Blog

Program integracyjny dla każdego – Ruska 46A__

Informacyjne konsultacje, warsztaty kulinarne, zajęcia plastyczne i treningi z jogi – w ramach projektu “Program integracyjny Ruska 46A” Fundacja Ukraina przy współfinansowaniu Gminy Wrocław tworzy możliwości dla integracji, edukacji i wszechstronnego rozwoju migrantów i nowych mieszkańców na terenie miasta Wrocław. 

Wspólna rozrywka, edukacja i komunikacja międzykulturowa

Cieszymy się, że możemy przedstawić nową edycję już wielu z Was znanego projektu – “Program integracyjny Ruska 46A”. Realizowany on jest we współpracy z Gminą Wrocław i Związkiem Ukraińców w okresie od 02.01.2020 do 31.12.2021 roku. Projekt ma na celu zintegrować nowych mieszkańców Dolnego Śląska za pomocą bogatej oferty wydarzeń z elementami wspólnej rozrywki, edukacji i komunikacji międzykulturowej. Skierowany on jest zarówno do migrantów z całego świata, jak i obywateli Polski jako społeczeństwa przyjmującego.

W ramach tego projektu funkcjonuje nasz punkt informacyjny InfoCUKR oraz Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju, gdzie systematycznie odbywają się treningi z Jogi Ashtanga, warsztaty z cyklu Kulinarna integracja i zajęcia plastyczne dla dorosłych i dzieci. Wszystkie inicjatywy realizowane w ramach “Programu integracyjnego Ruska 46A” są całkowicie darmowe i nie wymagają poprzedniej rejestracji.

CUKR — dobra atmosfera i rzetelna informacja

Fundacja Ukraina już od kilku lat prowadzi InfoCUKR, który stał się dla migrantów znanym i wiarygodnym miejscem, w którym mogą uzyskać informacje z różnych obszarów codziennego funkcjonowania w nowym dla nich otoczeniu. Z kolei siedziba punktu informacyjnego — Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju (CUKR) to miejsce rozpoznawalne na mapie wrocławskich miejsc spotkań, kojarzone z dobrą atmosferą, rzetelnymi informacjami, interesującymi szkoleniami i integrującymi wydarzeniami kulturalnymi i artystycznymi. Działalność punktu informacyjnego CUKR ma szczególne znaczenie w kontekście odpowiedzi na potrzeby w zakresie dostępu do podstawowych, niezbędnych informacji, warunkujących aklimatyzację i integrację cudzoziemców ze społecznością lokalną.

Gotowanie, twórczość i sport pomagają w budowaniu więzi społecznych

Kolejnym elementem projektu są warsztaty “Kulinarne integracje”, które polegają na wspólnym gotowaniu przeróżnych potraw, np. pierogów, zdrowych przekąsek, kuchni wegetariańskiej. Konfrontacja smaków i metod kulinarnych, dzielenie się wiedzą i pogadanki przy wspólnej degustacji potraw pozytywnie wpływa na budowanie więzi społecznych! Wydarzenia odbywają się w kuchnie CUKRu nie mniej niż raz na miesiąc, harmonogram dostępny jest na stronie CUKRu na Facebooku: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/.

Oferta warsztatów plastycznych i artystycznych skierowana jest w szczególności do dzieci, młodzieży i ich rodziców. Uczestnicy warsztatów przygotowują prace plastyczne związane tematycznie ze świętami i tradycjami różnych kultur, w tym kartki świąteczne, palmy wielkanocne, stroiki, witraże, biżuterię etniczną, poznają rozmaite techniki rysunków i wiele innych ciekawostek. Aktualną ofertę zajęć również można znaleźć na stronie CUKRu: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/, odbywają się one zwykle raz albo dwa razy na miesiąc.

W ramach projektu prowadzone są również zajęcia sportowe i taneczne. Wrocławianie różnych

narodowości mają możliwość uczestniczyć w zajęciach Jogi Ashtanga, które odbywają się każdą niedzielę z wyjątkiem dni świątecznych o godzinie 11:00 w pomieszczeniu CUKRu. Również na stronie Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju pojawiają się ogłoszenia o klasach tanecznych oraz stretchingu.

Bądź z nami w kontakcie 

Serdecznie zapraszamy zastrzyk integracji i dobrego humoru podczas wspólnej zabawy od CUKRu pod adresem ul.Ruska 46-A. Aby być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami, mieć pod ręką harmonogram wydarzeń i dołączyć do grona migrantów Dolnego Śląska, polub naszą stronę https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/

Zapraszamy również do obserwacji naszego profilu na Instagramie: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/ oraz kanału na You Tube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg,  gdzie zamieszczamy sporo darmowej korzystnej informacji dla migrantów i na bieżąco kontaktujemy się z naszymi czytelnikami. Do zobaczenia w CUKRze!

Projekt “Program integracyjny Ruska 46A” współfinansowany jest przez Gminę Wrocław.