DIY: Obraz “Świecący księżyc” w 7 łatwych krokach__

Spędź czas na kwarantannie twórczo razem  z Fundacją Ukraina w ramach projektu “Program integracyjny Ruska 46A”. Prezentujemy przewodnik krok po kroku, który nauczy Cię, jak udekorować swój dom i narysować księżyc na gwiaździstym niebie nie gorzej niż profesjonalny artysta.

W tym miesiącu przygotowaliśmy dla Ciebie coś interesującego i niezwykłego – nowy format warsztatów dla dorosłych i dzieci – DIY lub zrób to sam. W tym artykule znajdziesz przewodnik krok po kroku, jak narysować świecący księżyc na gwiaździstym niebie w 30 minut. Inspiracją do stworzenia tej instrukcji stał jeden z naszych ostatnich warsztatów plastycznych, który odbyły się w CUKRze w ramach projektu Fundacji Ukraina – Program Integracyjny Ruska 46A II przy współfinansowaniu Gminy Wrocław.

Integracja w ramach projektu „Program Integracyjny Ruska 46A”

Projekt ma na celu zintegrować nowych mieszkańców Dolnego Śląska za pomocą bogatej oferty wydarzeń z elementami wspólnej rozrywki, edukacji i komunikacji międzykulturowej. Skierowany on jest zarówno do migrantów z całego świata zamieszkałych we Wrocławiu, tak i do obywateli Polski jako społeczeństwa przyjmującego. W ramach tego projektu funkcjonuje nasz punkt informacyjny InfoCUKR oraz Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju, gdzie systematycznie odbywają się treningi z Jogi Ashtanga, warsztaty z cyklu Kulinarna integracja i zajęcia plastyczne dla dorosłych i dzieci. Więcej o projekcie można dowiedzieć się więcej w artykule Program integracji dla wszystkich – Ruska 46A II.

Jak łatwo przekazać na papierze tajemniczość satelity Ziemi

Nie zwlekajmy więc z ujawnieniem tajemnicy – jak łatwo przekazać na papierze całą tajemniczość, urok i atmosferę naszego oryginalnego satelity Ziemi. Aby to zrobić, potrzebujesz kreatywnego nastroju, wygodnego miejsca pracy, nastrojowej muzyki w tle i następującej listy wymaganych materiałów:

1. Arkusz czarnego papieru (rozmiar nie ma znaczenia, zależy od twoich życzeń, możesz również użyć białego papieru, ale może to potrwać dłużej);
  2. Cztery kolory farby akrylowej (biały, niebieski, granatowy i czarny);
  3. Dwa płaskie pędzle ze sztucznego włosia (mały, do 1,5 cm szerokości dla konturu i duży, od 3 do 4 cm dla kropli);
  4. Mały kawałek ciętej gąbki do zmywania naczyń i kawałek folii aluminiowej (wielkości arkusza A4);
  5. Okrągły przedmiot, który posłuży za szablon (możesz użyć talerza lub spodka);
  6. Kawałek białej kredy lub białego ołówka, zwykły ołówek grafitowy.
  7. Szklanka wody do mycia pędzli i paleta do farb.

Uwaga, przed rozpoczęciem pracy twórczej zaleca się zaopatrzenie miejsca pracy w folię lub papier, żeby zapobiec rozproszeniu się kropel farby na meble w trakcie rysowania.

7 łatwych kroków, aby zostać artystą w 30 minut

Jeśli wszystkie niezbędne rzeczy są przygotowane, możemy zacząć!

Krok 1. Połóż przed sobą arkusz czarnego papieru, umieść nasz okrągły szablon na środku i określ go białą kredą. Udało się? Świetnie, teraz zacznijmy bawić się kolorami.

Krok 2. Zrób okrąg białej farby pośrodku, później niebieską farbą w odległości trzech centymetrów i powtórz tę samą procedurę z granatową farbą. Nie bój się wyjść poza nasz szablon, im więcej farby będzie za szablonem, tym więcej blasku będzie miał nasz księżyc. Dodaj czarną farbę w rogach i szybko, od środka, posmaruj farbę gąbką, aby uzyskać efekt delikatnej tekstury. Przeciągnij gąbkę od jasnego do ciemnego koloru bez zmiany kierunku, ta strategia uratuje Twój obraz przed niepotrzebnymi plamami i zapewni większy realizm.

Krok 3. Następnie musimy stworzyć efekt rozgwieżdżonego nieba. Do tego użyjemy białej farby i szerokiego pędzla. Weź niewielką ilość farby mokrym pędzlem i przesuń palcem po końcówce  pędzla, trzymając go na odległości 50 cm od arkuszu, w taki sposób aby farba była rozrzucona w różnych kierunkach. Powtarzaj te ruchy, aż cały arkusz zostanie wypełniony białymi kroplami o różnych rozmiarach i stworzy efekt prawdziwego rozgwieżdżonego nieba.

Krok 4. Zrób sobie przerwę na kawę i poczekaj, aż obraz  trochę wyschnie (około 5 minut), a następnie ponownie przyłóż okrągły kształt do miejsca, w którym umieściłeś nasz księżyc na początku i delikatnie określ go ołówkiem grafitowym.

Krok 5. Możemy teraz przystąpić do tworzenia struktury powierzchni dla satelity Ziemi. Aby to zrobić, musisz ugnieść folię w taki sposób, aby można ją było wygodnie nałożyć farbę. Uważaj, folia nie powinna być zbyt twardą. Zaczynamy tworzyć powierzchnię księżyca za pomocą naprzemiennie czarnej i białej farb. Kolor powinien być nierówny, tworzyć teksturę i naśladować pociągnięcia pędzlem. Spróbuj dodać więcej bieli po prawej stronie księżyca i ciemnej farby po lewej. To doda światła i objętości do naszego rysunku.

Krok 6. Jesteśmy prawie na ostatnim etapie. Wszystko, co musisz zrobić, to dodać trochę porządku. Aby to zrobić, weź mały pędzel i delikatnie dodaj wyraźny zarys naszego księżyca w odpowiednich miejscach. W razie potrzeby dodaj odrobinę białej farby suchym pędzlem, naśladując światło księżyca.

Krok 7. Gratulacje, wystarczy podpisać dzieło sztuki, poczekać, aż obraz całkowicie wyschnie i ozdobić dziełem sztuki ścianę! Wierzymy, że wszystko się ułożyło!

Czekamy na zdjęcie twojego obrazu!

Dziękujemy za uwagę i czekamy na zdjęcie twojej pracy na naszej stronie FB https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/. Bądź na bieżąco, aby dowiedzieć się o innych pomocnych materiałach i wydarzeniach Fundacji Ukrainy.

Zapraszamy również do obserwowania naszego profilu na Instagramie: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/ oraz kanału na You Tube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg,  gdzie zamieszczamy sporo darmowej korzystnej informacji dla migrantów i na bieżąco kontaktujemy się z naszymi czytelnikami. Do zobaczenia w CUKRze!

Projekt “Program integracyjny Ruska 46A” współfinansowany jest przez Gminę Wrocław.