Blog

NAJPOPULARNIEJSZE APLIKACJE I STRONY INTERNETOWE PRZYDATNE DLA MIGRANTÓW W POLSCE__

Przeprowadzka do innego kraju jest dla każdego dość stresującym doświadczeniem. Obcy ludzie, obcy język, niekiedy również obca kultura i obyczaje. Wówczas nasuwa się jedno pytanie: jak, w miarę szybko i bezboleśnie, odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Najlepiej otaczać się życzliwymi ludźmi, którzy wszystko pokażą i wytłumaczą. Albo odpowiednio wcześniej poszukać pomocnych stron internetowych lub przydatnych aplikacji. Dziennikarka Klaudia Kardas na zlecenie Fundacji Ukraina zebrała najbardziej przydatne aplikacje i strony internetowe dla migrantów w Polsce.  

PRZYDATNE STRONY INTERNETOWE – POMOC PRAWNA, MEDYCZNA, EDUKACYJNA

Zanim zaczniemy chodzić po wszystkich możliwych urzędach, próbując pozałatwiać wszelkie pozwolenia na pracę, naukę lub wynajem mieszkania, proponujemy w pierwszej kolejności zajrzeć na strony rządowe danego kraju, a dokładniej do zakładek w 100% poświęconym cudzoziemcom. Całe szczęście, nie są one trudne do namierzenia, ponieważ wszystkie państwowe strony mają w swoim adresie, tzw. domenę najwyższego poziomu, czyli znaną na całym świecie – .gov.

Jedną z pierwszych stron pojawiających się w wyszukiwarkach Google’a jest: Urząd do spraw cudzoziemców, na której można znaleźć informacje, dotyczące m.in. zezwolenia na pobyt stały lub tymczasowy. Jak znaleźć pracę lub założyć własną działalność gospodarczą, jakie warunki należy spełnić, aby móc kontynuować naukę w polskich szkołach i uniwersytetach. Znajduje się również zakładka o bezpłatnej pomocy prawnej, różnych projektach i programach skierowanych do migrantów, wykaz ośrodków dla cudzoziemców czy też różne materiały do pobrania, jak np. wnioski, biuletyny, opłaty skarbowe, itd. A co najważniejsze, ta strona internetowa jest dostępna w kilku językach – polskim, angielskim i rosyjskim.

Drugą stroną, z którą naprawdę warto zapoznać się wcześniej, jest Caritas – największej organizacji charytatywnej w Polsce, która od lat pomaga migrantom i najuboższym, organizując zbiórki pieniędzy, żywności i dóbr materialnych. Ponadto, w 2017 roku, Caritas Polska stworzyła i udostępniła w pełni mobilną aplikację „Pierwsze Kroki w Polsce”, której głównym zadaniem jest pomoc migrantom w takich sprawach jak: zalegalizowanie pobytu w RP, pomoc socjalna, gdzie można skorzystać ze wsparcia, jakie są prawa migrantów na rynku pracy, a także na jaką pomoc mogą liczyć w zakresie opieki medycznej.

Oprócz stron rządowych, jak i organizacji charytatywnych, warto również poszperać trochę głębiej w Internecie i poszukać miejsc poświęconych kwestiom czysto prawnym. Aby dowiedzieć się co należy zrobić, by wymienić prawo jazdy albo zdobyć polskie obywatelstwo, należy odwiedzić, np. Migrant.info 

NAJPOPULARNIEJSZE APLIKACJE, KTÓRE POMOGĄ W ŻYCIU CODZIENNYM

Mieszkając poza granicami ojczystego kraju, warto robić wszystko, aby maksymalnie ułatwiać sobie życie. Można to robić w różny sposób, ale chyba najskuteczniejsze będzie zaufanie najnowszej technologii – smartfonom, a co za tym idzie – aplikacjom mobilnym. Zazwyczaj, są one bardzo proste i intuicyjne w obsłudze i na pewno każdy sobie z nimi poradzi.

Oprócz najbardziej znanych, jak: Instagram, Facebook, VKontakte, Tik Tok, WhatsApp czy Messenger, warto pomyśleć nad instalacją innych aplikacji, które niewątpliwie bardziej przydadzą nam się w życiu codziennym. 

Oto tylko niektóre, z jakimi warto zapoznać się w pierwszej kolejności:

  • JĘZYK. Gdy znajomość języka polskiego nie pozwala jeszcze na swobodną komunikację, warto mieć pod ręką mobilne słowniki, np. Glosbe.com albo Wielojęzyczny słownik polski OFFLINE. Jeżeli jednak potrzeba czegoś więcej, to bardzo pomocne mogą okazać się: Speak&Translate – aplikacja, która przełoży każdą wiadomość głosową na dowolny język z “biblioteki”. Tłumacz internetowy Yandex.Translate z bogatym słownikiem i możliwością zapisu słów do “ulubionych”, a także standardowy Tłumacz Google’a, który obsługuje ponad 108 języków z całego świata.
  • TRANSPORT. Nie wszystkich stać na tradycyjne taksówki, a rozkłady jazdy autobusów czasem przyprawiają o bóle głowy. W takim przypadku może okazać się bardzo pomocna aplikacja: Uber, FREE NOW (mytaxi) – z bezpiecznymi i tanimi przejazdami w największych miastach w Polsce lub Bolt: Przejazdy & Hulajnogi. A dla miłośników ekologii i transportu publicznego jest dostępna: Jakdojadę.pl, oraz Mobile MPK – z rozkładami wszystkich linii autobusów, tramwajów, kolei podmiejskich i metra. 
  • JEDZENIE. Są takie dni, kiedy naprawdę nikomu nie chce się stać w kuchni i gotować. Wówczas przydają się aplikacje, takie jak: Pyszne.pl, Głodny.pl, Uber Eats, Wolt lub Glovo, dzięki którym pod same drzwi dostawcy przywiozą smaczny i ciepły posiłek z dowolnego miejsca i restauracji w mieście. Niewątpliwie, ciekawym i nietypowym rozwiązaniem są aplikacje Foodsi – po co marnować? Albo Too Good To Go – Rewolucja na wynos! – zrzeszające restauratorów do walki z marnotrawstwem. To, co nie sprzedało się w danym dniu, można kupić w niższej cenie, ale tak samo smaczne, jak dotychczas.
  • ZAKUPY. Ostatnimi czasy, bardzo popularna staje się aplikacja Vinted, za pomocą, której można kupić ubrania, książki, płyty z muzyką, czy inne przedmioty codziennego użytku. Również ciekawą aplikacją zakupową, jest SkyCash. Wirtualny portfel i karta płatnicza w jednym. Dzięki niej można zapłacić za parkometry, zakupić bilety komunikacji miejskiej, a także bilety do kina (na razie głównie do Multikina). Za jej pomocą można również wypłacać pieniądze z bankomatów, czy przelewać środki na numer telefonu.
  • TURYSTYKA. Kiedy już się człowiek zadomowi, warto zwiedzić miasto i jego okolice. Gdzie można zjeść coś dobrego, gdzie są ładne widoki, a w którym miejscu można posłuchać świetnej muzyki. Do tego pomocne okażą się aplikacje: Tripadvisor Hotels Flights Restaurants i Booking.com, które służą nie tylko do rezerwacji hoteli, ale również pomogą wybrać odpowiednią “miejscówkę” na obiad lub pokażą najciekawsze zabytki.
  • PRACA. Bardzo ważna (o ile nie najważniejsza!) sprawa dla każdego człowieka. Dzięki rozwojowi technologicznemu, nie ma konieczności chodzenia od firmy do firmy ze swoimi CV. Wystarczą zwykłe aplikacje, takie jak: Pracuj.pl, Praca.pl lub coraz bardziej popularna – Praca za rogiem, której główną ideą jest znalezienie dobrej pracy, jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania.
  • ZDROWIE. Niewątpliwie jest to coś, o co należy dbać. I to niezależnie od aktualnego miejsca zamieszkania. Aby móc kontrolować terminy kolejnych wizyt lekarskich, podejrzeć receptę lub znaleźć wolny termin u specjalisty, warto ściągnąć na smartfona aplikację ZnanyLekarz.pl.  
  • ROZRYWKA. Od czasu do czasu, należy się relaks i odpoczynek. Jeżeli ma się ochotę obejrzeć jakiś film, serial lub posłuchać dobrego podcastu, warto mieć na swoim telefonie zainstalowane najpopularniejsze (nie tylko w Polsce!) aplikacje – YouTube, Netflix, Spotify. A dla miłośników klasycznych audycji radiowych warte polecenia jest: Polskie Radio, lub Open FM.

APLIKACJE REGIONALNE

Wiele polskich miast i województw, oferuje aplikacje stworzone dla konkretnego regionu. Warto je mieć na swoim telefonie, aby nie tylko poznać historię lub geografię danego miejsca, ale również, aby móc, np. oprowadzić swoich gości po najciekawszych zakątkach miasta. 

Dobrym przykładem może być właśnie Wrocław, który swoim mieszkańcom oferuje takie aplikacje, jak:

  • iMPK, która pomaga w poruszaniu się wrocławską komunikacją miejską albo VOZILLA, pozwalająca skorzystać z wypożyczalni samochodów elektrycznych.
  • UrbanCard – za pomocą, której można kupić bilety na wrocławską komunikację miejską (niekiedy w dość okazyjnej cenie) lub po wcześniejszej bezpłatnej aktywacji karty, zwiedzać wybrane instytucje kultury – i to za darmo.
  • Footsteps, oferująca szereg spersonalizowanych tras zwiedzania miasta; obecnie aplikacja działa nie tylko we Wrocławiu, ale również w innych dużych miastach w Polsce. 
  • ZOO Wrocław Mapa – aplikacja przydatna dla wielbiciele ZOO. Pokazuje ona różne trasy zwiedzania, z uwzględnieniem prywatnych preferencji użytkowników.
  • Wrocławskie Krasnale, która pozwala zlokalizować wszystkie krasnale ukryte w mieście – dobra zabawa, nie tylko dla rodzin z dziećmi!

Tak prezentują się nasze przykłady na przydatne migrantom strony i aplikacje. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to jedynie wierzchołek góry lodowej i każda osoba, niezależnie od wybranego przez siebie kraju, może spotkać się z zupełnie innymi problemami. Mamy jednak nadzieję, że zaprezentowane przez nas mobilne aplikacje i strony Internetowe okażą się dużym wsparciem i pomocą dla każdego, kto zaczyna swoje życie w polskiej rzeczywistości. I jak zawsze w razie powstania jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu przez nasze strony społecznościowe. 

Bądź w kontakcie z Fundacją Ukraina! 

Obserwujcie nas, aby być na bieżąco ze wszystkimi projektami i wydarzeniami Fundacji Ukraina! 

Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ i https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/.

Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/.    

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg

Bezpieczna przystań

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji

restart