Blog

Zrozumiale o podatkach – zapraszamy na darmowe rozliczenie PIT w Fundacji__

Każdy z nas prędzej czy później spotyka się z rozliczeniem PIT-u, aczkolwiek nie każdy potrafi sobie z tym poradzić. Często migranci boją się rzeczy nieznanych, dlatego wspólnie z Instytutem Praw Migrantów przygotowaliśmy serię konsultacji, na których wyjaśnimy jak prawidłowo rozliczać podatek dochodowy i rozliczymy wasze deklaracje podatkowe. 

Indywidualne konsultacje z rozliczenia PIT udowodnią, że nie taki diabeł straszny, jak go malują! 

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych kwestii w temacie rozliczenia podatków. 

      1. Czym jest PIT?

PIT jest skrótowcem z języka angielskiego „Personal Income Tax”, co dosłownie oznacza podatek od dochodów osobistych.

      2. Kto jest podatnikiem?

Podatek dochodowy jest podatkiem osobistym, co oznacza, że podatnikiem jest każda osoba fizyczna osiągająca dochód, w tym małoletnie dzieci.

      3. Co jest przedmiotem opodatkowania?

Opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku lub dochodów, od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Na osobach, które mieszkają w Polsce, spoczywa nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że osoby te płacą podatki od całości uzyskanych dochodów (przychodów) – bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Uznaje się, że są to osoby, które:

  • posiadają w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywają w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Pozostałe osoby, które nie spełniają ww. warunków, płacą podatki tylko od dochodów (przychodów) osiąganych w Polsce – czyli obejmuje je ograniczony obowiązek podatkowy.

       4. Jaki jest termin rozliczenia PIT-u?

Zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym za poprzedni rok składa się do urzędu skarbowego w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następnego. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Wyciągamy pomocną rękę do migrantów czyli darmowe rozliczenie PIT u doradcy podatkowego 

Nie ukrywamy, że zasady działania Urzędu Skarbowego dla tych, którzy po raz pierwszy mają z tym styczność mogą być mylące i trudne, dlatego właśnie proponujemy darmowe konsultacje, które organizujemy razem z Instytutem Praw Migrantów od 23 lutego do 26 marca. 

Konsultacje są całkowicie darmowe i odbywają się we wtorki od 17:00 do 19:00 i w piątki od 12:00 do 14:00 stacjonarnie w Instytucie Praw Migrantów lub online, w zależności od preferencji klienta. 

Konsultacje trwają około 20 minut. Aby rozliczyć deklarację PIT trzeba mieć PIT11 za rok 2020 w wersji elektronicznej bądź drukowanej. Więcej informacji można znaleźć w opisie konsultacji na Facebook-u: https://fb.me/e/1WodsHvZv

Jak zapisać się na konsultację? 

Umówić się można poprzez mail: zapisy@instytutpm.eu lub telefon 510 011 846 w godzinach pracy Instytutu Praw Migrantów. Konsultacje prowadzi doradca podatkowy Jan Pietrzak i są one przeznaczone dla obywateli państw spoza UE.

Konsultacje prowadzone są w języku polskim i są całkowicie darmowe, wystarczy jedynie się pospieszyć, ponieważ ilość miejsc jest mocno ograniczona! 

Przekaż 1%  podatku i wesprzyj działalność Fundacji Ukraina!

Przypominamy również, że od dłuższego czasu za pośrednictwem współpracy z serwisem Fanimani mamy możliwość otrzymania 1% podatku. Jeżeli chcecie wesprzeć Fundację w działaniach na rzecz integracji oraz edukacji migrantów,  zachęcamy do przekazania 1% podatku przy rozliczeniu PIT.

W celu przekazania tej kwoty wystarczy wpisać w rozliczenie roczne dane Fundacji Ukraina:

Kwota: 1%

KRS:0000507234

Cel szczegółowy: 6374

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie i zapraszamy na konsultacje! Więcej informacji o rozliczeniu podatków można znalezc na stronie www.podatkigov.pl lub kontaktując się z zespołem Fundacji! 

Bądź w kontakcie z Fundacją Ukraina! 

Obserwujcie nas na stronach społecznościowych, aby być na bieżąco ze wszystkimi projektami i wydarzeniami Fundacji Ukraina! 

Facebook: https://www.facebook.com/CUKR.Wroclaw/ i https://www.facebook.com/fundacja.ukraina/

Instagram: https://www.instagram.com/cukr.wroclaw/.     

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCS9Afcq5gYybQwMTOvfeGXg.   

Nowe logo Ruska