Nadszedł sezon przeziębienia i grypy. Pacjent nie zawsze ma siłę, żeby kontynuować pracę. Gdzie się udać, żeby dostać zwolnienie lekarskie w Polsce i co jest do tego potrzebne?
L4 – tak się nazywa zwolnienie lekarskie.
Możesz go zdobyć na kilka sposobów:
- Odwiedź lekarza rodzinnego, który przeprowadzi badanie, przedstawi plan leczenia i wystawi L4;
- Poprzez konsultację telefoniczną z lekarzem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i ustali, czy pacjent rzeczywiście jest chory i potrzebuje zwolnienia lekarskiego;
- Online – za pośrednictwem specjalnych stron wypełnij ankietę i zapłać określoną kwotę. Po potwierdzeniu wpłaty lekarz wystawi odpowiednie zwolnienie i prześle je na e-stronę pacjenta.
Niezbędne jest również podpisanie deklaracji z wybranym lekarzem rodzinnym, aby móc odwiedzić go w przypadku choroby. Można to zrobić za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl korzystając z profilu zaufanego lub bezpośrednio u lekarza.
Zwolnienie lekarskie może być wystawione przez lekarza pracownikowi, który podlega ubezpieczeniu. Żeby otrzymać zwolnienie lekarskie, trzeba więc odprowadzać składki ZUS.
Pracownik może przebywać na zwolnieniu chorobowym przez 182 dni w ciągu roku. W niektórych przypadkach ten termin podlega przedłużeniu.