Blog

Jak nie błądzić w internetowym labiryncie ofert – skuteczne szukanie pracy przez Internet__

W dzisiejszych czasach ogłoszeń o pracę szukamy głównie przez Internet. Jest to właściwy tok postępowania, bo już od kilku lat rekrutacja stopniowo lecz konsekwentnie przenosi się na łącza internetowe, a pandemia COVID-19 w ostatnim półroczu znacznie zwiększyła skalę tej migracji do sieci. Wyszukiwanie ofert pracy w Internecie jest bardzo proste i wygodne – bez ruszania się z domu mamy dostęp do setek ogłoszeń, wystarczy kliknąć i wymarzona praca już jest w zasięgu ręki… Ale czy tak jest faktycznie? Jak poruszać się w tym gąszczu ofert, by znaleźć te właściwe i dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań oferty? Dlaczego i czy słusznie wielu szukających pracy ogranicza się do przeglądania portalu www.pracuj.pl? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

labirynt

Portale z ogłoszeniami

To tutaj poszukujący pracy kierują swoje pierwsze kroki. Wśród nich triumfy święci strona www.pracuj.pl,  odwiedzana i polecana jednym przez drugich w pierwszej kolejności. Jest to serwis funkcjonujący już od wielu lat, który reagował na zmiany na rynku i dynamicznie wpasowywał się w potrzeby zarówno pracodawców, jak i potencjalnych pracowników. Obecnie portal jest bardzo rozpoznawalny, dobrze wypozycjonowany w sieci i poza wyszukiwarką ofert pracy zwiera także użyteczne narzędzia, np. kreator CV i porady dotyczące poszukiwania pracy. Czy warto być stałym bywalcem na stronie www.pracuj.pl? Na pewno tak, ale trzeba pamiętać, że nie jest to jedyne i wyczerpujące temat miejsce dla szukających zatrudnienia. Niestety w wielu przypadkach „poszukiwacz” uznaje, że skoro przejrzał już ten portal i nic dla siebie nie znalazł, to znaczy, że nic dla niego w Internecie nie ma… Oczywiście nic bardziej mylnego – np. serwis  www.praca.pl  zawiera wiele ofert pracy, jak i sekcję poradnikową m.in na temat rynku pracy czy utraty zatrudnienia, z kolei www.jobs.pl  to najstarszy polski serwis z ogłoszeniami o pracę, zasilany regularnie nowymi ofertami – obecnie jest ich tam kilkadziesiąt tysięcy. Część ogłoszeń pokrywa się na powyższych i wielu innych portalach, co wynika z tego, że pracodawcy prowadzą możliwie jak najszersze procesy rekrutacyjne, gwarantujące im dotarcie do wielu potencjalnych kandydatów, a zamieszczanie ofert na ww. stronach nie jest też dla nich mocno obciążające finansowo.

Szukając pracy poprzez portale z ogłoszeniami warto zwrócić także uwagę na strony www.gumtree.plwww.olx.pl . Znajdują się w nich darmowe ogłoszenia internetowe z ofertami pracy różnego rodzaju, dla ludzi z wielu branż i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym. Często pojawiają się oferty dotyczące podjęcia pracy fizycznej, w sprzedaży, w gastronomii itp.

Zbiorcze wyszukiwarki ofert pracy

Wyszukiwarki te agregują oferty pracy z mniejszych i większych serwisów pracy, w tym także ze stron pracodawców. Dzięki temu liczba zamieszczonych w nich ofert jest ogromna, jednak to trochę złudne wrażenie, gdyż ogłoszenia przez nie gromadzone pochodzą z różnych portali z pracą i do nich odsyłają. Dlatego często można mieć wrażenie, że przecież tę i jeszcze kolejną ofertę już gdzieś widziałem… Są to jednak bardzo użyteczne narzędzia, a umiejętne korzystanie z nich powinno nas przybliżyć do znalezienia wymarzonej pracy. Ich dużym plusem jest też to, że mają bardzo prosty i intuicyjny interfejs, a często są także pozbawione reklam i okienek „pop-up”.
Do najbardziej popularnych należą www.adzuna.plwww.pl.indeed.com  i www.careerjet.pl. Adzuna zawiera obecnie ponad 200 tys. ofert pracy, które można filtrować według różnych kategorii, np. określonych branż lub wymiaru etatu. Indeed, poza dostępem do ogromnej liczby ofert pracy, proponuje także moduł dotyczący opinii o pracodawcach – warto się z nimi zapoznać przed rozmową rekrutacyjną lub decyzją o rozpoczęciu współpracy z daną firmą. Careerjet to w tej chwili dostęp do ponad 241 tys. ofert pracy w Polsce, na portalu można również zamieścić swoje CV lub utworzyć dokument z jego pomocą.

 

Portale networkingowe i społecznościowe

Do wiodących portali networkingowych w Polsce, służących także rekruterom jako skuteczne narzędzia do pozyskiwania kandydatów, należy przede wszystkim LinkedIn www.linkedin.com. Zdecydowana większość rekruterów ma konto na LinkedIn i często korzysta z niego poszukując pracowników dla swoich zleceniodawców (tj. pracodawców), warto jednak zdawać sobie sprawę, że są to najczęściej rekrutacje na stanowiska średniego i wyższego szczebla, np. menedżerskie, dyrektorów ds. sprzedaży itp. Nawet jeśli nie jesteś na ten moment w tej grupie, warto utworzyć swój profil na LinkedIn, rozwijać sieć kontaktów i potraktować to jako długoterminową inwestycję w siebie i budowanie swojej marki w Internecie. Adres swojego profilu można także wpisać do CV, pod warunkiem, że zawiera dodatkowe potencjalnie interesujące dla pracodawcy informacje (mogą to być np. Twoje posty/publikacje na dany temat – LinkedIn daje taką możliwość). Profil może być prowadzony zarówno w języku polskim, jak i angielskim (równolegle). Na LinkedIn znajdziesz także mnóstwo ofert w zakładce „Praca”, ale ogłoszenia pojawiają się także w postach rekruterów, które potem są udostępniane szerokiemu gronu odbiorców poprzez ich sieć kontaktów. Można także obserwować wybrane firmy i ustawić alert na nowe ogłoszenia.

Podobnym do LinkedIn portalem jest GoldenLine www.goldenline.pl. Oferuje usługi z zakresu rekrutacji i employer brandingu, są na nim zamieszczone oferty pracy, informacje o ocenach pracodawców oraz jest możliwość założenia profilu zawodowego. LinkedIn zdecydowanie przebija GoldenLine swoją popularnością i liczbą użytkowników (ten drugi ma jedynie zasięg lokalny – krajowy), jednak jest to portal funkcjonujący od wielu lat, na którym nadal pojawiają się rekruterzy w poszukiwaniu idealnych kandydatów. Dlatego tak istotne jest dokładnie uzupełnienie swojego profilu zawodowego i zadbanie o rozbudowanie sieci kontaktów.

Czy Facebook to dobre miejsce do szukania pracy? Nie jest to z pewnością jego podstawowe przeznaczenie, ale może pełnić funkcję wspomagającą. Coraz większą popularnością cieszą się specjalne grupy na FB, tworzone na potrzeby poszczególnych branż, a także ukierunkowane na publikowanie i udostępnianie ofert pracy przez osoby prywatne i firmy. W tym kontekście warto przeczesywać regularnie zasoby Facebooka, jednak rozważ, czy zamieszczenie linka do swojego profilu na FB w CV ma sens, gdyż najczęściej nie ma tam informacji istotnych z punktu widzenia pracodawcy. Co więcej, sam możesz sobie w ten sposób zaszkodzić, gdy rekruter jednak zdecyduje się na przejrzenie Twojego profilu i znajdzie tam treści lub zdjęcia, które wzbudzą w nim wątpliwości co do Twojej kandydatury jako przyszłego pracownika.

phone-social-media

Strony WWW firm i marek

Część firm, zwłaszcza sieci globalnych, zatrudniających setki lub tysiące osób, opiera rekrutację o własną stronę WWW tworząc zakładki typu „dołącz do nas”, „kariera” oraz prowadzi swoje bazy kandydatów.  Przykładem są takie strony i marki jak KFC, McDonalds, Google, Siemens. Na stronach firm zamieszczany jest spis wolnych aktualnie stanowisk z bezpośrednią możliwością aplikowania. Najczęściej dostępna jest także opcja dodania swojego CV do bazy, co jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy w danym momencie nie ma wakatu na stanowisko, które nam odpowiada. Jeśli więc jesteś zainteresowany pracą w konkretnych firmach, to warto odwiedzać ich strony internetowe, monitorować zakładki z ofertami pracy i dodać do bazy swoje CV. Często firmy w pierwszej kolejności przeszukują swoją bazę kandydatów, jeszcze zanim dodadzą ogłoszenie rekrutacyjne do ogólnodostępnych portali z ogłoszeniami, co tym samym stawia Cię na pozycji o krok do przodu przed innymi potencjalnymi kandydatami.


Na co uważać szukając pracy w sieci?

W procesie poszukiwania pracy w Internecie warto zachowywać czujność i wnikliwie analizować oferty, które nas zainteresują. Czasem bardzo atrakcyjne ogłoszenia znalezione w sieci to tylko atrapa i sposób na pozyskanie danych osobowych do innych celów, np. marketingowych lub dalszej odsprzedaży, na przykład firmom ubezpieczeniowym. W ogłoszeniu powinna być podana konkretna firma, powiązany z nią adres e-mailowy i inne dane, umożliwiające jej weryfikację. Podobnie w ofercie muszą być zamieszczone konkrety odnośnie oferowanego stanowiska i związanych z nim wymogów – nie traćmy czasu na składanie CV w odpowiedzi na ogłoszenie typu „zatrudnimy pracowników – firma z branży beauty, bardzo atrakcyjne wynagrodzenie, niewymagane doświadczenie”.
Przeczesując Internet można także natknąć się na serwisy, które od potencjalnych kandydatów na pracowników wymagają wpłacenia opłaty czy uiszczenia prowizji z góry. Powinno to wzbudzić naszą czujność, bo generalnie dostęp do internetowych ofert pracy jest bezpłatny dla kandydatów.  Opłaty mogą być pobierane od pracodawców, którzy chcą zamieścić ogłoszenie na danym portalu. W tym kontekście najlepiej korzystać ze sprawdzonych i popularnych stron internetowych z ofertami pracy, gdyż dostępne tam informacje często weryfikowane są wewnętrznie przez portal. W wielu przypadkach kliknięcie danej oferty przenosi nas bezpośrednio na stronę danego pracodawcy, co jest najlepszym dowodem na jej autentyczność.

Joanna Handziak-Buczko
doradca kariery

Bezpieczna przystań

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji

restart