Film “Jestem wrocławianinem tak jak Ty!” – historie wrocławskich migrantów na dużym ekranie

Zespół Fundacji Ukraina aktywnie pracuje nad stworzeniem filmu dla kampanii społecznej “Jestem wrocławianinem tak jak Ty”. Pokaz jest zaplanowany na 2021 rok, ale już dziś możemy zdradzić kulisy i przedstawić wam naszych głównych bohaterów, którzy opowiedzą o swoim migranskim doświadczeniu z dużego ekranu. 

 

Kampania społeczna “Jestem wrocławianinem tak jak Ty!” reprezentuje historie migrantów mieszkających we Wrocławiu, którzy tworzą społeczno-kulturową przestrzeń miasta. W ramach tej kampanii Fundacja Ukraina wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim, Strefą Kultury Wrocław, Dolnośląską Fundacją Filmową i  Kinem Nowe Horyzonty przedstawi film „Jestem wrocławianinem, tak jak Ty!” na dużym ekranie. 

 

Wspólny cel — stworzenie otwartej i przyjaznej atmosfery dla wszystkich mieszkańców miasta

 

Film opowiada o potrzebach i wyzwaniach na różnych etapach migracji, o zawodowych i społecznych  sukcesach migrantów. Naszych bohaterów łączy wspólny cel — chęć stworzenia otwartej i przyjaznej atmosfery dla wszystkich mieszkańców miasta Wrocław, podniesienia wiedzy o roli migrantów w społeczeństwie przyjmującym i obalenia rozpowszechnionego stereotypu o niskim poziomie kultury i edukacji migrantów z krajów trzecich. 

 

Przedstawiamy wam naszych czterech bohaterów, czyje życiorysy zainspirowali nie tyłko nasz zespół, ale również tysięcy mieszkańców Wrocławia. Poznaj historie naszych bohaterów i Ty! 

 

Rinku Gupta z Indii

 

Naszą pierwszą bohaterką jest Rinku Gupta – urodzona i wychowana w Delhi, India. Rinku trafiła do Wrocławia i zbudowała udaną karierę Analityka Biznesowego, znalazła nowych przyjaciół, założyła własną stronę na Facebooku Masala Magic, a nawet zorganizowała warsztaty kulinarne, które cieszą się ogromna popularnością wsród wroclawian. 

 

Rinku Gupta, bohaterka kampanii „Jestem wrocławianinem, jak i Ty

 

Gregor Gowans ze Szkocji 

 

Gregor Gowans — nauczyciel języka angielskiego i redaktor naczelny portalu Wrocław Uncut pochodzący z 13-tysięcznego Elgin w Szkocji. Gregor trafił do Polski dziesięć lat temu, przyjechał uczyć angielskiego do Wrocławia. Zachwycony kulturalnym życiem miasta i przyjaznym klimatem, Gregor zdecydował się tu pozostać. Udało mu się zbudować karierę, znaleźć przyjaciół i realizować siebie pomagając innym migrantom adaptować się we Wrocławiu — nasz bohater stworzył stronę internetową https://wroclawuncut.com/ o mieście dla obcokrajowców. 

 

Gregor Gowans, bohater kampanii „Jestem wrocławianinem, jak i Ty”

 

Valentina Vatutina z Ukrainy 

 

Nasza kolejna bohaterka Valentina Vatutina pochodzi z Kolomyi, Ukraina. Valentina przyjechała do Wrocławia, żeby otworzyć się dla nowej przyszłości za granicą, doświadczyć coś nowego i zbudować karierę. Pierwszą część dnia dziewczyna spędza w międzynarodowej szkole podstawowej, a drugą z kolegami i mikrofonem, ponieważ jest nauczycielką i wokalistką. Pasja do muzyki towarzyszyła naszej bohaterce od lat, ale to właśnie kulturalna atmosfera miasta i przyjazne środowisko artystów we Wrocławiu zostało inspiracją do założenia własnego zespołu.

 

“Jeździmy po festiwalach, uczestniczymy w koncertach charytatywnych, w zeszłym roku wygraliśmy parę konkursów, nagraliśmy także pierwszą EPs. Czuję się z Wrocławiem na tyle dobrze, że widzę tu swoją przyszłość — mówi Valentina.

 

Valentina Vatutina, bohaterka kampanii „Jestem wrocławianinem, jak i Ty”.

 

Ziad Abou Saleh z Syrii

 

I na końcu chcemy przedstawić wam Ziada Abou Saleh, doktora socjologii, wykładowcę akademickiego w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu i na Uniwersytecie SWPS. Ziad mieszka w Polsce ponad 30 lat, a jego droga w nowym kraju zaczęła się w 1983 roku z niezwykłej historii, którą usłyszycie z dużego ekranu Kina Nowe Horyzonty

 

Ziad jest również aktywistą społecznym, Żywą Książką we Wrocławskiej Żywej Bibliotece i wolontariuszem wrocławskiej inicjatywy “Zupa na Wolności”. Jako ekspert w socjologii i temacie migracji, Ziad bierze udział w wielu konferencji Wrocławskich, ogólnopolskich i międzynarodowych i debat wokół tematów Syrii, wielokulturowości, tolerancji i przeciwdziałaniu mowy nienawiści. Dzięki jego staraniom powstała książka “W poszukiwaniu piątego kąta: obcokrajowcy o Polakach”.

 

Ziad Abou Saleh, bohater kampanii „Jestem wrocławianinem, jak i Ty”

 

Bądź w kontakcie z Fundacją Ukraina! 

 

Zapraszamy zapoznać się z historiami naszych wrocławskich bohaterów bliżej podczas otwartej premiery w kinie Nowe horyzonty. Bądź w kontakcie z Fundacją Ukraina aby nie przegapić zapowiedzi! 

 

Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ i https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/.

Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/ 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg

 

restart

Bezpieczna przystań