Blog

Pomoc prawna i psychologiczna dla migrantów Dolnego Śląska__

Fundacja Ukraina dostosowała się do nowej codzienności i pomaga migrantom zrobić to samo! W ramach oferty projektu reStart specjaliści Fundacji uczą migrantów jak walczyć ze stresem i prawnymi skutkami epidemii koronawirusa. Co tydzień na profilu CUKRu w Instagram odbywają się darmowe konsultacje prawne i psychologiczne w trybie online.

Epidemia koronawirusa jest wezwaniem dla całego świata. Zmiany w prawie, wprowadzenia różnorodnych ograniczeń, zmiany procesów funkcjonowania instytucji państwowych i biznesów, zamknięcie granic i pełna transformacja codzienności dotknęli prawie każdy kraj i Polska nie jest wyjątkiem. Szczególnie skutki epidemii koronawirusa odczuli obcokrajowcy przebywające na terytorium tego państwa. 

Wsparcie dla migrantów w czasie pandemii koronawirusa

Im dalej, tym więcej pytań powstaje na ich drodze: Jak wrócić do domu? Jak wjechać do Polski? Jak przedłużyć legalny pobyt? Co robić, gdy pracodawca wysyła na nieodpłatny urlop? Jak złożyć dokumenty na kartę pobytu? Jak dostać tzw. świadczenie postojowe? Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy w czasie epidemii? Czy można składać dokumenty na wizę i wiele innych pytań dotyczące kwestii prawnych, legalizacji pobytu, tarczy antykryzysowej i zatrudnienia. 

Oprócz tego wiele migrantów straciło pracę, wielu nie mają na kogo zostawić dziecko lub zmagają się ze stresem i depresją oraz poszukują pomocy prawnej i psychologicznej. Aby wesprzeć migrantów w ten trudny czas, Fundacja Ukraina w ramach projektu reSTART uruchomiła zdalną darmową pomoc prawną i psychologiczną w trybie transmisji na Instagramie. 

Darmowe konsultacje prawne na Instagramie

Każdy poniedziałek o godzinie 18:00 prowadzimy transmisje na żywo z prawnikiem Fundacji Ukraina. Podczas takich konsultacji każdy uczestnik transmisji ma możliwość zadać swoje pytanie i uzyskać odpowiedź profesjonalisty. Prowadzący również opowiada o ważnych zmianach w prawie spowodowanych epidemią koronawirusa, na rozjaśnienie przepisów tarczy antykryzysowej w kontekście legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w RP w okresie epidemii i po niej, opowiada o wprowadzonych ograniczeniach lub osłabieniach ze strony rządu. 

Obserwujcie nasz profil: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/ aby dołączyć do darmowych transmisji prawnych i zadać swoje pytania. 

Darmowe konsultacje psychologiczne na Instagramie 

Z kolej w każdą środę o 18:00 transmisje na żywo prowadzi psycholog Fundacji Ukraina. Podczas takich live’ów rozmawiamy o znaczeniu zdrowia psychicznego i podejmujemy różnorodne tematy, które dają odpowiedź na pytanie, jak nie zgubić rozsądku w czterech ścianach. Psycholog opowiada o sposobach walki ze stresem i o skutkach epidemii #covid-19 dla zdrowia psychicznego, o skutecznej komunikacji z bliskimi, o tym, jak nie zgubić siebie i nawet o językach miłości. Każdy uczestnik transmisji ma możliwość zadać swoje pytanie i poprosić o profesjonalną poradę. 

Dołączyć do darmowej transmisji z psychologiem można na naszym profilu w Instagramie: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/.

Zdalna pomoc informacyjna dla migrantów 

Oprócz tego nasz Infopunkt CUKR nadal działa w trybie online i udziela konsultacje migrantom w czterech językach – polski, angielski, ukraiński i rosyjski. 

Konsultacje można uzyskać za pośrednictwem e-mail lub telefonu w zwykłych godzinach pracy Infopunktu: od 14:00 do 20:00 w Pn, Śr,Pt oraz w godzinach 10:00-14:00 we Wt i Czw.

  • Telefon kontaktowy: 571330203
  • Adres e-mail: infocukr@fundacjaukraina.eu.

W ciągu zdalnego trybu pracy udzieliliśmy konsultacje więcej niż 600 osobom i ta liczba wzrasta z każdym dniem! 

Wypełnij oświadczenie – zostań stałym uczestnikiem projektu reSTART!

Też byłeś uczestnikiem naszych transmisji na Instagramie albo korzystałeś z konsultacji doradców Infopunktu CUKR? Pomóż Fundacji Ukraina zebrać oświadczenia od uczestników projektu, aby my nadal mogli organizować darmowe doradztwo dla migrantów i otrzymywać dofinansowanie od naszych grantodawców na konsultacje w trybie online! 

Wypełnij oświadczenie o udziale w projekcie reSTART (Instrukcja-wypełnienia-oświadczenia-pl) i zostań naszym stałym gościem. Przy kolejnych wizytach do CUKRu lub przy skorzystaniu z doradztwa naszych specjalistów już nie będziesz musiał wypełniać takie oświadczenie od nowa. Pomaga to nam spełniać wymogi projektowe dotyczące rejestracji osób, które korzystają z oferty projektu reSTART, a tobie – zaoszczędzić swój czas. Wypełnione oświadczenia prosimy wysyłać na maila: infocukr@fotlsuj.cluster031.hosting.ovh.net

Instrukcja wypełnienia oświadczenia (DO POBRANIA – Oświadczenie do ankiety online) i wzór (WZÓR – Oświadczenie do ankiety online). 

Serdecznie dziękujemy za wypełnienie oświadczenia i za korzystanie z naszych konsultacji! 

Przypominamy, że projekt reSTART zaistniał na rzecz integracji międzykulturowej migrantów z krajów trzecich i posiada bogatą ofertę wszelkiego rodzaju inicjatyw i działań pozwalających ułatwić proces integracji i adaptacji migrantów w polskim społeczeństwie. Skierowany on jest do obywateli państw trzecich przebywających legalnie na Dolnym Śląsku, społeczeństwa przyjmującego, w szczególności lokalnych pracodawców, nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Więcej o projekcie i jego ofercie można dowiedzieć się tu: https://fundacjaukraina.eu/projekt/restart/.

Bądź w kontakcie z Fundacją Ukraina! 

 

Obserwujcie nas na stronach społecznościowych, aby być na bieżąco ze wszystkimi projektami Fundacji Ukraina! 

Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ i https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/.

Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/ 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg.

restart

Bezpieczna przystań