Blog

Praca w Polsce – porady dla migranta__

Proces poszukiwania pracy można porównać z grą w ruletkę, nigdy nie wiesz na pewno czego się spodziewać. Fundacja Ukraina razem z HR Business Partnerem Aloną Slobodianyk przygotowały trafne porady dla migrantów, które ułatwią proces poszukiwania pracy w Polsce, aby zwiększyć szanse naszych czytelników na sukces zawodowy.

Polska wyróżnia się na rynku pracy wśród krajów Unii Europejskiej: dużo firm otwiera tu swoje siedziby, przenosi część procesów ze względu na niższe koszty oraz wygodną lokalizację. To oczywiście służy temu, że sporo osób spoza granic kraju przyjeżdża do Polski w celu poszukiwania pracy. W tym artykule zostaną przedstawione kilka kluczowych punktów nurtujących emigrantów, którzy próbują się odnaleźć w nowym otoczeniu rynkowym.

Gdzie i jak szukać pracy w Polsce

Zaczynając szukać pracy, warto zastanowić się nad paroma ważnymi aspektami, które wpłyną na wybór miejsca poszukiwania pracy do poszukiwania ogłoszeń, a mianowicie, jakie są umiejętności kandydata i co go wyróżnia na rynku, jakie ma doświadczenie oraz wykształcenie, czy jest na ile kandydat jest mobilny pod kątem miejsca pracy oraz na jak długi czas chce związać się z pracodawcą. W zależności od odpowiedzi na te pytania — dobieramy najbardziej pasujące platformy do poszukiwania ofert.

Strony internetowe z ofertami pracy

Największym portalem do poszukiwania ofert pracy w Polsce jest https://www.pracuj.pl , który mieści w zależności od sezonu około 50-80 tysięcy ogłoszeń o pracę. 

Kolejnym mniejszym portalem jest https://www.praca.pl  Strony https://www.jobs.pl  https://www.infopraca.pl, https://www.linguajob.pl , https://www.aplikuj.pl   https://www.absolvent.pl są podobni do poprzednich portali, lecz z mniejszym zasięgiem.

https://kiwijobs.pl/praca na przykład oferuje ogłoszenia dla studentów i na część etatu. 

Jest jeszcze kilka stron z ogłoszeniami o pracę sezonowej oraz pracy dla studentów: https://www.gumtree.pl (sekcja praca) i https://www.olx.pl (sekcja praca). 

Są serwisy lub portale z dużych miast, gdzie w sekcji ogłoszenia znajdują się zakładki z pracą na lokalnym rynku (na przykład, https://www.trojmiasto.pl ).  

Warto również zajrzeć do dużych wyszukiwarek ofert: https://www.trovit.com , https://pl.indeed.com/?r=us , https://pl.jobrapido.comhttps://www.careerjet.pl , https://neuvoo.pl 

Sporo z powyższych stron rekrutacyjnych nie mają specjalizacji, ale istnieją również i serwisy branżowe: na przykład dla IT to https://bulldogjob.pl, https://nofluffjobs.com/pl ; HR – https://hellohr.pl ; marketing i digital – https://rocketjobs.pl  . 

W ostatnim czasie pojawiły się również kilka stron, które mają na celu pomóc osobom, które straciły pracę ze względu na pandemię COVID-19 https://pomagamy.traffit.com/login , https://hrpogotowie.pl 

Media społecznościowe, które mogą pomóc w znalezieniu pracy

Warto zarejestrować się na portalach społecznościowych wspierających poszukiwanie pracy oraz poszerzenie kontaktów biznesowych. 

Niemal w każdej branży portal Linkedin to najlepsze tego rodzaju narzędzie. Zacząć trzeba od zaktualizowania profilu, umieszczenia posta o tym, że kandydat poszukuje pracy z odpowiednimi hashtagami jak #szukampracy, a także dodanie do sieci kontaktów rekruterów, którzy specjalizują się w konkretnej branży. Nie warto się bać bezpośrednio napisać do rekrutera lub managera z interesującej firmy – często taki kontakt jest oceniany jako większe zaangażowanie i zainteresowanie ofertą. 

https://www.goldenline.pl  jest podobnym serwisem dla polskiego rynku pracy jak Linkedin. 

Facebook jest dobrym miejscem na poszukiwanie pracodawcy – ma on wiele grup migrantów w poszczególnych miastach, a także specjalistycznych grup tylko z ofertami pracy. Trwają pracy nad ulepszeniem jego własnej strony z ofertami pracy, która obecnie jest skierowana na pracę tymczasową. 

Agencje pracy oraz agencje rekrutacyjne

Wiele firm poszukuję pracowników przez agencje pracy, dlatego kontakt z rekruterami z agencji pomoże zweryfikować potencjał kandydata, sprawdzić rynkowe wynagrodzenie i przygotować się do rozmowy z pracodawcą. 

Na polskim rynku jest sporo agencji rekrutacyjnych. Największe to są: Randstad, Jobhouse, Grafton Recruitment, Antal, Hays, Adecco Polska. Są też duże agencję pracy tymczasowej jak EWL, WorkService, Otto Work Force. One muszą mieć licencje i być w ogólnym rejestrze agencji pracy – warto sprawdzić te numery przed nawiązaniem z nimi współpracy. Przed podpisaniem umowy lub innego dokumentu należy go dokładnie przeczytać i sprawdzić wszystkie warunki pracy przed podpisaniem umowy (często takie dokumenty są sporządzane jeszcze w jednym języku oprócz polskiego).

W Polsce jest niepisana zasada kontaktu z wybranymi kandydatami, dlatego jeżeli po 2-3 tygodniach od wysłania aplikacji nie było kontaktu ze strony firmy lepiej się dopytać, czy nadal są zainteresowani kandydatem. W przypadku negatywnej odpowiedzi dobrze jest poprosić o informację zwrotną – ułatwi ona wysyłanie następnych aplikacji. 

Większość firm ma programy poleceń i są one traktowane priorytetowo. Działa to w ten sposób, że znajomi polecają kandydata za jego zgodą, wysyłając jego CV do działu HR. 


Praca sezonowa – zalety, pułapki, ważne aspekty

Praca sezonowa jest w większości związana z obsługa klienta w miejscowościach turystycznych lub pracą w polu. Jest ona często dobrze płatna, dlatego, że firma musi szybko znaleźć pracownika na krótki okres czasu.  

Przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy z każdą firmą dobrze jest sprawdzić jaka jest proponowana umowa, jakie jest wynagrodzenie brutto/netto, jakie są premię, czy pracodawca zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie oraz dojazd do miejsca pracy, czy są przerwy i jakie. Lepiej formalności dopilnować przed wyjazdem, a także sprawdzić opinię o pracodawcy w sieci lub wśród znajomych. 

Warto mieć świadomość, że praca sezonowa jest fizycznie ciężka: celem jest zarobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Mogą się pojawić niesprzyjające okoliczności pogodowe (tak jak susza, ulewy), więc wybór takiego rodzaju pracy zarobkowej ma być podjęty rozsądnie. 


CV – jak przygotować: klucz do polskiego rynku pracy

Jedną  z kluczowych kwestii w procesie poszukiwania pracy jest napisanie dobrego CV, gdyż przeciętnie rekruter spędza 6 sekund przy jego przeglądaniu. Na czym skupia uwagę?

Umiejętności oraz doświadczenie powinni być zgodne z ogłoszeniem o pracę – dość często pracodawca wyróżnia kluczowe kompetencje których szuka. CV nie koniecznie ma mieścić się na jednej stronie lecz musi być przejrzyste, czytelne oraz rzeczowe. 

Szata graficzna oraz ortografia. Jest bardzo dużo portali do zrobienia CV online, z których można skorzystać: takie jak https://www.pracuj.pl lub https://interviewme.pl . Dokument bez błędów ortograficznych ma większe szanse sprawić pozytywne wrażenie na rekrutera. 

O czym warto pisać w CV. Prezentacja dotychczasowych osiągnięć (certyfikaty, nagrody, ważne wykonane projekty etc.), umiejętności dodatkowe, hobby jest tym, co zainteresuje firmę, pokaże dopasowanie do jej kultury organizacyjnej. Warto zawrzeć informację o dokumentach pobytowych – jest to często istotne dla pracodawcy. 

Bez kłamstw. Rekruterzy są skuteczni w sprawdzaniu tego. 

List motywacyjny. Żeby się wyróżnić na tle innych kandydatów lepiej dodać do CV dopasowany do ogłoszenia list motywacyjny. 

Niekiedy dostaje się pracę po wysłaniu 10 CV, a czasem aż 100-tu. Nie liczy się ilość, lecz jakość: pracy się szuka raczej na dłuższy okres czasu, więc nie warto się śpieszyć. 

O czym należy pamiętać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, żeby dobrze wypaść

Jeżeli kandydat dostaje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już oznacza, że się spodobał zespołowi rekrutującemu i ma sporą szansę otrzymać pracę. 

Wiedza o firmie. Przy spotkaniu często pada pytanie – dlaczego wybrał Pan tę firmę do aplikacji. Zwięzła odpowiedź świadczy o przygotowaniu się kandydata i zainteresowaniu się ofertą.

Doświadczenie zawodowe kandydata. Na pewno pojawi się pytanie o doświadczenie zawodowe, często dość szczegółowe. Dobre odpowiedzi warto przemyśleć na spokojnie przed rozmową, szczególnie tematy kontrowersyjne. Lepiej nie mówić źle o dotychczasowych pracodawcach. 

Ubiór i punktualności. Żeby się odpowiednio ubrać, należy sprawdzić dress code firmy. Spóźnianie się źle świadczy o kandydacie – warto sprawdzić wcześniej trasę. 

Uśmiech. Dobre usposobienie to atut każdej osoby, a charakter to jeden z kluczowych elementów  w doborze pracownika.

Pytania od kandydata. Na koniec rozmowy będzie szansa zadać pytania – warto jest skorzystać z tej okazji.  

Podziękowanie. Nawet w sytuacji negatywnej decyzji miło jest podziękować za proces.  Pozostawienie po sobie dobrego wrażenia to cecha profesjonalisty, poza tym będą kolejne rekrutację w tej firmie i nie warto zamykać sobie drogi. 

Najważniejsze punkty w poszukiwaniu pracy to wybranie dopasowanego do umiejętności kandydata stanowiska, napisanie przejrzystego CV, a także pozytywne nastawienie do procesu. Każda rozmowa to bezcenne doświadczenie, więc otrzymaną informację zwrotną warto wykorzystać w przyszłości, co posłuży znalezieniu najlepszej dla kandydata pracy w krótkim terminie.  

I jeszcze jeden punkt – dzielenie się dobrymi ofertami pracy z innymi poszukującymi sprzyja tworzeniu się grupy wsparcia i łagodniejszego przejścia tego okresu w życiu. Dobro powraca. Zawsze.

Bądź w kontakcie z Fundacją Ukraina! 

Życzymy powodzenia w poszukiwaniu pracy i zapraszamy do skorzystania z oferty doradcy zawodowego Fundacji Ukraina. Specjalistka okaże wsparcie w złożeniu CV oraz dokona korekty listu motywacyjnego. Obserwujcie nas na stronach społecznościowych, aby być na bieżąco ze wszystkimi projektami i wydarzeniami Fundacji Ukraina oraz w celu nawiązania kontaktów z naszymi specjalistami! 

Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ i https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/.

Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/ 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg

restart

Bezpieczna przystań

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji