Blog

Top 5 Punktów Informacyjnych dla migrantów__

Specjaliści Fundacji Ukraina opracowali zestawienie najlepszych placówek oferujących darmowe doradztwo informacyjne dla migrantów na terenie całego miasta, żeby ułatwić proces poszukiwania pomocy przy różnych sytuacjach życiowych, zawodowych i podczas legalizacji pobytu.

W swojej działalności my, jako Fundacja Ukraina, staramy się kłaść nacisk na wiedzę i różne sposoby przekazywania tej wiedzy cudzoziemcom zamieszkałym na Dolnym Śląsku. Dlatego w swojej ofercie posiadamy duży szereg działań informacyjno-konsultacyjnych, z których bezpłatnie może korzystać każdy obywatel państw trzecich. 

Doradztwo dla obcokrajowców na terenie całego miasta

Zebraliśmy dla Was Top 5 Punktów Informacyjnych powstałych w ramach projektów, których realizowanych przez Fundację Ukrainę. Nasza lista na pewno okaże się pomocną w razie powstania jakichkolwiek pytań związanych z adaptacją migrantów i ułatwi poszukiwanie wsparcia informacyjnego dla obcokrajowców na terenie całego miasta:

1. InfoCUKR – to unikatowy punkt informacyjny dla cudzoziemców, który oferuje darmowe doradztwo informacyjne i konsultacje specjalistów w zakresie prawa, integracji i pytań zawodowych i od niedawna, w ramach projektu reStart, indywidualne konsultacje psychologiczne. W CUKRze udzielają pomocy migrantom w czterech językach: polski, ukraiński, rosyjski i angielski. Drzwi Infopunktu otwarte są 5 dni w  tygodniu: od 14:00 do 20:00 w Pn, Śr, Pt i od 10:00 do 14:00 we Wt, Czw. InfoCUKR znajduje się w samym centrum miasta pod adresem ul.Ruska 46-a. 

Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach w CUKRze, online zapisy na konsultacje ze specjalistami i bieżący kontakt z konsultantami dostępne na stronie CUKR – Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju.

2. WroMigrant, prowadzony przez Gminę Wrocław w siedzibie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego pod adresem plac Dominikański 6. Aktualną informację dotyczącą godzin konsultacji znajdziecie na stronie: https://wcrs.wroclaw.pl/.

3. WroMigrant w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA prowadzony przez Gminę Wrocław, położony jest na północy miasta przy ulicy Bolesława Krzywoustego 286. Harmonogram konsultacji dostępny będzie na stronie https://www.fama.wroc.pl/.

4. WroMigrant w Centrum Aktywności Lokalnej prowadzony przez Gminę Wrocław, znajdujący się na osiedlu Tarnogaj pod adresem ul.Gazowa 22, informacja na temat dostępnych godzin konsultacyjnych znajduje się na stronie https://www.facebook.com/CentrumAktywnosciTarnogajuCAT/.

Punkty te oferują poradnictwo w zakresie spraw administracyjno-prawnych, w tym sprawy meldunkowe, prawo jazdy, rejestracja pojazdów, PESEL, PIT, NIP oraz w sprawach życia codziennego dotyczących komunikacji miejskiej, edukacji, opieki zdrowotnej, opieki nad dziećmi. 

Udzielane jest również wsparcie językowe – tłumaczenia w sprawach szczególnie złożonych, zgodnie z kompetencjami zgłaszanych spraw. Przewidywane jest także prowadzenie grupowych konsultacje i spotkań informacyjnych w różnych lokalizacjach na terenie miasta. 

Doradztwo administracyjno-prawne świadczone na odległość

5. Zdalny punkt informacyjny (ARAW) – w ramach tego punktu informacyjnego prowadzone doradztwo administracyjno-prawne świadczone na odległość. Odbywają się takie konsultacje za pośrednictwem Internetu (Skype, FB, Viber’a), telefonu oraz poczty elektronicznej. Zdalny punkt informacyjny umożliwia udzielenie doradztwa osobom, które z różnych przyczyn nie mogą osobiście przybyć do punktów informacyjnych zlokalizowanych we Wrocławiu lub preferują kontakt pośredni. Dostępne będą również konsultacje na temat prawa migracyjnego, procedur legalizacji pobytu (w tym prawidłowego wypełniania wniosków), ubezpieczenia zdrowotnego, kwestii związanych z wynajmem mieszkania, procedur aplikacji na studia oraz kształcenia dzieci cudzoziemców w polskich szkołach. Link do konsultacji znajdziecie tu https://araw.pl/.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z darmowych usług konsultacyjno-informacyjnych i czekamy na wszystkich obywateli państw trzecich w naszych wymienionych wyżej punktach.

Projekt „Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich zamieszkałych na Dolnym Śląsku” współfinansowany jest z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.

restart

Bezpieczna przystań

Projekt reSTART jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji