Blog

Top 5 sportów, które można uprawiać w domowym zaciszu__


Top 5 sportów, które można uprawiać w domowym zaciszu

Mówimy “nie”  siedzącemu trybu życia razem z projektem “Program integracyjny Ruska 46A”. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was top 5 sportów, idealnie nadających się dla tych, którzy w związku z pandemią muszą większość czasu spędzać w domu, a także dla tych, którzy po prostu lubią aktywnie spędzać czas wolnego bez zbędnego wychodzenia z domu. 

Sport powinien być nieodłączną częścią życia każdego człowieka, ponieważ dzięki naszej kondycji fizycznej osiągamy dużo sukcesów, m.in. zawodowych. Dbanie o kondycję stało się o wiele trudniejsze przez pandemię i brak dostępu do siłowni. W tym artykule pokażemy, że brak sprzętu nie przeszkadza na drodze ku dobrej kondycji fizycznej, a co za tym idzie zdrowiu psychicznemu i lepszemu samopoczuciu. 

Cardio 

Trening cardio ma wiele zalet. Przede wszystkim jest łatwy do wykonania w domu i skutecznie spala tkankę tłuszczową. Już jakiś czas temu naukowcy odkryli, że 30 minut ćwiczeń aerobowych dziennie poprawia kondycję, pamięć, pracę umysłu i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest to, by praca była systematyczna. Do najlepszych ćwiczeń cardio możemy zaliczyć bieg, marsz i jazdę na rowerze, w domu zaś możemy wchodzić po schodach i skakać na skakance. Jeśli nie mamy w domu ani schodów, ani skakanki to możemy ćwiczyć bieg w miejscu. Te proste ćwiczenia zagwarantują znaczną poprawę wydolności serca i płuc, a dodatkowo nie zajmą nam dużo czasu. Albo też można skorzystać z dostępnych treningów na Youtube

Taniec

Taniec jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy uwielbiają słuchać muzyki i dobrze wczuwają się w jej rytm. W internecie możemy znaleźć dużo tutoriali z układami tanecznymi. W domu możemy wypróbować wiele stylów: dancehall, balet, taniec nowoczesny, a nawet taniec brzucha. Dla poszukujących większej ilości wysiłku polecamy zumbę – połączenie tańca i aerobiku zainspirowane przez latynoskie rytmy. Taniec sam w sobie jest doskonałym sposobem nie tylko na odchudzanie, ale także i dobrą zabawę. Idealna opcja dla tych, których męczą już zwykłe ćwiczenia. Zobaczcie przykładowy trening pod linkiem: https://youtu.be/8DZktowZo_k.

Joga Ashtanga

Joga jest idealnym sportem do wykonania w domu, a także dla tych, którzy nie mogą się skupić na swoich myślach i ciągle się rozpraszają podczas grupowych zajęć. Ten sport łączy w sobie odpowiedni trening ciała z medytacją, pomaga nauczyć się prawidłowo oddychać i inaczej spojrzeć na świat. Dla tych, którzy myślą, że joga jest nudna i jest to jedynie godzinne siedzenie w jednej pozycji, proponujemy bezpłatne zajęcia online organizowane przez CUKR w ramach projektu “Program integracyjny Ruska 46A” aby przełamać takie przekonania.  

Aby dołączyć do bezpłatnego treningu, który odbywa się co niedziele od 13:00-14:30 należy skorzystać z linku https://tiny.pl/r1kkz i dolączyc do transmisji na Zoomie. 

Podczas takiego treningu uczestnicy poznają jogę Ashtanga, która jest jest jedną z najskuteczniejszych i najsilniejszych praktyk hatha jogi z obecnie znanych. Ten rodzaj aktywności fizycznej pomaga zwiększyć tonus mięśni, pozbyć się dodatkowych kalorii oraz stresu. Serdecznie zapraszamy! 

Trening siłowy

Trening siłowy ma dużą liczbę różnych wariantów wykonania, ale jednocześnie jest najbardziej niebezpieczny dla wykonania w domu. Przed tego rodzaju treningiem konieczne jest przygotowanie ciała, czyli przeprowadzenie rozgrzewki w celu uniknięcia jakichkolwiek kontuzji. Dobrze dobrane filmiki w sieci pomogą przeprowadzić skuteczny trening i wytłumaczą jak robić ćwiczenia tak, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Zaczynając ćwiczenia siłowe musimy zastanowić się czy chcemy skupić się na konkretnej partii ciała, czy przećwiczyć wszystkie mięśnie. Najbardziej popularnymi ćwiczeniami siłowymi są: pompki, deska, brzuszki i przysiady. Idealne po całym dniu przy laptopie.

Stretching 

Na koniec omówienia zostawiliśmy przyjemny i nie trudny sport, a mianowicie stretching. Idealny dla tych, którzy nie lubią zbyt dynamicznych ćwiczeń. Rozciąganie często łączy się z innymi dziedzinami sportu, jako rozgrzewka lub występuje jako koniec treningu (np. siłowego). Jedyne czego będziemy potrzebować do tych ćwiczeń to mata i odrobina wolnego czasu. Rozciąganie jest idealną aktywnością do odstresowania się po ciężkim dniu roboczym. Przykładowymi ćwiczeniami mogą być:  skłon w siadzie prostym, łączenie dłoni na wysokości łopatek i koci grzbiet, więcej ćwiczeń znajdziesz na Youtube

Mimo pandemii i braku dostępu do siłowni możemy, a nawet musimy uprawiać sport i pamiętać o tym, by dbać o naszą kondycję fizyczną. A my chętnie was w tym wesprzemy. Bądźcie w kontakcie aby nie przegapić inne oferty i korzystne materiały dla migrantów. 

Bądź w kontakcie z Fundacją Ukraina! 

Obserwujcie nas na stronach społecznościowych, aby być na bieżąco ze wszystkimi projektami i wydarzeniami Fundacji Ukraina! 

Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ i https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/.

Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/.   YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg