Blog

Założenie biznesu i strategia jego prowadzenia w Polsce przez migranta__

Fundacja Ukraina razem z Andrijem i Romanem Robotetskimi przygotowali krótki przewodnik w świat biznesu dla migrantów. W artykule znajdziecie ważne aspekty dotyczące wyboru formy prawnej i formy opodatkowania przedsiębiorstwa oraz istotnych kwestii na etapie rejestracji własnej działalności.

Stale wzrasta liczba obcokrajowców, którzy zamieszkują w Polsce. W ciągu zaledwie 7 lat liczba imigrantów, prowadzących własną firmę wzrosła o blisko 55 proc. Według danych ZUS stanem na drugi kwartał 2019 roku aż 18 784 cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą w Polsce. Jest to jednocześnie najwyższa w historii wartość odkąd ZUS prowadzi taki rejestr.

Jak migrant może założyć firmę w Polsce? Wymagania formalno-prawne, bariery i kryteria

Brak obywatelstwa polskiego w dzisiejszych czasach nie stanowi dla obcokrajowca przeszkody, aby prowadzić w Polsce własny biznes. Jednakże niektóre formy prawne działalności gospodarczej mają dodatkowe wymagania wobec ich potencjalnych założycieli. Zatem w celu założenia własnej firmy w Polsce należy dokonać 6 podstawowych kroków.

6 podstawowych kroków do założenia własnej działalności w Polsce

Krok 1. Wybrać formę prawną przedsiębiorstwa

W zależności od tego czy przedsiębiorca chce prowadzić firmę sam czy też ze wspólnikami, do wyboru ma różne formy prawne (https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-forma-prawna-dzialalnosci-gospodarczej-wszystkie-rodzaje ). Jednak dwie najpopularniejsze zarówno wśród Polaków jak i wśród migrantów to jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

  1. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Ta forma prawna jest najbardziej atrakcyjna dla cudzoziemców z powodu braku dodatkowych wymagań w zakresie pobytu.

Charakterystyka:
Kapitał zakładowy: min 5000 zł
Koszt rejestracji: 375 zł przy zakładaniu spółki online za pośrednictwem portalu s24 (nie elastyczna umowa spółki) lub 1500 zł rejestrując spółkę tradycyjnie u notariusza (elastyczna forma umowy spółki).
Czas rejestracji: 24 godziny (rejestrując przez portal s24), 14 dni roboczych (rejestrując u notariusza)
Pełna księgowość: od 500 zł/miesięcznie (w zależności od biura rachunkowego oraz ilości faktur miesięcznie).
Składki ubezpieczeniowe (ZUS): 0 zł (w przypadku jeśli przedsiębiorca nie będzie zatrudniony w spółce)
Podatek CIT: 9% lub 19%

  1. Jednoosobowa działalność gospodarcza

W sytuacji, gdy podatnik chce prowadzić działalność osobiście, ta forma prawna jest dla niego najkorzystniejsza. Taki rodzaj działalności jest łatwy w utworzeniu i dość tani w prowadzeniu porównując z innymi formami prawnymi. Firma jest zakładana na podstawie złożenia wniosku o wpis do CEIDG. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najbardziej odpowiednia dla mikro i małych firm. 

Charakterystyka:
Kapitał zakładowy: nie wymagany
Koszt rejestracji: bezpłatnie, wniosek o wpis do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej)
Czas rejestracji: 24 godziny (rejestrując online w CEIDG)
Uproszczona księgowość: od 150 /miesięcznie (w zależności od biura rachunkowego oraz ilości faktur miesięcznie)
Składki ubezpieczeniowe (ZUS): Ulga na start362,34zł /mies. (przez pierwsze pół roku), Preferencyjny ZUS (tzw. „mały”) – 609,14 zł /mies. (przez kolejne 1,5 roku), Standardowy ZUS (tzw. „duży”) – 1431,48zł /mies. (po upływie 2 lat prowadzenia działalności)
Podatek PIT: 17%, 32%, 19%        

Niestety w Polsce istnieją pewne ograniczenia prawne w stosunku do cudzoziemców z poza Unii Europejskiej, którzy chcą założyć działalność jednoosobową a mianowicie trzeba spełnić jeden z wymogów opisanych tutaj: https://www.ifirma.pl/lp/zakladanie-dzialalnosci-przez-cudzoziemca 

Krok 2. Wybór formy opodatkowania

Od tego wyboru zależy, na jakich zasadach przedsiębiorca będzie płacić podatki. Zmienić formę opodatkowania można na początku każdego roku poprzez złożenie specjalnego wniosku do Urzędu Skarbowego. Więcej informacji na temat form opodatkowania można znaleźć tutaj: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-formyopodatkowania-jaka-wybrac 

Należy zauważyć, że podatek płacimy od dochodu, czyli pomniejszony o koszty. Właśnie z tego powodu prowadząc działalność ważne jest dokumentować generowane koszty, czyli zbierać faktury zakupu produktów lub usług związanych z prowadzoną działalnością. 

Krok 3. Wybór Punktów Klasyfikacji Działalności (PKD)

Każdy rodzaj działalności jest dokładnie określony poprzez punkty PKD. Bądź to sprzedaż detaliczna alkoholi czy np. usługi budowlane. Punkty PKD powinniśmy wskazać we wniosku CEIDG przy jednoosobowej działalności lub w umowie spółki czy formularzu S24 w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tutaj przyszły przedsiębiorca może sprawdzić, jakie kody PKD odpowiadają jego rodzajowi działalności: https://www.biznes.gov.pl/pl/klasyfikacja-pkd 

Krok 4. Wybór biura rachunkowego

Dobry księgowy jest przede wszystkim doradcą przedsiębiorcy w kwestiach finansowych, więc sukces przedsiębiorstwa w dużym stopniu zależy od wyboru księgowego lub biura rachunkowego. Biura rachunkowe często oferują szeroki zakres usług, do których oprócz rozliczenia przychodów i kosztów przeważnie należy także: otwarcie / zamknięcie działalności, rejestracja VAT czy pełnomocnictwo w ZUS. 

Krok 5. Rejestracja firmy w CEIDG / S24

Żeby zarejestrować firmę online wystarczy wypełnić odpowiednie wnioski linki do których są podane poniżej:
https://prod.ceidg.gov.pl (dla jednoosobowej działalności gospodarczej)
https://ekrs.ms.gov.pl/s24 (dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością)
Wszystkie kwestie formalne chętnie pomagają załatwić również biura księgowe, które zajmują się rejestracją firm na co dzień. 

Krok 6. Założenie firmowego konta bankowego

Na rynku polskim istnieje dużo banków i często ciężko jest wybrać ten najlepszy. Szczegóły, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze banku to: opłaty za prowadzenie konta, produkty kredytowe czy leasing. Żeby dopasować najkorzystniejszą ofertę dla swojej firmy można skorzystać z porównywarki bankowej: https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-firmowych

Zezwolenia, licencje, działalność regulowana

Przed rozpoczęciem działalności należy sprawdzić czy nie jest wymagana dodatkowa licencja, certyfikat czy koncesja. Według raportu Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Badań Nad Migracjami za 2019 rok najpopularniejszą działalnością wśród migrantów jest sprzedaż detaliczna. Często sama sprzedaż detaliczna obejmuje także alkohole, które można sprzedawać wyłącznie posiadając odpowiednią koncesję oraz zgodę sanepidu. Więcej na ten temat uzyskania różnorodnych zezwoleń, koncesji czy licencji można sprawdzić pod linkiem: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zezwolenia-koncesje-wpisy-do-rejestru/chce-uzyskac-zezwolenie-koncesje-wpis-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej54 

Czy opłaca się legalizować pobyt na podstawie własnej działalności gospodarczej?

Warto dodać, że działalność gospodarcza jest również podstawą do ubieganie się o kartę pobytu czasowego z terminem ważności nawet do 3 lat. Sam proces ubiegania się o zezwolenie na pobyt w tym przypadku jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku np. zezwolenia na podstawie umowy o pracę, z powodu większej ilości dokumentów, które trzeba dołączyć, ale pomimo tego jest on popularny wśród przedsiębiorców spoza Polski. Szczegóły na ten temat można znaleźć w linku poniżej: https://udsc.gov.pl/cudzoziemcy/obywatele-panstw-trzecich/chce-przedluzyc-swoj-pobyt-w-polsce/zezwolenie-na-pobyt-czasowy/dzialalnosc-gospodarcza/

Jakie są wady i zalety prowadzenia biznesu w Polsce?

Wady: 

– Przy jednoosobowej działalności gospodarczej jest to comiesięczny obowiązek opłacania składek ZUS. 

– Konieczność nieustannego poszukiwania klientów. Celem biznesu jest osiąganie zysku. Żeby móc osiągać zysk musimy sprzedawać, żeby sprzedawać musimy mieć klientów, a pozyskanie pierwszych klientów nie należy do najłatwiejszych zadań.

– Brak gwarancji uzyskania stabilnych dochodów.

Zalety:

– Polska jest największym beneficjentem funduszy unijnych, dzięki czemu istnieją różnorodne programy dla wsparcia i rozwoju biznesu oraz możliwości pozyskania finansowania (w tym dotacje na rozpoczęcie działalności, bony na innowację czy dofinansowania na projekty badawczo-rozwojowe). Więcej o tym można się dowiedzieć w źródłach poniżej: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-wiedziec-jak-zalozyc-wlasna-firme/zanim-zdecydujesz-sie-na-wlasna-firme/dofinansowanie-na-start-firmy 

https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/skorzystaj-z-funduszy-europejskich

– Dzięki wielu instytucjom wsparcia biznesu, inkubatorom przedsiębiorczości, akceleratorom biznesu czy programom wspierających mały i średni biznes, początkujący przedsiębiorca posiada szeroki dostęp do wiedzy eksperckiej, za którą nie musi płacić. Więcej o programach wsparcia można się dowiedzieć tutaj: https://www.parp.gov.pl/ 

– Wolny handel z państwami Unii Europejskiej. Oznacza to brak ograniczeń związanych z przeprowadzaniem transakcji handlowych na terenie UE, importu czy eksportu towarów i usług.

– Koszty prowadzenia działalności pomniejszają odprowadzany podatek. Prowadząc własną firmę można odliczyć od swojego przychodu koszty jej utrzymania, np. zakup paliwa, rachunki za abonamenty lub wynajem lokalu.

Jak zweryfikować potencjał pomysłu biznesowego i przygotować skuteczną strategię?

Do działań, które warto wykonać jeszcze przed rejestracją firmy, które zredukują ryzyko porażki i zwiększą szansę na sukces, należą:

– Analiza rynku i konkurencji

– Wybór swojej niszy (określić, jaki problem rozwiązujemy)

– Walidacja pomysłu biznesowego / hipotez biznesowych (np. wywiady, ankiety, obserwacja)

– Określenie modelu biznesowego

– Dokładne zdefiniowanie naszego klienta (Persony) oraz określenie grupy docelowej

– Zdefiniowanie naszej unikalnej propozycji sprzedaży (USP)

– Przygotowanie strategii marketingowej

– Zbudowanie zespołu

– Określenie strategii i kosztu pozyskania klientów

– Przygotowanie budżetu

– Pozyskanie finansowania

Do bardzo przydatnych narzędzi, dzięki którym opiszemy swój model biznesowy, zdefiniujemy klienta czy przeprowadzimy analizę konkurencji, należą:

1) Business Model Canvas (https://businessmakeover.eu/tools/business-model-canvas )

2) Persona (https://businessmakeover.eu/tools/persona )

3) Analiza konkurencji (https://businessmakeover.eu/tools/competitor-analysis )

Życzymy sukcesów w założeniu i prowadzeniu własnej działalności i zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Fundacji Ukraina na naszych stronach w mediach społecznościowych. 

Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ i https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/.

Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/ 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg

Strona główna

Projekt reSTART, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. 

Bezpieczna przystań

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji

restart