Blog

Film “Jestem wrocławianinem tak jak Ty!” – historie wrocławskich migrantów na dużym ekranie__

Zespół Fundacji Ukraina aktywnie pracuje nad stworzeniem filmu dla kampanii społecznej “Jestem wrocławianinem tak jak Ty”. Pokaz jest zaplanowany na 2021 rok, ale już dziś możemy zdradzić kulisy i przedstawić wam naszych głównych bohaterów, którzy opowiedzą o swoim migranskim doświadczeniu z dużego ekranu. 

Kampania społeczna “Jestem wrocławianinem tak jak Ty!” reprezentuje historie migrantów mieszkających we Wrocławiu, którzy tworzą społeczno-kulturową przestrzeń miasta. W ramach tej kampanii Fundacja Ukraina wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim, Strefą Kultury Wrocław, Dolnośląską Fundacją Filmową i  Kinem Nowe Horyzonty przedstawi film „Jestem wrocławianinem, tak jak Ty!” na dużym ekranie. 

Wspólny cel — stworzenie otwartej i przyjaznej atmosfery dla wszystkich mieszkańców miasta

Film opowiada o potrzebach i wyzwaniach na różnych etapach migracji, o zawodowych i społecznych  sukcesach migrantów. Naszych bohaterów łączy wspólny cel — chęć stworzenia otwartej i przyjaznej atmosfery dla wszystkich mieszkańców miasta Wrocław, podniesienia wiedzy o roli migrantów w społeczeństwie przyjmującym i obalenia rozpowszechnionego stereotypu o niskim poziomie kultury i edukacji migrantów z krajów trzecich. 

Przedstawiamy wam naszych czterech bohaterów, czyje życiorysy zainspirowali nie tyłko nasz zespół, ale również tysięcy mieszkańców Wrocławia. Poznaj historie naszych bohaterów i Ty! 

Rinku Gupta z Indii

Naszą pierwszą bohaterką jest Rinku Gupta – urodzona i wychowana w Delhi, India. Rinku trafiła do Wrocławia i zbudowała udaną karierę Analityka Biznesowego, znalazła nowych przyjaciół, założyła własną stronę na Facebooku Masala Magic, a nawet zorganizowała warsztaty kulinarne, które cieszą się ogromna popularnością wsród wroclawian. 

Rinku Gupta, bohaterka kampanii „Jestem wrocławianinem, jak i Ty

Gregor Gowans ze Szkocji 

Gregor Gowans — nauczyciel języka angielskiego i redaktor naczelny portalu Wrocław Uncut pochodzący z 13-tysięcznego Elgin w Szkocji. Gregor trafił do Polski dziesięć lat temu, przyjechał uczyć angielskiego do Wrocławia. Zachwycony kulturalnym życiem miasta i przyjaznym klimatem, Gregor zdecydował się tu pozostać. Udało mu się zbudować karierę, znaleźć przyjaciół i realizować siebie pomagając innym migrantom adaptować się we Wrocławiu — nasz bohater stworzył stronę internetową https://wroclawuncut.com/ o mieście dla obcokrajowców. 

Gregor Gowans, bohater kampanii „Jestem wrocławianinem, jak i Ty”

Valentina Vatutina z Ukrainy 

Nasza kolejna bohaterka Valentina Vatutina pochodzi z Kolomyi, Ukraina. Valentina przyjechała do Wrocławia, żeby otworzyć się dla nowej przyszłości za granicą, doświadczyć coś nowego i zbudować karierę. Pierwszą część dnia dziewczyna spędza w międzynarodowej szkole podstawowej, a drugą z kolegami i mikrofonem, ponieważ jest nauczycielką i wokalistką. Pasja do muzyki towarzyszyła naszej bohaterce od lat, ale to właśnie kulturalna atmosfera miasta i przyjazne środowisko artystów we Wrocławiu zostało inspiracją do założenia własnego zespołu.

“Jeździmy po festiwalach, uczestniczymy w koncertach charytatywnych, w zeszłym roku wygraliśmy parę konkursów, nagraliśmy także pierwszą EPs. Czuję się z Wrocławiem na tyle dobrze, że widzę tu swoją przyszłość — mówi Valentina.

Valentina Vatutina, bohaterka kampanii „Jestem wrocławianinem, jak i Ty”.

Ziad Abou Saleh z Syrii

I na końcu chcemy przedstawić wam Ziada Abou Saleh, doktora socjologii, wykładowcę akademickiego w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu i na Uniwersytecie SWPS. Ziad mieszka w Polsce ponad 30 lat, a jego droga w nowym kraju zaczęła się w 1983 roku z niezwykłej historii, którą usłyszycie z dużego ekranu Kina Nowe Horyzonty

Ziad jest również aktywistą społecznym, Żywą Książką we Wrocławskiej Żywej Bibliotece i wolontariuszem wrocławskiej inicjatywy “Zupa na Wolności”. Jako ekspert w socjologii i temacie migracji, Ziad bierze udział w wielu konferencji Wrocławskich, ogólnopolskich i międzynarodowych i debat wokół tematów Syrii, wielokulturowości, tolerancji i przeciwdziałaniu mowy nienawiści. Dzięki jego staraniom powstała książka “W poszukiwaniu piątego kąta: obcokrajowcy o Polakach”.

Ziad Abou Saleh, bohater kampanii „Jestem wrocławianinem, jak i Ty”

Bądź w kontakcie z Fundacją Ukraina! 

Zapraszamy zapoznać się z historiami naszych wrocławskich bohaterów bliżej podczas otwartej premiery w kinie Nowe horyzonty. Bądź w kontakcie z Fundacją Ukraina aby nie przegapić zapowiedzi! 

Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ i https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/.

Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/ 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg

restart

Bezpieczna przystań