Blog

Inwestycja w karierę – dlaczego warto brać udział w szkoleniach i jak wybrać najlepsze?__

Rynek szkoleniowy jest obecnie bardzo nasycony,  wybór jest szeroki, choć koronawirus zmusił firmy szkoleniowe do szybkiej zmiany formuły na szkolenia on-line i większość z nich odbywa się właśnie w takiej postaci. W wielu przypadkach ta zmiana nie wpłynęła negatywnie na jakość szkolenia, ale zawsze warto przeanalizować oferty szkoleniowe pod kątem ich jakości, przydatności i spodziewanego efektu. Jak to zrobić i finalnie wybrać najlepsze dla siebie szkolenie, dopasowane do potrzeb i oczekiwań? Zapraszamy do lektury

Analiza własnych potrzeb

To pierwszy krok, który jest bardzo ważny przed wyborem szkolenia i gwarantuje, że Twoja decyzja będzie właściwa.

Najpierw musisz zdefiniować, czego Ci brakuje, żeby na przykład Twoja kariera zawodowa ruszyła naprzód, albo byś mógł być jeszcze lepszym menedżerem lub sprzedawcą. Dokonaj analizy, jakich umiejętności Ci brakuje albo czego nie potrafisz robić w zadowlającym stopniu. Może na przykład lubisz swoją pracę w roli sprzedawcy, ale Twoje wyniki sprzedażowe są niższe, niż pozotałych kolegów z zespołu? Warto więc postawić na szkolenie z technik sprzedaży albo rozwijania umiejętnosci miękkich przydanych sprzedawcy, np. komunikatywności lub zdolności negocjacyjnych. Czasem możesz mieć trudność z jasnym określeniem umiejętności twardych lub miękkich, których masz za mało w kontekście zawodowym – warto wówczas skorzystać z wsparcia doradcy zawodowego, coacha kariery lub choćby testów dostępnych w sieci (np. test osobowości zawodowych Hollanda lub testy predyspozycji zawodowych dostępne tutaj https://lepszymanager.pl/darmowe-testy-predyspozycji-zawodowych/ ).

Wybór szkolenia – na co zwrócić uwagę?

Jest kilka kluczowych elementów, które powinieneś przeanalizować decydując się na wybór danego szkolenia. Zwróć szczególną uwagę na 3 poniższe:

  • Certyfikat

Wybierz takie szkolenie, które zapewni Ci otrzymanie certyfikatu rozpoznawalnego na rynku i za którym stoi instytucja o potwierdzonej renomie.  Certyfikat jest dowodem  zdobycia kwalifikacji w konkretnej dziedzinie lub ukończenia kursu, np. językowego. Szczególnie cenne są zaświadczenia potwierdzające uzyskanie „twardych” umiejętności, poświadczonych przez certyfikowane, rozpoznawalne instytucje – np. świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do obsługi wózków widłowych, które uzyskuje się po zdaniu egzaminu państwowego przed Urzędem Dozoru Technicznego. Kwalifikacje można uzyskać także kończąc szkołę policealną; wiele kierunków kształcenia jest bezpłatnych, gdyż finansowane są w całości lub części przez budżet państwa lub z innych źródeł. Cudzoziemcy szukający szkół dla siebie we Wrocławiu często kierują się tutaj https://www.nova.edu.pl/ lub tutaj https://szkoladlaukrainy.pl/

W przypadku wyboru różnego typu szkoleń, które nie kończą się uzyskaniem kwalifikacji, warto zwrócić uwagę, czy szkolenie gwarantuje uzyskanie zaświadczenia MEN. Jest to dokument wydawany przez placówkę lub szkołę, która widnieje w Rejestrze Szkół i Placówek. Reguluje je Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. W przypadku organizacji kursu kończącego się wydaniem takiego zaświadczenia,  wymogi co do jego przebiegu i treści są ściśle określone, np. placówka do każdego kursu musi posiadać odpowiednio przygotowany program, dokumentację oraz wykwalifikowaną kadrę, z uzasadnieniem wykształcenia i kwalifikacji do prowadzenia danego kursu.

W przypadku kursów językowych, najlepszą inwestycją jest wybór takich, które przygotowują do egzaminów kończących się uzyskaniem rozpoznawalnych w Europie czy nawet na świecie  certyfikatów, np. FCE, TOEFL (jęz. angielski), ZD (jęz. niemiecki), TCF (francuski). W Polsce oficjalnym dokumentem potwierdzającym znajomość języka polskiego jako obcego jest państwowy certyfikat z języka polskiego wydawany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego na podstawie odbytego egzaminu.

  • Trener

Dobry trener, posiadający dużą wiedzę i doświadczenie to bardzo istotny element szkolenia, bo nawet najlepsze szkolenie prowadzone przez kiepskiego prowadzącego może stać się stratą czasu i pieniędzy. Dlatego zwróć uwagę, czy przy wybranym przez Ciebie szkoleniu jest biogram prowadzącego i przeanalizować go, a jeśli takich informacji nie ma, trzeba o to dopytać firmę szkoleniową. Jeśli usłyszysz ogólniki typu „nasze szkolenia prowadzone są przez doświadczoną kadrę” i nie uzyskasz żądnych konkretów na ten temat, to zastanów się, czy warto ryzykować i kupować przysłowiowego kota w worku. Dobre szkolenia realizowane przez wiarygodne firmy szkoleniowe zazwyczaj udostępniają informacje o prowadzącym i wyczerpująco odpowiadają na pytania z tego zakresu.

  • Opinie kursantów

Przeszukanie zasobów Internetu w celu znalezienia opinii uczestników o szkoleniu, które Cię interesuje, to także dobry sposób na sprawdzenie jego jakości. Warto przeczytać, co na temat kursu piszą internauci – jak oceniają program kursu, prowadzącego, rozkład zajęć teoretycznych i warsztatowych, opiekę ze strony organizatora szkolenia itd.  Czasem na platformach oferujących różne szkolenia można sprawdzić, ile osób się na nie zapisało albo jaką mają ocenę w określonej skali punktacji (np. 4,2 w skali od 1 do 5). Oczywiście czytając opinie należy spojrzeć na nie z pewnym dystansem – jeśli na przykład dane szkolenie ma ogółem kilkaset opinii i z tego większość pozytywnych, to możemy z dużą dozą pewności przyjąć, że będzie efektywne i spełni nasze oczekiwania. Jeśli ma jednak tylko kilka opinii pozytywnych, to raczej nie warto potraktować ich jako czynnik decydujący o wyborze konkretnego szkolenia.

man with tablet

Jak znaleźć szkolenie szyte na miarę?

Rynek szkoleniowy jest obecnie bardzo nasycony, firm realizujących szkolenia i kursy jest  dużo, a oferta szeroka. Wpływ na to mają między innymi fundusze unijne, dzięki którym wiele podmiotów gospodarczych działających w branży szkoleniowej mogło poszerzyć ofertę edukacyjną czy nawet rozpocząć działalność w tym obszarze.

By nie błądzić w internetowym gąszczu ofert, warto zaglądać na portale, na których regularnie zamieszczane są oferty szkoleń. Na szczególną uwagę zasługuje Baza Usług Rozwojowych https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/  To ogólnodostępna, bezpłatna platforma ofert usług rozwojowych, m.in.: szkoleń, kursów zawodowych, doradztwa, studiów podyplomowych, mentoringu czy coachingu. Obecnie w BUR znajduje się 32 tys. ofert szkoleniowych  z zakresu m.in. zarządzania i organizacji, rozwoju osobistego, języków, informatyki i telekomunikacji, a także finansów, prawa i administracji. W bazie znajdują się także szkolenia współfinansowane z funduszy unijnych, a dzięki temu tańsze dla uczestnika lub nawet darmowe (najczęściej dla określonych grup odbiorców, np. osób po 50 roku życia, matek powracających z urlopów macierzyńskich itp.).

W poszukiwaniu dobrych szkoleń warto zaglądać także na popularne platformy e-learningowe. Obecnie szkolenia w formule on-line to popularny model kształcenia i choć w niektórych przypadkach na pewno się nie sprawdzą (np. kształcenie na przywoływanego w artykule operatora wózków widłowych), to najczęściej taka opcja jest możliwa i nie ustępuje merytorycznie szkoleniu stacjonarnemu. Manewrując wśród wielu dostępnych platform, pierwsze kroki skieruj w stronę:

  • https://www.udemy.com/ – niekwestionowany lider i dostawca największej liczby kursów on-line – dostępnych ponad 100 tys. odpłatnych kursów w wielu językach; popularne kategorie: rozwój, biznes, IT i oprogramowanie, design, marketing, rozwój osobisty
  • https://www.coursera.org/ – kursy prowadzone przez uniwersytety i instytuty naukowe z całego świata, w większości w języku angielskim. Uczestnictwo w kursach oferowanych przez Coursera jest bezpłatne, płatne jest natomiast uzyskanie zweryfikowanych certyfikatów informujących o ukończeniu kursu i niektóre inne usługi
  • https://www.linkedin.com/learning – kursy wideo prowadzone przez ekspertów branżowych w zakresie oprogramowania, umiejętności twórczych i biznesowych; platforma działa na zasadzie odpłatnej subskrypcji, przy czym pierwszy miesiąc jest darmowy

Jak nie zostać kolekcjonerem szkoleń

Szeroka oferta szkoleń, ich realizacja w formule on-line dostępnej niemal dla wszystkich, możliwość znalezienia wielu bezpłatnych kursów – to wszystko sprawia, że wiele osób kończy kurs za kursem, robiąc z tego cel sam w sobie. Nie tędy droga – lepsze dwa, trzy szkolenia z danego tematu, ale starannie wybrane i dopasowane do indywidualnych potrzeb, niż kolekcja 10 kursów, po których niewiele zostaje w pamięci. Dla pracodawcy liczy się nie kolejny papierek u pracownika, lecz realna wiedza, którą wyniósł z szkolenia i potrafi ją wykorzystać realizując zadania zawodowe.

W dobie pandemii COVID-19 i niepewnej przyszłości wielu gałęzi gospodarki i redukowania procesów rekrutacyjnych, warto podnosić swoje kwalifikacje i kompetencje, by stać się poszukiwanym kandydatem na rynku pracy.

Joanna Handziak-Buczko
doradca kariery

Bezpieczna przystań

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji

restart