Pochodzą z różnych kultur, pracują w różnych branżach po całej Polsce. Na co dzień udowadniają, że pochodzenia nie ma znaczenia – liczą się kompetencje. To cudzoziemcy na polskim rynku pracy. Zaś pracodawcy coraz bardziej stawiają na kompetencję międzykulturowe i maksymalne wykorzystanie zalet zespołów wielokulturowych. Takie są wnioski kampanii “Wiem, zatrudniam, zyskuję”, którą przeprowadziła Fundacja Ukraina.
Zrealizowana w 2020-2022 roku kampania informacyjno-edukacyjna “Wiem, zatrudniam, zyskuję” miała na celu pokazanie obu stronom – pracodawcom i pracownikom cudzoziemskim – korzyści płynących z współpracy. Przedsiębiorców zaś wyposaża w wiedzę z zakresu legalnego zatrudniania migrantów i efektywnej pracy w zespole wielokulturowym.
“Za nami 14 szkoleń, w trakcie których przeszkoliliśmy ponad 200 pracodawców, 20 publikacji eksperckich w mediach, 32 odcinków audycji na Radio Wrocław, 24 billboardy, 48 citylightów. To nie tylko 200 osób, wyposażonych w wiedzę co do zatrudnienia cudzoziemców. To ponad 1 mln osób, do których dotarliśmy z pozytywną promocją migrantów na rynku pracy. Szczególnie ważne dla nas było dotarcie w mniejszych gminach Dolnego Śląska, gdzie osobisty kontakt mieszkańców i pracodawców z migrantami jest mniejszy, niż w serce województwa.” – opowiada koordynatorka projektu Khrystyna Moldavchuk.
Potrzeby rynku pracy na tapecie
Jak podaje Money.pl, obecnie w Polsce brakuje m.in. wykwalifikowanych pracowników z branży IT, handlu, produkcji czy budownictwa. Taki niedobór zasobów ludzkich może doprowadzić nie tylko do utraty przez firmy możliwości realizacji kontraktów, ale także może mieć wpływ na potencjalne nowe umowy.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, Fundacja Ukraina przeszkoliła pracodawców, kadrę zarządzającą i przedstawicieli działów HR w kwestiach prawnych, podatkowych związanych z zatrudnieniem migrantów, ale także przybliżyła uczestnikom nieoczywiste kwestie związane z komunikacją międzykulturową, zarządzaniem kulturowo zróżnicowanym. Radca prawny oraz doradca międzykulturowy przedstawicieli obecne
wyzwania i perspektywy związane z zatrudnieniem kadry z krajów trzecich.
Wykładowczyni akademicka i trener międzykulturowa w ciągu kilku spotkań przeszkoliła biznes w zakresie rekrutacja, zatrudnienie, onbroarding pracowników z zagranicy oraz opowiedziała, dlaczego pracownik z Indii będzie chętnie oczekiwał poleceń od przełożonego, niż np. jego kolega ze Stanów Zjednoczonych.
“Ze względu na okoliczności na polskim rynku pracy, które zapanowały po 24 lutego 2022r., przekaz kampanii stał się jeszcze głośniejszym i ważniejszym. Na co dzień, jako Fundacja Ukraina, Instytut Praw Migrantów i CUKR staramy się wyposażać przedsiębiorców w wiedzę dot. zatrudniania cudzoziemców (imigrantów i uchodźców), a nowych mieszkańców Polski (którzy znaleźli tu tymczasowe schronienie lub postanowili się osiedlić) wyposażamy w wiedzę i kompetencję, by w pełni funkcjonować na polskim rynku pracy. Chodzi o szacunek, równie traktowanie i równe szansy.” – tłumaczy Khrystyna Moldavchuk.
Wiedza ekspercka – do poczytania i posłuchania
Wiedza ekspercka w temacie zatrudnienia migrantów to nie tylko klucz do wiarygodności, ale przede wszystkim przecinek do sukcesów biznesowych, które firmy odnoszą w wyniku zatrudnienia kadry z zagranicy. Dlatego Fundacja Ukraina zaprosiła najlepszych ekspertów, którzy zwięźle i na temat odpowiadali na najistotniejsze pytania pracodawców na łamach dolnośląskiej i branżowej prasy oraz w eterze Radia Wrocław.
Ideą audycji „Wiem, zatrudniam, zyskuję” w Radiu Wrocław oprócz waloru edukacyjnego, stało dotarcie do społeczeństwa przyjmującego z przekazem, że cudzoziemiec to nie „inny”, „niebezpieczny”, „roszczeniowy”, „zabierający pracę”, lecz członek lokalnej społeczności, z wszystkimi jej troskami, potrzebami, wartościami. Oprócz ekspertów, m.in. prawników, ekspertów podatkowych czy doradców międzykulturowych, bohaterami programu byli także cudzoziemcy, którzy osiedlili się we Wrocławiu i na co dzień zmagają się z różnymi – nie tylko zawodowymi – trudnościami i wyzwaniami. Ideą cyklu było dotarcie Audycji z cyklu „Wiem, zatrudniam, zyskuję” można posłuchać TUTAJ.
20 tekstów, będących pigułkami wiedzy dla pracodawców w wersji pisanej zostały opublikowane na lokalnych, regionalnych i branżowych mediach (HR i biznes), m.in. w Gazecie Wyborczej Wrocław, na portalu tuwroclaw.com, poradnikprzedsiebiorcy.pl, kapitaldolnoslaski.pl oraz HRpolska.pl. Wśród nich:
● Konstancja Szkudlarek “Korzyści z legalnego zatrudniania cudzoziemców”
● Monika Chutnik, “Oni to potrafią. Korzyści z pracy w zespole wielokulturowym”
● Margaret Amaka Ohia-Nowak Jak budować zaufanie w negocjacjach
międzykulturowych?
● Zbyszek Pawlak “Przepisy nieoczywiste: zatrudnienie migrantów z Azji”
● Swietłana Listopad “Jak sprawić, by miejsce pracy stało się również miejscem
integracji w nowej społeczności”
Aktualności dotyczące kampanii można na bieżąco śledzić na stronach Fundacji Ukraina:
https://www.facebook.com/fundacja.ukraina ,
https://www.linkedin.com/company/fundacja-ukraina/
Kampania realizowana jest w ramach projektu Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich zamieszkałych na Dolnym Śląsku, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.