Fala pomocy z Wrocławia dotarła do Kłodzka i Głuchołazów – Fundacja Ukraina zjednoczyła siły z lokalnymi organizacjami i biznesem, aby wesprzeć społeczności dotknięte powodzią w południowo-zachodniej Polsce, wywołaną przez cyklon „Borys”. W dniach 24-25 września polscy i ukraińscy wolontariusze ramię w ramię pracowali, aby przywrócić normalność tam, gdzie żywioł odebrał poczucie bezpieczeństwa.
W ramach akcji „Fala za Falę”, zorganizowanej 24 września, ponad 80 wolontariuszy z Wrocławia ruszyło do Kłodzka. Działania były koordynowane przez Grupę Impel, która dostarczyła specjalistyczny sprzęt, narzędzia oraz środki czystości. Do działań dołączyły Fundacja Ukraina, Fundacja Ptach, Grupa Crédit Agricole oraz Fundacja ProCuro. Polscy i ukraińscy wolontariusze, jednocząc siły, sprzątali ulice i budynki, usuwając zniszczenia pozostawione przez żywioł. Zakres prac został starannie zaplanowany we współpracy ze sztabami kryzysowymi i lokalnymi władzami, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców dotkniętych katastrofą.
Dzień później, 25 września, 16 wolontariuszy z Fundacji Ukraina i Fundacji Ptach, przy wsparciu Grupy Impel, Radia ZET oraz PolBus, kontynuowało misję w Głuchołazach. Wspólnie zajęli się przywracaniem porządku i normalności.
Solidarność w działaniu – ukraińska społeczność włącza się w pomoc
W ramach obu akcji pomocowych niemal 100 wolontariuszy z Polski i Ukrainy zaangażowało się w działania, które miały na celu przywrócenie porządku w miastach dotkniętych powodzią.
Wolontariusze organizacji pozarządowych działające na rzecz migranckich społeczności aktywnie zaangażowali się w pomoc, wspierając osoby, które w tych trudnych chwilach najbardziej tego potrzebowały. Wielu z nich z własnego doświadczenia wie, jak przerażające i trudne są sytuacje, w których traci się dorobek życia i jak ciężki może być powrót do normalności.
„Jestem uchodźczynią z okupowanej przez rosyjskie wojsko Kachowki i wiem, co to znaczy stracić cały dorobek życia po wysadzeniu tamy. W Polsce znalazłam schronienie i dobre serca, które mi pomogły. To doświadczenie nauczyło mnie, jak ważne jest wsparcie w trudnych chwilach. Dlatego bez wahania zgłosiłam się do akcji, bo wiem, jak bardzo to może pomóc innym” – mówi Tetiana, jedna z wolontariuszek zaangażowanych w akcję „Fala za Falę”.
Akcje „wielkiego sprzątania” po powodzi stały się pięknym przykładem solidarności i współpracy. Odpowiadając na oddolne inicjatywy pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych, działania te zjednoczyły osoby z różnych środowisk, które połączyły siły, by wspierać poszkodowane społeczności.
Sprawdź, jak dołączyć do pomocy
Szczegóły akcji “Fala za Falę” znajdziesz na stronie Grupy Impel: https://impel.pl/dlapowodzian/.
Więcej o działalności Fundacji Ukraina szukajcie na naszych profilach w mediach społecznościowych: