Cel projektu:
Celem projektu jest działanie na rzecz systemowej zmiany dotyczącej edukacji dzieci i młodzieży w Polsce poprzez poprawę warunków zatrudnienia asystentów międzykulturowych. Są to osoby, których praca w istotny sposób wpływa na poprawę dobrostanu uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji, a także całego ekosystemu szkolnego.
Asystentki i asystenci międzykulturowi odgrywają kluczową rolę w wielu obszarach rzeczywistości edukacyjnej, wspierając proces integracji i adaptacji dzieci migranckich w nowym środowisku szkolnym.
Realizując projekt, chcemy odpowiadać na takie problemy, jak:
- Brak ciągłości zatrudnienia asystentów
Z problemem ciągłości zatrudnienia borykają się wszyscy asystenci międzykulturowi – zarówno ci pracujący w organizacjach pozarządowych (ze względu na krótkotrwałość grantów, często kończących się w roku kalendarzowym, a nie szkolnym), jak i ci pełniący funkcję pomocy nauczyciela (brak możliwości zatrudnienia w okresie wakacyjnym). W rezultacie wielu asystentów decyduje się zrezygnować z pracy, która nie gwarantuje im stabilności zatrudnienia, co skutkuje dużą rotacją kadr oraz ciągłą potrzebą przeprowadzenia szkoleń dla nowych pracowników.
- Brak jednolitego systemu szkoleń dla asystentów oraz brak standardów pracy
- Niezatrudnianie przez organy prowadzące asystentów w szkołach z powodu braku środków finansowych.
- Brak rozpowszechnionej informacji o roli asystentów – o roli i zakresie obowiązków asystentów są niedoinformowani zarówno dyrektorzy, jak i rodzice z doświadczeniem migracyjnym.
- Niejednolite sposoby zatrudniania asystentów w całym kraju, które obecnie są zależne od poszczególnych organów prowadzących; nieustalone jest pensum asystenta.
W celu realizacji projektu zamierzamy podjąć następujące działania:
- Opracowanie ekspertyzy prawnej dotyczącej obowiązku organów prowadzących w kwestii zatrudnienia asystentów i jej rozpowszechnienie.
- Ewaluacja i rozpowszechnianie zaproponowanego we Wrocławiu modelu zatrudnienia asystentów.
- Działania rzecznicze polegające na inicjowaniu i przeprowadzeniu spotkań na poziomie krajowym z udziałem Ministerstwa Edukacji oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Opracowanie narzędzi badawczych do oceny jakości pracy asystentów.
Dzięki powyższym działaniom podejmowanym w projekcie chcemy działać na rzecz zmiany systemowej, która w przyszłości może przynieść takie efekty, jak:
- Doprowadzenie do właściwego uznania zawodu asystenta międzykulturowego w prawie i upowszechnienie wiedzy o jego pracy w systemie edukacji.
- Zapewnienie wsparcia asystenta międzykulturowego w sposób systemowy we wszystkich szkołach, do których uczęszczają dzieci z doświadczeniem migracji.
- Określenie standardów pracy asystentów międzykulturowych na poziomie ogólnokrajowym.
- Uznanie roli asystenta/ki międzykulturowego/ej jako kluczowej dla dobrostanu, sprawczości, odporności i uprawomocnienia dzieci z doświadczeniem migracji.
Poprzez zaplanowane działania rzecznicze, chcemy nie tylko wzmocnić rolę asystentów międzykulturowych w polskich placówkach edukacyjnych, ale również przyczynić się do poprawy sytuacji dzieci z doświadczeniem migracji oraz do promowania integracji i równości w środowiskach edukacyjnych. To ważne kroki w kierunku budowania społeczeństwa, które akceptuje i wspiera różnorodność kulturową.
Projekt realizowany dzięki wsparciu Funduszu Tutaj organizowanego przez Ashokę.