Blog

Jak zarobić dodatkowe pieniądze? Prace dorywcze szansą na podreperowanie domowego budżetu__

Poszukiwanie dodatkowego źródła dochodu jest szansą na zastrzyk gotówki niemal dla każdego – pracować dorywczo mogą studenci, seniorzy, osoby zatrudnione na etacie. Może być dobrą opcją zwłaszcza teraz, gdy pandemia koronawirusa prowadzi do redukcji etatów lub zamrożenia niektórych branż. Jaka praca dodatkowa może być dobrym pomysłem dla Ciebie, czy potrzebujesz do jej wykonywania dodatkowych kwalifikacji i jak jej szukać? Zapraszamy do lektury

Praca dodatkowa najczęściej kojarzona jest z pracą w weekendy albo w sezonie wakacyjnym lub świątecznym i choć najczęściej w takiej właśnie formule jest wykonywana, może także być opcją na stały dopływ gotówki, najczęściej w skali kilkuset złotych miesięcznie.  Jest dobrym rozwiązaniem np. dla studentów i młodych mam, którym zależy na pogodzeniu pracy z nauką i czasem wolnym. Jest to także doskonały sposób na dorobienie do pensji dla osób, które pracują na etacie, ale na przykład okresowo potrzebują zwiększenia dochodów.
Praca dorywcza to zarówno proste prace fizyczne, jak i zadania wymagające określonych umiejętności i doświadczenia. Może być wykonywana tylko w systemie weekendowym lub sezonowo, czyli w określonych momentach roku, np. przed świętami lub w wakacje. Często wiąże się z wyjazdami zagranicznymi, które dotyczą  głównie branży turystyczno-gastronomicznej, rolnej, ogrodniczej. Pracę dodatkową można świadczyć w domu (nazywa się ją często w ogłoszeniach chałupniczą) lub poza nim, np. w galerii handlowej, w czyimś mieszkaniu, siedzibie firmy. W kontekście budowania swojego CV (do którego pracę dorywczą najczęściej warto wpisać) najlepiej szukać dodatkowego zajęcia powiązanego z Twoim wykształceniem, umiejętnościami lub zainteresowaniami, choć nie zawsze jest to możliwe.
Poniżej znajdziesz różne rodzaje prac dodatkowych, które możesz wykonywać w zależności od Twoich preferencji, wolnego czasu, posiadanych kwalifikacji i chęci.

1. Dostawy (kurierzy, dostawcy posiłków) i przewóz osób

Praca dodatkowa jako dostawca to dobry pomysł zwłaszcza dla uczniów i studentów. Obecnie coraz bardziej popularny jest dowóz jedzenia rowerem (np. Glovo czy Uber Eats), w różnych warunkach pogodowych, także dobra kondycja i zdrowie to dość istotny warunek wykonywania tego typu pracy. Co do posiadania swojego środka transportu, bywa różne, niekiedy jest to wymóg do zatrudnienia. Polacy coraz chętniej korzystają z usług takich firm jak Uber czy Bolt – jeśli masz prawo jazdy i własny samochód, jest to dobra opcja na dorobienie do pensji bez względu na Twój wiek i wykonywaną pracę etatową (możesz przewozić ludzi np. wieczorami lub w weekendy).
Oferty pracy jako dostawca/kierowca najłatwiej znaleźć na portalach typu www.olx.pl, www.gumtree.pl, grupach z ofertami pracy na Facebooku czy bezpośrednio na stronach konkretnych podmiotów świadczących tego typu usługi (np. www.uber.com) Stawki wynagrodzenia najczęściej oscylują wokół kwoty 18,30 – 20,00 zł brutto za godzinę, przy czym jeśli jesteś studentem do 26 roku życia, to takie wynagrodzenie otrzymasz netto („na rękę”).

2. Korepetycje

Udzielanie korepetycji to dodatkowe zajecie dla osób posiadających wiedzę z określonej dziedziny i potrafiących ją przekazywać. Ważne cechy korepetytora to także komunikatywność i… cierpliwość. Najczęściej korepetycje udzielane są z matematyki i języków obcych. Praca ta – co ważne w kontekście pandemii koronawirusa – z powodzeniem może być wykonywana z domu, np. poprzez Skype albo MS Teams. Ogłoszenia o udzielaniu korepetycji można zamieścić na specjalnych serwisach dla korepetytorów, np. e-korepetycje.net lub korepetycje.edu.pl albo na grupach tematycznych na Facebooku. Dobrze sprawdza się też tzw. poczta pantoflowa, czyli rozpuszczenie informacji wśród bliższych i dalszych znajomych o swojej działalności. W kwestii zarobków, udzielanie korepetycji z języka angielskiego to zarobek około 30-40,00 zł za godzinę pracy, zajęcia z matematyki to ok. 40-60,00 zł/godz., a lekcje języka obcego z native speakerem to już 50-80,00 zł.

3. Prowadzenie zajęć fitness

By zostać trenerem fitness, najczęściej wystarczą kursy w określonym kierunku (np. zumby) i ogólna dobra kondycja oraz zainteresowanie zdrowym stylem życia. Polacy (dorośli i dzieci) coraz częściej biorą udział w różnych tego typu zorganizowanych aktywnościach (lekcje tańca, yoga, akrobatyka, crossfit itp.), dlatego pojawiają się regularnie powiązane z tym oferty pracy.  Trzeba mieć na uwadze, że często grafiki obejmują wieczory lub weekendy i by mieć realny zastrzyk gotówki z prowadzenia takich zajęć, należydziałać w paru różnych klubach/szkołach tańca lub mieć przygotowanie trenerskie w kilku kierunkach.
Oferty pracy najłatwiej znaleźć bezpośrednio na stronach danych klubów lub szkół tańca, we Wrocławiu np. www.esens.com.pl www.flow-factory.pl www.jumphall.pl

Stawki wynagrodzenia najczęściej oscylują wokół kwoty 18,30 – 50,00 zł brutto za godzinę.

4. Opieka nad dziećmi i osobami starszymi

Ze względu na niewystarczający dostęp do miejsc w żłobkach i przedszkolach i coraz częstsze preferowanie opieki nad dzieckiem w domu, zapotrzebowanie na nianie stale rośnie. Jest to zajęcie typowo kobiece, bardzo rzadko takie usługi świadczone są przez mężczyzn. Tego rodzaju praca dodatkowa jest dobrym rozwiązaniem dla studentek, mam przebywających na urlopie wychowawczym i pań w wieku emerytalnym. W tym zawodzie konieczna jest jednak realna sympatia do dzieci i chęć przebywania z nimi, kreatywność, cierpliwość, a także odpowiednie podejście w sytuacjach trudnych. Zwykle nie są wymagane określone kwalifikacje, a wymiar i czas pracy bywa elastyczny, do ustalenia.  Oferty pracy można znaleźć np. w serwisie niania.pl, na OLX czy Gumtree. Stawka wynagrodzenia – od najniższej (tj. 18,30 zł brutto) do ok. 25,00 zł za godzinę.
W przypadku opiekuna osób starszych, może to być praca dodatkowa zarówno na weekendy, jak i na stałe. W Internecie możemy znaleźć liczne ofert pracy  w tym zawodzie, jednak obecnie przeważają ogłoszenia dotyczące wykonywania tego typu zajęcia w Niemczech i innych krajach europejskich. Może to być zarówno wsparcie osób starszych w codziennych czynnościach (podawanie leków, sprzątanie, dotrzymywanie towarzystwa), jak i opieka nad osobami zależnymi, wymagająca siły fizycznej i odporności psychicznej.   Wynagrodzenia są podobne jak w przypadku opiekunki dziecięcej, czasem wyższe (zwłaszcza w przypadku zajmowania się osobą niefunkcjonującą samodzielnie). Oferty pracy dla opiekunów można znaleźć na popularnych portalach z ogłoszeniami (np. www.pracuj.pl, OLX), serwisach społecznościowych oraz dedykowanych stronach WWW, np. www.opiekaseniora.pl

5. Tłumaczenia, copywriting

Osoba z tak zwanym „lekkim piórem”, czyli potrafiąca pisać krótkie, przykuwające uwagę teksty, może znaleźć pracę dodatkową jako copywriter. Wiele firm poszukuje osób, które będą tworzyły dla nich np. opisy produktów albo krótkie teksty SEO. Poszukiwani są także autorzy tekstów reklamowych, artykułów, slangów reklamowych, wpisów na blogi oraz artykułów specjalistycznych. Dużym plusem takiego zajęcia jest to, że można w ten sposób pracować z każdego zakątka Ziemi, jest to praca typowo zdalna. Wynagrodzenie to przeważnie kwota za określoną liczbę znaków ze spacjami (przy czym przyjmuje się, że standardowa strona tekstu to 1800 znaków ze spacjami).   Stawki za teksty są zróżnicowane, z cenników na stronach z ofertami copywriterów wynika, że środkowe widełki cenowe za tekst 1000 znaków ze spacjami to kwota 10-20,00 zł netto. Oferty pracy można znaleźć na portalach takich jak www.goodcontent.pl, useme.com czy www.gieldatekstow.pl.

Inną pracą dodatkową dla osoby sprawnie operującej językiem rodzimym i obcym są tłumaczenia tekstów. Zlecenia dotyczą pisania artykułów, tłumaczenia stron WWW, książek itp. Cena tłumaczenia pisemnego zależy od rodzaju języka, kierunku tłumaczenia (na język obcy lub na język polski) oraz od terminu wykonania zlecenia. Najniższa stawka wynosi przeciętnie od 25,00 zł za stronę, średnie stawki to 30-50,00 zł. Wiodącym językiem tłumaczeń jest angielski, ale jeżeli znasz mniej popularne języki takie jak np. język norweski, japoński, szwedzki to możesz liczyć na naprawdę wysokie kwoty (70-100,00 zł za stronę). Zlecenia na tego typu usługi można znaleźć na portalach takich jak oferia.pl czy useme.eu.

6. Wyprowadzanie/strzyżenie psów, opieka nad zwierzętami

Tego typu dodatkowe zajęcie jest idealną forma zarobku dla miłośników psów i innych zwierząt. Tak zwany petsitting staje się coraz bardziej popularny i poszukiwany przez właścicieli zwierząt, którzy tymczasowo nie mają możliwości opieki nad nimi i potrzebują doraźnej pomocy, np. w wyprowadzaniu psa lub zajmowaniu się nim podczas ich wyjazdu. Poszukiwani są nie tylko „psi petsitterzy”, ale także osoby gotowe na przyjęcie pod swój dach kota, królika, a nawet… jaszczurkę. Kwota najczęściej ustalana jest jako stawka godzinowa, zależna od gatunku i wielkości zwierzęcia (koszt opieki nad dużym psem jest wyższy niż np. nad kotem). Przykładowa cena za opiekę nad małym psem to około 25,00 zł za dobę. Przy czym jest to koszt samej opieki, najczęściej właściciel zobowiązany jest do dostarczenia karmy na cały pobyt psa u opiekuna. Oferty pracy można znaleźć na specjalnych portalach takich jak np. zoopiekuj.pl, petsitter.plwww.opiekazwierzat.pl, a także na OLX i Gumtree.

Ciekawą opcją dodatkowego zarobku dla miłośników zwierząt  jest też grooming, czyli pielęgnacja zwierząt, funkcjonująca także w powszechnym języku pod nazwą „psi fryzjer”. Groomer może prowadzić własny salon fryzjerski dla psów lub pracować u kogoś. Zatrudnienie można znaleźć w funkcjonujących salonach groomerskich, a także coraz częściej w gabinetach weterynaryjnych. Dobrym rozwiązaniem ze względu na niższe koszty jest świadczenie mobilnych usług pielęgnacyjnych, czyli dojazd do klienta. Od groomera wymaga się ukończonego kursu pielęgnacji zwierząt (jego koszt to kilka tysięcy złotych) i doświadczenia, a także określonych cech charakteru, takich jak otwartość, empatia, cierpliwość. Przykładowe ceny za usługi groomerskie to ok. 100-150,00 zł za kąpiel i strzyżenie psa (koszt zależny od rasy i wielkości psa), a trymowanie (ręczne usuwanie nadmiaru włosów u psa) to już kwota ok. 200-300 zł. Oferty pracy pojawiają się na OLX, Gumtree, gratka.pl i bezpośrednio w salonach pielęgnacji zwierząt.

7. Prowadzenie bloga/obsługa social media

Miłośnicy blogów, fani internetowych treści i autorzy własnych „pamiętników cyfrowych” mogą spróbować czerpać zyski ze swojego hobby. Możliwości zarabiania blogu jest sporo, np. strona internetowa może utrzymywać się z wyświetlania reklam, publikowania artykułów sponsorowanych czy recenzowania produktów określonych firm. Szczególną popularnością cieszą się blogi o tematyce lifestyle, moda, finanse czy psychologia. Warto pamiętać, że blogi najczęściej zaczynają zarabiać po około roku od rozpoczęcia działalności, a w wielu przypadkach nie udaje się przejść ze strefy hobby do zarobku, gdyż konkurencja w tej materii jest obecnie duża. Zarobki blogerów kształtują się na poziomie kilkuset złotych miesięcznie, im bardziej znany bloger, tym na wyższe wynagrodzenie może liczyć.

Pokrewny sposób na dodatkowy zarobek to obsługa social media, która polega na rozwijaniu i prowadzeniu profili na Facebook’u, Instagramie, kont na LinkedIn oraz innych portalach społecznościowych. Osoba zainteresowana tym zajęciem powinna mieć dobre umiejętności posługiwania się narzędziami do reklamy, znać podstawy obróbki graficznej i dobrze operować słowem pisanym. Obecnie w tego typu działalności specjalizuje się coraz więcej firm, dlatego w pierwszej kolejności warto szukać dodatkowej pracy w ich szeregach, a także zaglądać np. na www.rocketjobs.pl, www.wirtualnemedia.pl/praca/, http://www.proto.pl/ogloszenia/praca

8. Modeling/statystowanie

Dodatkowe źródło zarobków idealne dla osób śmiałych, które nie boją się kamery i marzą o tym, aby zaistnieć w mediach, to statystowanie w serialach i granie epizodów. Najczęściej wymagany jest udział w castingu, a konkurencja bywa duża. Warto wiedzieć, że dzień zdjęciowy może trwać zarówno 2 godziny, jak i 12 godzin, a warunki pracy mogą być różne, ale zapłata zawsze jest taka sama. Statysta może zarobić ok. 50-150,00 zł za dzień zdjęciowy, a epizodysta nawet 500,00 zł. W poszukiwaniu tego typu pracy warto zaglądać na strony agencji statystów i modelek, np. www.statystowanie.pl, www.agencjainfernal.pl/oferty-pracy/.
W branży modelingu liczy się wygląd, zaangażowanie, talent i… szczęście. Modele i modelki mogą nawiązać współpracę z przedstawicielami niemal każdej branży, a karierę w tym zawodzie można zacząć np. od udziału w targach, na których swoje umiejętności prezentują fryzjerzy i makijażyści. Wiele modelek jest potrzebnych do prezentowania kreacji na przykład na targach mody ślubnej. Swoje zdjęcia można zamieszczać na portalach przeznaczonych dla modeli i modelek, które są bazą do wyszukiwania odpowiednich osób przez zleceniodawców, np. qqmodels.pl. Stawki wynagrodzenia wahają się od ok. 20 zł za godzinę pozowania do nawet 200,00 zł w przypadku modelek lub modeli z doświadczeniem.

Joanna Handziak-Buczko
doradca kariery

Bezpieczna przystań

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji

restart