UWAGA! Od dnia 07.06.2024. placówka CWU na terenie Dworca Głównego PKP Wrocław zawiesiła swoją działalność. Natomiast kontynuujemy nasze działania punktu konsultacyjno-informacyjnego wspólnie z Instytutem Praw Migrantów pod adresem ul.Ruska 46A/201. Serdecznie zapraszamy!
POZNAJ NASZĄ HISTORIĘ
Centrum powstało na dworcu PKP we Wrocławiu, w miejscu w którym Ukraińcy przybywający do Polski kończą jeden dzień, a zaczynają zupełnie inny etap swojej podróży.
W ramach naszych działań zapewniliśmy noclegi, ciepłe posiłki, odzież i artykuły pierwszej potrzeby setkom tysięcy osób. Udzielaliśmy informacji 24h/dobę 7 dni w tygodniu.
Zorganizowaliśmy konsultacje prawne dotyczące legalizacji pobytu w Polsce, doradztwo w kwestii znalezienia lokum oraz zatrudnienia na Dolnym Śląsku.
Nasza działalność to jedna z największych zorganizowanych akcji pomocowych zapoczątkowanych oddolnie.
Działania informacyjne, które prowadziliśmy, to ledwie wierzchołek wszystkich potrzeb. Aby zmienić sytuację uchodźców z Ukrainy w Polsce, potrzebna jest systemowa pomoc i długofalowa strategia działania we wszystkich obszarach życia społecznego.
Dlatego powstało Centrum Wsparcia Uchodźców.
Dziś CWU to kompetentny zespół, który działa w ramach Fundacji Ukraina, aby realizować zadania na rzecz osób uchodźczych.
Zajmujemy się pomocą w pierwszych etapach adaptacji, integracji, edukacji
i rozwoju osób, które postanowiły osiedlić się na Dolnym Śląsku.
Udzielamy konsultacji w kwestiach informacyjnych, zakwaterowania oraz konsultacji zawodowych, konsultacji psychologicznych oraz prawniczych.
Działania realizujemy własnymi zasobami, z pomocą wolontariuszy oraz partnerów: administracji lokalnej i regionalnej i innych organizacji.
WARTOŚCI CWU
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
czujemy się odpowiedzialni za los ludzi, którzy przybyli do Polski uciekając od wojny; nie jest nam obojętne, jak będą dalej żyć Ukrainki i Ukraińcy w Polsce.
ROZWÓJ
rozwój rozumiemy jako nabywanie nowych kompetencji zarówno, jeśli chodzi o nasze wewnętrzne zasoby jak i zewnętrzne partnerstwa. Dążymy także do rozwoju osób, które są beneficjentami naszej pomocy, w miarę zaspokajania ich potrzeb.
EMPATIA
towarzyszyła nam od początku naszej działalności. Nawet w bardziej zorganizowanych strukturach chcemy pielęgnować postawy empatyczne oraz indywidualne podejście do problemów uchodźczych. Tylko w ten sposób możemy zmienić ich sytuację i polepszać ich los.
NASZA MISJA
Prowadząc zorganizowane działania w ramach Fundacji Ukraina jesteśmy po to, aby jak najwięcej obywateli ukraińskich-uchodźców osiadłych w Polsce po lutym 2022 r. mogło poczuć się tu jak w domu.
Misją CWU jest znaleźć uchodźcom z Ukrainy nowe miejsce do życia w Polsce-zarówno w wymiarze dosłownym-mieszkanie, jak i społecznym-integracja społeczna.
NASZA WIZJA
Chcemy stać się znaczącym podmiotem wśród organizacji pomocowych w Polsce i mieć wpływ na rzeczywistość społeczną uchodźców w Polsce i w Ukrainie.
Naszą wiedzą i doświadczeniem chcemy móc ułatwiać wybory i decyzje, przed którymi staną w kolejnych latach Ukraińcy, Polacy oraz lokalne władze w polskich miastach.
Chcemy także móc dzielić się wiedzą z innymi organizacjami i podmiotami mierzącymi się z problemem uchodźców i ich integracji, zarówno w Europie, jak i na świecie.
Celem CWU jest zmiana statusu uchodźców, aby stali się mieszkańcami, na takich samych prawach. Ten cel, jak i zakres podejmowanych działań wyraża hasło:
“POMAGAMY UKRAIŃCOM I UKRAINKOM W POLSCE PRZEBYĆ DROGĘ OD UCHODŹCÓW DO MIESZKAŃCÓW”
SUKCESY CWU W 2022 r.
- 3500 osób zaangażowanch w działania wolontariackie na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy;
- Ponad 25.000 osób uzyskało nocleg na terenie Dworca Głównego we Wrocławiu oraz województwa dolnośląskiego;
- Ponad 35.000 potrzebujących otrzymało wsparcie informacyjne w zakresie informacji prawnych i społecznych, doradztwa zawodowego oraz tłumaczeń.
Dzięki naszym partnerom i darczyńcom udało się okazać pomoc finansową oraz rzeczową dla:
- 488 rodzin w ramach projektów Mercy Corps oraz Sodexo;
- 100 seniorów w ramach sześciomiesięcznego wsparcia przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej;
- 350 dzieci, które otrzymały plecaki w prezencie od Mikołaja.
Blog Centrum Wsparcia Uchodźców__
Znaczenie wsparcia społecznego dla dobrostanu psychicznego uchodźców
Zjawisko migracji, a szczególnie uchodźstwa, jest nieodłącznym elementem dzisiejszego globalnego krajobrazu społecznego….
Kiedy udać się do psychologa?
Kiedy udać się do psychologa? Życie może być pełne wyzwań i przeszkód, lecz czasami potrzebujemy pomocy, aby poradzić sobie ze stresem,…
Zatrudnienie uchodźców wojennych w Polsce. Pracodawco dołączysz do działań Centrum
Chcielibyśmy poruszyć ważny temat, jakim jest pomoc w legalnym zatrudnieniu uchodźców wojennych w Polsce. W ramach jednego z naszych projektów,…