obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy

Wydarzenie miało na celu integrowanie mieszkańców wielonarodowego Wrocławia poprzez wspólną zabawę i kultywowanie dziedzictwa wybitnego ukraińskiego poety i filozofa, Grigorija Skovorody. To już czwarta edycja festiwalu, który zyskał ogromne znaczenie jako ważne wydarzenie kulturalne, łączące różne narodowości w duchu jedności i solidarności.

Główna data festiwalu w tym roku przypadła na 26 sierpnia, natomiast przez cały miesiąc Fundacja Ukraina wraz z organizacjami partnerskimi zapraszali gości i mieszkańców miasta na wydarzenia dedykowane wspólnym obchodom Dnia Niepodległości Ukrainy. To były spotkania pełne różnorodności, w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie – od rozrywki i warsztatów dla dzieci i dorosłych, przez spotkania literackie i pokazy filmowe, aż po spektakularny Koncert Galowy.

SKOVORODA FEST 2022: edycja solidarności

WSTĘP JEST WOLNY

Szczegółowy harmonogram Festiwalu SKOVORODA FEST 2023__

 • 12:00-18:00 – Rozrywka i warsztaty dla dzieci, zwłaszcza:
 • Warsztat artystyczny dla dzieci powyżej 7 roku życia z malowania bawełnianych toreb wielokrotnego użytku. Każde dziecko za pomocą profesjonalnych farb do tkanin i szablonów mogło ozdobić torbę według własnego pomysłu i zrealizować wymarzony wzór.
 • Warsztat z malarstwa prowadzony przez studio artystyczno-rozwojowe ART.Domik.Kids.
 • KUKU PARTY – mnóstwo szaleństwa i zabawy dla najmłodszych od dziecięcego klubu rozwoju KUKU KIDS.
 • Malowanie twarzy – jedna z ulubionych atrakcji dzieci oraz must have każdego wydarzenia!
 • AL’MA SHOW – lustrzane przedstawienie, niesamowite kostiumy i strefa zdjęć, by sprawić waszym dzieciom niezapomniany dzień!
 • 12:00-20:00 – Jarmark rękodzieła i strefa gastronomiczna od Gastro Miasto!
 • W tym roku gościliśmy ARTiSHOP – targi ukraińskich i polskich lokalnych marek handmade, oferujących biżuterię, akcesoria, ceramikę, decor domowy, zabawki, torebki oraz inne dodatki.
 • Na naszej strefie gastronomicznej od Gastro Miasto można było spróbować wiele unikalnych dań z różnych zakątków świata. Czekali na wszystkich nowe smaki i ulubione dania. A to wszystko w jednym miejscu, na wyciągnięcie ręki!
 • 14:00 – 16:00 – Help UA Package Volunteering Day w ramach festiwalu Skovoroda Fest 2023 – charytatywna akcja pakowania zestawów żywnościowych dla Ukrainy, podczas której odbyło się losowanie nagród za wpłacanie darowizn na rzecz zbiórki “Help UA Package”. Każdy mógł spróbować swoich sił wolontariackich i wesprzeć nasze działania na rzecz Ukrainy poprzez zaangażowanie się w pakowanie potrzebnych artykułów, które od razu wyruszyły do Ukrainy.
 • 16:00 – 16:30 – Warsztat „Zalety i korzyści wolontariatu”.
 •  15:00 – 16:45 – Występy zespołów dziecięcych na małej scenie festiwalu. Młodzi artyści przedstawiające zespoły Barwinek, Space Kids i Kapusta Band mieli szansę zaprezentować swoje talenty i umiejętności artystyczne.
 •  17:00-17:30 – Rozpoczęcie Koncertu Galowego Festiwalu, część oficjalna oraz powitanie honorowych gości.
 •  17:30 – 18:15 – Występy chóru Gracja ze Lwowa i zespołu tanecznego Dibrova – niepowtarzalne połączenie dźwięków ukraińskiej muzyki ludowej i tańca.

Zespół tańca ludowego Dibrova to kreatywne laboratorium Lwowskiej Wyższej Szkoły Kultury i Sztuki, którego głównym zadaniem jest rozbudzenie zainteresowania społeczeństwa ukraińskim tańcem ludowym, a także popularyzacji i promocji sztuki tańca wśród szerokich rzesz dzieci i młodzieży.

Repertuar chóru żeńskiego Gracja Lwowskiej Wyższej Szkoły Kultury i Sztuki obejmuje dzieła klasyków zagranicznych i ukraińskich, opracowania ukraińskich pieśni ludowych, dzieła współczesnych kompozytorów.

 • 18:20 – 19:00 – Koncert Pavla Tabakova, utalentowanego ukraińskiego artysty, który przy akompaniamencie gitary zahipnotyzuje publiczność najpiękniejszymi balladami, zapewniając niezapomniane emocje.

Pavlo Tabakov to ukraiński piosenkarz, muzyk, kompozytor, aranżer. Zwycięzca piątego sezonu telewizyjnego projektu „Szansa”. Półfinalista drugiego sezonu programu „Ukraina ma talent”. Zwycięzca telewizyjnego projektu „Głos kraju 2”.

 •  19:10 – 19:55 – Koncert zespołu muzycznego VMVD – Wymyrajuci Wydy (w tłum. Gatunki Zagrożone).

VMVD to grupa czterech przyjaciół, którzy porwą publiczność nie tylko dynamiczną autorską muzyką i głębokimi tekstami, ale również niesamowitą sceniczną energią i pasją do muzyki.

“Rock, funk, blues, folk to galaktyki, w których często bywamy, ale w żadnej nie zatrzymujemy się długo, a nasz styl kształtuje się na skrzyżowaniu ich dróg, tak jak historie z naszych piosenek – powstają na styku różnych miast, krajów, różnych grup społecznych i trendów” – tak mówią o swojej twórczości członkowie grupy.

 • 20:00 – 20:45 – Koncert duetu Krzewy – wznoszących się gwiazd polskiej sceny alternatywnej, których melodie zachwycą swoją przemyślaną delikatnością każdego świadomego słuchacza. Tworzą go Ewa Zaborowska – autorka tekstów i melodii, oraz – odpowiedzialny za warstwę muzyczną, produkcję i miks – Paweł Sulewski. W swoich utworach łączą minimalistyczną formę i dużą dawkę emocji. Inspirują się codziennymi przeżyciami, naturą, filmami oraz wszystkim, co proste i naturalne.
 •  20:55 – 21:55 – DJ set od Spisek Jednego (Piotra Skorupskiego) na zakończenie festiwalu.

Ten wrocławski muzyk jest niekwestionowanie jedna z najciekawszych postaci muzyki elektronicznej w Polsce, gdzie innowacyjność i kreatywność to jego znaki rozpoznawcze. Oprócz autorskich produkcji Spisek to istny mistrz remix’ów. Jego unikalne edity są nieodłącznym elementem setów wielu DJ-ów grających muzykę bassową. Jego konsekwentność i zaangażowanie zaowocowały występami na najważniejszych festiwalach, takich jak Open’er, Fest Festiwal, Tauron Nowa Muzyka czy Snow Fest.

Badź na bieżąco:

SKOVORODA FEST to nie tylko okazja do zabawy, ale również możliwość zacieśnienia więzi między kulturami, wzajemnego zrozumienia i integracji mieszkańców Wrocławia.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Honorowym Wojewody Dolnośląskiego, patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia oraz patronatem Honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Patroni medialni festiwalu: Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM, Echo24, Tony TV.

Partnerzy festiwalu: Kino Nowe Horyzonty, Dolnośląskie Centrum Filmowe, TONY, Impel, Gastro Miasto, Fundacja Inside, ARTiSHOP, portal www.wroclaw.pl.


Festiwal SKOVORODA FEST 2023 jest współfinansowany ze środków International Organization for Migration oraz Gminy Wrocław. www.wroclaw.pl

Więcej informacji o poprzedniej edycji festiwalu znajdziecie pod linkiem: https://fundacjaukraina.eu/skovoroda-fest-2022/

Zdjęcia z festiwalu SKOVORODA FEST 2023__