Safe Space – Foundation de France__

Termin realizacji: 05.09.22-31.07.23

Projekt “Safe Space” prowadzony przez Fundację Ukraina ma na celu zapewnienie wewnętrznie przesiedlonym osobom w Ukrainie tymczasowego miejsca zamieszkania (tzw. “shelter”), zlokalizowanego  na terenie Art Hostelu „Adrenalin” w mieście Łuck w Ukrainie, który dostarczy im namiastkę życia, które zostało im brutalnie odebrane.

Obecnie w schronie mieszka ponad 140 osób, z których 35 to dzieci. Wszyscy mieszkańcy “Safe Space” pochodzą z miast frontowych: Słowiańsk, Mariupol, Mikołajów i innych terenów, na których codziennie i bez przerwy prowadzone są aktywne działania wojenne. Fundacja Ukraina zapewnia opiekę nad mieszkańcami schronu  wspólnie z partnerami projektu – Organizacja publiczna „Technopark „Centrum Innowacji Medycznych”, dostarczając  wszystko, co niezbędne w tej wyjątkowej sytuacji.

Osobom przesiedlonym zwłaszcza zapewniamy:

• wyposażone łóżka w otwartej przestrzeni o powierzchni 1000 mkw. i oddzielne pokoje hostelowe;
  • trzy ciepłe posiłki dziennie;
  • pranie pościeli i ubrań;
  • pomoc humanitarną: odzież, obuwie, środki higieny osobistej;
  • arteterapię w Muzeum Współczesnej Sztuki Ukraińskiej Korsakiv;
  • wsparcie psychologiczne, prawne i społeczne.

W ramach projektu wyposażyliśmy nasz schron w generator i kuchenki do gotowania (wcześniej było gotowano na palenisku). Stworzyliśmy także przestrzeń do nauki dla dzieci, by w komfortowych warunkach mogły kontynuować swoją edukację.

Na terenie schroniska znajduje się również schron przeciwbombowy, z którego podczas alarmów powietrznych korzysta ponad 200 osób. By mieszkańcy “Safe Space” mogli czuć się bezpieczni w razie alarmu powietrznego, niezbędne jest przeprowadzenie remontu w schronie.  Niestety nie jesteśmy w stanie samodzielnie pokryć wszystkie koszty związane z wyremontowaniem schronu. Potrzebujemy waszej pomocy!

Zapraszamy do wsparcia zbiórki “Safe Space” celem której jest poprawa stanu schronu przeciwbombowego, aby uczynić go bardziej komfortowym dla przebywających w nim osób dorosłych i dzieci, a mianowicie podjąć następujące działania:

• wypełnić podłogi betonem;
  • wzmocnić ściany i belki nośne;
  • otynkować i pomalować ściany;
  • stworzyć drugie wyjście awaryjne;
  • zakupić meble niezbędne do komfortowego funkcjonowania.

Jednym z najbezpieczniejszych miejsc dla człowieka jest jego dom. Niestety mieszkańcy schroniska nie mają możliwości czuć się bezpiecznie, dlatego apelujemy o wsparcie zbiórki na remont schronu znajdującego się na jego terytorium. Taki schron może uratować życie podczas ataku bombowego.

Wesprzyj naszą zbiórkę i pomóż odbudować schron przeciwbombowy – każdy potrzebuje bezpiecznej przestrzeni!

Projekt Safe Space został współfinansowany ze środków organizacji Fondation de France.