Cel projektu
Głównym celem projektu jest wsparcie dzieci i młodzieży z doświadczeniem uchodźstwa z Ukrainy zamieszkałych w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania w Wałbrzychu i Jeleniej Górze. Skupiamy się na procesach ich integracji oraz adaptacji do polskiego społeczeństwa.
Chcemy zapewnić im równy start poprzez redukcję nierówności społeczno-ekonomicznych, oferując wsparcie materialne, psychospołeczne i edukacyjne, w tym w zakresie kompetencji językowych, a także niezbędne wyposażenie do ośrodków zbiorowego zakwaterowania.
Główne działania
- Wsparcie adaptacyjne dzieci przez asystentów międzykulturowych
Asystenci oraz asystentki międzykulturowi będą towarzyszyć dzieciom z doświadczeniem uchodźstwa uchodźców w procesie integracji oraz adaptacji do polskiego społeczeństwa. W ośrodkach zbiorowego zakwaterowania zostaną poprowadzone działania środowiskowe oraz zorganizowane 32 godziny warsztatów psychospołecznych i edukacyjnych.
- Wsparcie materialne dla 75 dzieci z doświadczeniem uchodźstwa
Po przeprowadzeniu diagnozy środowiskowej wśród mieszkańców ośrodków tymczasowego zakwaterowania wybierzemy 75 osób, które najbardziej potrzebują wsparcia materialnego. Pomoc w postaci bonów Sodexo zostanie udzielona w szczególności młodzieży, dzieciom i ich opiekunom.
- Pomoc dla dwóch ośrodków zbiorowego zakwaterowania
Na podstawie analizy potrzeb zapewnimy niezbędne wyposażenie części domów zbiorowego zamieszkania przeznaczonych do edukacji dzieci, w tym meble, książki, gry i inne materiały edukacyjne.
- Warsztaty letnie: „Po drodze z polską szkołą”
Organizujemy dwa intensywne, 80-godzinne kursy języka polskiego dla 30 dzieci w wieku 7-12 lat (jeden w Wałbrzychu, drugi w Jeleniej Górze). Celem kursów jest poprawa kompetencji językowych, co pozwoli dzieciom lepiej odnaleźć się w polskich szkołach i zintegrować się z rówieśnikami.
Kursy obejmują terenowe zajęcia tematyczne, takie jak warsztaty z biologii w parkach lub ogrodach botanicznych, warsztaty chemiczne oraz lekcje historii w centrach miast. Uczniowie będą mogli nie tylko poprawić swoją komunikację w języku polskim, ale również zapoznać się z terminologią przedmiotową i nawiązać kontakt z nauczycielami.
Program kursów wzbogacają wycieczki oraz zajęcia sportowe i kulturalne, co ma na celu zainteresowanie uczestników i urozmaicenie ich doświadczeń.
Wierzymy, że wspólnie możemy stworzyć lepszą przyszłość dla dzieci uchodźców oraz sprawić, by Polska została ich drugim domem.
Projekt „Lato równych szans” jest finansowany za pośrednictwem POP Fund.