Skovoroda Fest – główne wydarzenie sierpnia!__

Wrocław obchodzi Święto Niepodległości Ukrainy w nowej odsłonie – w najbliższy weekend 22-23 sierpnia Fundacja Ukraina zaprasza na dwudniowy Skovoroda Fest. Ukraińscy i polscy wykonawcy spotkają się na jednej scenie, aby przywitać ukraińską diasporę i spędzić niezapomniany weekend.

Festiwal Skovoroda Fest jest nową odsłoną corocznych obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy, okazją do międzykulturowej integracji Wrocławian, poznania współczesnej ukraińskiej kultury, ale również prezentacji inicjatyw kulturalnych, które powstają we Wrocławiu. W tym roku po raz pierwszy obchody odbędą się w postaci nowoczesnego festiwalu, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Program festiwalu podzielony jest na dwa dni i dwie lokalizacje w centrum miasta.

Chcemy pokazać ukraińską kulturę z innej strony – zaprezentować jej nowe oblicze w postacie młodych ukraińskich artystów. Poza tym festiwal nie jest zamkniętym wydarzeniem skierowanym tylko do mniejszości ukraińskiej. Jest to przede wszystkim okazja do międzykulturowej integracji, stworzenia przestrzeni do poznania młodych ukraińskich artystów we Wrocławiu” – opowiada kierownik działu edukacji i integracji Fundacji Ukraina, Tatiana Zernystka.

Harmonogram Skovoroda Fest

Pierwszy dzień, koncertowy, odbędzie się w kulturalnym centrum miasta – w podwórku ulicy Ruskiej 46 ABC. Wieczór rozpocznie się występem znanego już i lubianego we Wrocławiu zespołu „Gatunki zagrożone”. Następnie na festiwalu wystąpi polski zespół „Hetane”, a na koniec koncertu zostawiliśmy headlinerów – polsko-ukraiński duet „Kadabra dyskety kusaje”.

Drugi dzień festiwalu będzie miał charakter rodzinny. Na terenie Parku Staszica zorganizowane zostaną imprezy sportowe, warsztaty twórcze dla dorosłych i dzieci, a także strefa rekreacyjna, gdzie można będzie skosztować lodów i ukraińskich przysmaków. Przeczytaj więcej o programie festiwalu.

Dzień 1 – Koncertowy, ul.Ruska 46-АBC

• 22.08, 19:00 – Występ zespołu Gatunki Zagrożone

Gatunki Zagrożone (Вимираючі види) – to ukraiński zespół pop rockowy. Muzyka, która tworzy przytulną, liryczną i pozytywną atmosferę i dotyka strun w pobliżu serca. Prawdopodobnie tak brzmi prawdziwa szczerość.

•  22.08, 20:00 – Występ zespołu Hetane

Polski zespół muzyczny, przedstawiciel rocka industrialnego. To grupa muzyków łączących elektronikę z zardzewiałym brzmieniem gitar, industrialne bity z trip-hopowym rytmem. Zmysłowy trans, filmowy klimat aż po szamański puls i dziką energię. To główne składowe muzyki, którą nie łatwo sklasyfikować i osadzić gatunkowo. Czy będzie gorąco? Och, proszę wierzyć – będzie!

•  22.08, 21:00 – Występ zespołu „Kadabra dyskety kusaje”

Kadabra dyskety kusaje – to wesoły polsko-ukraińsko elektroniczny duet lo-fi pop. Nawet groźni brodacze i nieśmiałe panie nie wstydzą się tańczyć pod takie hity, nie mówiąc już o nas z wami – prawdziwych wielbicielach poimprezować!

• 22.08, od 22:00 do rana – Afterparty w Recepcji, gdzie zagra gość specjalny – DJ Filip Na Bosaka. Nowoczesne hity w wyjątkowej aranżacji jazzowo-funkowej – gwarantujemy  imprezę aż do świtu!

migracja-i-etapy-adaptacji

Dzień 2 – Rodzinny, Park Staszica

• 23.08, 14:00 – Warsztaty i specjalny performance dla dzieci, Zumba dla dorosłych

Robótki i kreatywność rozwija najlepsze, prawda? Muzyka i sztuka dla dzieci to ciekawa i przydatna gra. A co do tworzenia własnych pamiątek? Zadbaliśmy o wszystko – dzieciaki będą miały warsztat z robienia breloczka pod okiem Anny Kharitonovej, nauczycielki malarstwa i rysunku, ideolożki i nauczycielki internetowej szkoły rysunku „Od amatora do twórcy”.

A rodzice w tym czasie zmogą potańczyć gorącą Zumbę! Trening poprowadzi Victoria Abramova, współorganizatorka online Flashmobu “Get Involved”, a także lubianych przez wszystkich zajęcia z Zumby, które pomogły naszym interesantom zachować formę podczas kwarantanny.

W ramach festiwalu odbędą się również performance artystyczny od  Setha Comptona, przewodniczącego Creative Summer Camp for Children i niezależnej fundacji Aardvark Art . Muzyk i utalentowany aktor zagra na żywo dla dzieci w języku angielskim.

•  23.08, 15:00 – Warsztaty z rysowania i Zumba kids

Dziecięca zumba – wszyscy tańczą! Nie przegapcie. A dla młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy warsztat z rysowania. Nigdy nie jest to za późno nauczyć się tworzyć sztukę własnymi rękami!

• 23.08, od 14:00 do 17:00 – Strefa Chill-out

Aktywny wypoczynek i rozrywka to jedno, ale dobrze jest też zrelaksować się w cieniu drzew przy dźwiękach muzyki. Zapraszamy też do naszej strefy chill-out, gdzie można będzie zamówić kawę, zjeść przepyszne lody bądź ukraińskie smakołyki. Będzie też specjalna Strefa Art – miejsce, w którym każdy może poczuć się artystą. Dzięki dużemu płótnie i Waszej wyobraźni wspólnie stworzymy obraz. Na festiwalu nie zabraknie również prac współczesnych artystów.

O bezpieczeństwo na wydarzeniu zadba patrol konny straży miejskiej. Przestrzegane będą również wszelkie zasady sanitarno-epidemiologiczne oraz zalecenia dotyczące odległości dla uczestników festiwalu.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny, zostań częścią uroczystości!

Jak trafić na festiwal? Wstęp wolny, zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w uroczystości! Wystarczy wejść pod link https://www.facebook.com/events/969281573514761/ i kliknąć przycisk – pójdę.

Szukaj wiadomości i konkursów dotyczące festiwalu w naszych sieciach społecznościowych pod hashtagiem #Skovorodafest_cukr.

Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ i https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/ .

Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg.

Festiwał odbywa się w ramach projektu „Program integracyjny Ruska 46A”, który współfinansowany jest przez Gminę Wrocław. Wydarzenie jest organizowane wspólnie z Fundacją Hermetyczny Garaż w ramach projektu “WrocloveUkraina – festiwal twórczej współpracy”.