Blog

Warsztat „Wielkanocna pisanka” – rozwijaj się twórczo z Fundacją Ukraina!__

Przygotowujemy się do Wielkanocy wspólnie z Fundacją Ukraina na darmowym warsztacie  „Wielkanocna pisanka” dla dzieci i dorosłych – poznaj szczegóły i zarejestruj się na wydarzenie. Zapraszamy do lektury artykułu. 

Nie ma takiej osoby na świecie co by nie lubiła czasem odpocząć i zjeść coś dobrego. Taką właśnie okazją są święta Wielkanocne, które w tym roku osoby prawosławni obchodzą 2 maja.

Wielkanoc powrotem do dzieciństwa 

Nadchodzące święta Wielkanocne ciągną za sobą całą masę przygotowań, ale jest to także wyjątkowy czas, kiedy możemy spotkać się z całą rodziną przy okazji smacznych dań i nie mniej ważnego elementu, jakim dla  kultury ukraińskiej są pisanki. Przecież to z nimi najbardziej kojarzyła nam się Wielkanoc za dzieciaka. 

Historia pisanek 

Tradycja ozdabiania jajek nie jest nowością w kulturze ukraińskiej. Najstarsze resztki skorupek ukraińskich pisanek znalezione zostały na terenach Wschodniego Krymu i są datowane IV wiekiem p.n.e.

Pisanki dekorowane są za pomocą tradycyjnej techniki rozmaitymi symbolami i kolorami. Każdy z symboli ma swoje znaczenie i nawiązanie historyczne. Pisanki i kraszanki tworzone są od wieków za pomocą wosku, barwników i specjalnego cienkiego pędzla. Także z tymi ozdobami wiążą się liczne legendy, obrzędy i zwyczaje, które powstały jeszcze w czasach pogańskich i dostosowały się do nowych wierzeń po przyjęciu chrześcijaństwa. Pochodzenie pisanki i jej mistrza można poznać po wzorze, ponieważ każdy region Ukrainy posiada swój charakterystyczny wzór i przypisane do niego znaczenie.

Zapraszamy na darmowy warsztat z tworzenia pisanek

Z okazji świąt Wielkiej Nocy Fundacja przygotowała darmowy warsztat z tworzenia pisanek, żeby każdy mógł przyłożyć się do ozdobienia swojego świątecznego stołu i wcielić się w rolę mistrza. W celu uczestnictwa w wydarzeniu trzeba zarejestrować się, wchodząc w link: https://forms.gle/YyVhigNvm6nT2yJH8

Pierwsze 20 osób dostaną od zespołu Fundacji wszystkie potrzebne materiały do wykonania pisanek. Reszta uczestników będzie musiała sama przygotować niezbędne rzeczy, którymi są pędzle, farby i drewniane jajko.

Warsztat jest darmowy dla wszystkich chętnych i będzie prowadzony w języku rosyjskim w dniu 24.04 o 12:00 na platformie Zoom.Prowadzi warsztat – niezmienna Anna Charitonowa.

Pospiesz się! Liczba miejsc jest ograniczona!

Bądź w kontakcie z Fundacją Ukraina!

Obserwujcie nas, aby być na bieżąco ze wszystkimi projektami i wydarzeniami Fundacji Ukraina! 

Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ i https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/.

Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/.    

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg

Nowe logo Ruska