Blog

Ukraine/boys serious play. Budujemy dobrostan psychiczny ukraińskich chłopaków__

Pierwszy etap projektu “Ukraine/boys serious play.

Budujemy dobrostan psychiczny ukraińskich chłopaków” już za nami🙋🏽 ✨

📌 Na początku tego roku opublikowaliśmy wpis dotyczący nowego projektu, finansowanego dzięki wsparciu Funduszu Tutaj organizowanego przez Ashokę, który przyjęliśmy do realizacji. Projekt polegał na wsparciu chłopaków w wieku 15-18 lat, pochodzących z Ukrainy, w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi oraz z zakresu adaptacji kulturowej w Polsce. 

↪️W ramach projektu stworzyliśmy grupę warsztatową dla nastoletnich chłopaków z Ukrainy, posługującą się elementami socjoterapii i metody LEGO SERIOUS PLAY: przeprowadziliśmy interaktywne warsztaty, spotkania integracyjne i streetworking. W zajęciach uczestniczyło 15 chłopaków z Ukrainy – zarówno uczących się w polskiej szkole, jak i w nauczaniu zdalnym.  

Celem naszych działań było zidentyfikowanie różnorodnych przyczyn problemów, z którymi borykają się chłopcy z Ukrainy w Polsce. Pilotażowy charakter projektu pozwolił nam na testowanie różnych metod i technik pracy z młodzieżą, co w przyszłości pomoże rozwijać skuteczne strategie wsparcia dla tej grupy społecznej.  Przetestowaliśmy również, na ile metoda LEGO SERIOUS PLAY sprzyja facylitowaniu pracy grupy i odpowiada jej potrzebom i zainteresowaniom. 

W trakcie przebiegu projektu zaobserwowaliśmy stopniowe budowanie się relacji w grupie oraz jej potencjał do budowania trwałych więzi i podejmowania wspólnych działań. Zauważyliśmy, że wykorzystanie metody LEGO SERIOUS PLAY pozytywnie wpłynęło na współpracę uczestników projektu. Budowanie z klocków i omawanie wykonanych modeli zwiększyło poziom otwartości, oraz zaangażowania wszystkich uczestników. Wywnioskowaliśmy również, że grupa posiada potencjał do stworzenia z niej stałego zespołu spotykającego się regularnie i podejmującego wspólne działania.

Szczegółowe wnioski zebraliśmy w publikacji “Ukraine/boys serious play. Toolkit. O naszym doświadczeniu eksperymentalnym i pomysłach na jego skalowanie”, którą znajdziecie pod linkiem:

Ukraine / boys serious play – Fundacja Ukraina

W Toolkicie opowiadamy  o metodzie, którą stosowaliśmy podczas warsztatów, opisujemy nasze doświadczenia w realizacji projektu, opinie chłopaków – zarówno uczestników warsztatów, jak i tych spotykanych w przestrzeni Wałbrzycha. Na końcu oddajemy do rąk czytelników pięć antyscenariuszy – narzędzi do wykorzystania w planowaniu podobnych działań. 

Nasza publikacja skierowana jest do innych osób pracujących z młodzieżą, zainteresowanych możliwościami wykorzystania metody LEGO SERIOUS PLAY w swojej pracy.

Opis projektu znajdziecie na naszej stronie pod linkiem: https://fundacjaukraina.eu/projekty/ukraine-boys-serious-play-budujemy-dobrostan-psychiczny-ukrainskich-chlopakow/  

Dla osiągnięcia zamierzonej zmiany społecznej najważniejsze jest dla nas kontynuowanie pracy młodzieżowej grupy ukraińskich chłopaków i włączenie jej w działania, które pozwolą na jej dalszą integrację i rozwój. Chcielibyśmy, aby nasz projekt miał realny wpływ na sytuację młodzieży uchodźczej w Polsce. Dlatego pragniemy zachować ciągłość spotkań cotygodniowych, wykorzystując metodę LEGO SERIOUS PLAY jako sposób facylitowania działań i decyzji grupy.

Po udanym zakończeniu pierwszego etapu projektu dostaliśmy zgodę od ASHOKI na jego kontynuację. Drugi etap zostanie zrealizowany pod nazwą „LEGO SERIOUS PLAY W DZIAŁANIU” przez okres  01.04.2024-30.09.2024.

🎓 W trakcie dalszej realizacji projektu chcemy przenieść działanie zorientowane wokół metody LEGO SERIOUS PLAY na poziom działania zewnętrznego. Chcemy zobaczyć jak grupa, która spotyka się wokół integracji nad LEGO będzie w stanie wykorzystać tę metodę planując i realizując swoje cele.

→ Śledź nasze media społecznościowe, by nie przegapić innych inicjatyw

 i projektów we współpracy z Ashoką!

Facebook: https://www.facebook.com/fundacja.ukraina 

Instagram: https://www.instagram.com/fundacjaukraina.eu/ 


Projekt realizowany dzięki wsparciu Funduszu Tutaj organizowanego przez Ashokę.